Zeman následuje Klause na hostinu s diktátorem. Lidskoprávní organizace zuří
Stejně jako dříve Václav Klaus zavítá i prezident Miloš Zeman na oficiální návštěvu Ázerbájdžánu. Do země, která je dlouhodobě kritizována za porušování lidských práv a jíž vládne autoritářský prezident Ilham Alijev, pojede hlava státu příští týden. Zemana za to kárají lidskoprávní organizace i europoslanec Stanislav Polčák (STAN).
„Máme zrovna v Ázerbájdžánu případ dvou manželů, obhájců lidských práv, kteří jsou vězněni. To je tam na denním pořádku. Určitě budeme po panu prezidentovi chtít, aby se seznámil s touto situací, jestli ji nezná,“ vyjádřila se pro Blesk.cz Martina Pařízková z Amnesty International.
Zemanovi pošlou v nejbližších dnech dopis, v kterém ho chtějí vyzvat, aby při svých jednáních v zakavkazské zemi neopomínal lidskoprávní tematiku.
Ázerbájdžán je nechvalně znám jako autoritářská země, jejíž režim likviduje opozičníky a potlačuje lidská práva. Současná hlava státu nicméně není jediným českým prezidentem, který tento stát navštíví. Diktátorem Alijevem se nechal hostit i Václav Klaus, který ho při návštěvě v roce 2011 chválil jako „zkušeného a mezinárodně ostříleného politika“.
Ovčáček: Nepovíme!
„Vždycky jsou takové cesty orientované na byznys,“ uznává Pařízková. „Nechceme zakazovat prezidentovi, aby kvůli byznysu kamkoli jezdil. Ale chceme, aby bral vždycky v potaz lidskoprávní hledisko a při jednání se svými protějšky na to bral zřetel,“ uvedla.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl sdělit, zda se prezident bude řídit výzvou organizace a o čem se vlastně bude se svým protějškem bavit. „Pan prezident zásadně jednání mezi čtyřma očima nezveřejňuje, nepublikuje, protože publicita je v takovémhle případě absolutně kontraproduktivní,“ řekl pro Blesk.cz.
Takový postoj kritizuje Tomáš Urban z organizace Člověk v tísni. „Zachoval se tak stejně čestně jako francouzský prezident François Mitterand, který se v roce 1988 nebál posnídat s českými disidenty,“ sdělil Blesk.cz.
Přidal se i Polčák
„Když jedou politici do země, kde je zavřených osmdesát lidí kvůli odlišným názorům, mají morální povinnost zmiňovat jejich situaci. A je i úkol neziskovek o tom informovat a chtít po politicích, aby jednali čestně. Málokdo má takový vliv jako právě politici při bilaterálních setkáních,“ dodal.
Do Zemana se ale kvůli jeho blížící se cestě strefují i politici. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) prezidentovi adresoval výzvu s žádostí, aby se při jednáních v Ázerbájdžánu zastal tamních politických vězňů.
„V Ázerbájdžánu jsou lidská práva v obrovské míře porušována, lidé jsou neoprávněně ve vězení, dokonce již došlo i k nevyjasněným úmrtím. Čelní představitelé EU, OSN, OBSE a Rady Evropy vyzvali v uplynulém roce velmi hlasitě prezidenta Alijeva, aby jeho země dodržovala základní lidská práva. Totéž by měl učinit i český prezident jakožto vrcholný představitel členské země EU,“ prohlásil Polčák.
Prezident vyrazí do Ázerbájdžánu v pondělí večer a vrátí se ve čtvrtek. V úterý se setká s Alijevem v jeho prezidentské rezidenci Zugulba, ve středu se spolu s ním zúčastní podnikatelského semináře, setká se s předsedou tamního parlamentu a promluví na univerzitě. V závěrečný den jej čeká prohlídka ropného terminálu.
Další návštěva bude v Sýrii