Zeman: Na vlastní oči jsem článek Hitler je gentleman viděl! Ovčáčkovi jsem dal čas do konce června

Zemanův mluvčí Ovčáček dál hledá článek Ferdinanda Peroutky  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
29. dubna 2015
14:52

Kauza Ferdinanda Peroutky žije dál, prezidentovi ji připomínají i při cestě po českých krajích. Miloš Zeman však dnes opět tvrdil, že článek „na vlastní oči“ viděl. Pátrá po něm nadále hradní mluvčí Jiří Ovčáček, tomu však dal Zeman čas do konce června. Prý aby se to zbytečně neprotahovalo.

„Článek Hitler je gentleman jsem na vlastní oči četl, a pokud mě vlastní oči neklamou, tak tento článek existuje. Ve volném čase po něm pátrá můj tiskový mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že toto pátrání musí skončit do konce června, aby se to zbytečně dlouho neprotahovalo,“ odpověděl prezident na dotaz, jak dlouho hledání článku ještě potrvá, při setkání s lidmi v Milovicích na Nymbursku. Zeman tam vyrazil při své návštěvě Středočeského kraje.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s tímto názvem nenapsal. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček však článek dál hledá.

Zeman se na jedné straně několikrát vyznal k obdivu k Peroutkovi, současně ale nyní říká, že tento novinář publikoval víc sporných textů. Hrad již zveřejnil některé články, které považuje za kontroverzní.

Za jeden z nich přitom podle kritiků Peroutka skončil v koncentračním táboře. Prezident to dnes v Milovicích zpochybnil. Podotkl, že článek Dynamický život byl napsán v dubnu 1939 a Peroutka přitom publikoval až do září 1939, kdy byl s mnoha dalšími jako tzv. národní rukojmí v souvislosti s vypuknutím druhé světové války internován v koncentračním táboře.

„A jak uvádí Wikipedie, abych si nevymýšlel, tato internace nebyla podobná standardnímu umístění v koncentračním táboře a nemá žádnou souvislost s jeho článkem, jinak by nemohl publikovat klidně dál několik dalších měsíců. Má souvislost s vypuknutím druhé světové války,“ prohlásil prezident.

Video Peroutkova vnučka: Ovčáček a Zeman kopají do mrtvoly mého dědy! -  David Vaníček, Jan Jedlička

minehava ( 30. dubna 2015 07:42 )

Docela Zemanovi věřím, protože jsem zjistila, že se už cenzuruje i ve vyhledavačích. Ještě loni byla jak na Google, tak v jiných vyhledavačích spousta zmínek o legálních a smluvně zajištěných ruských vojenských základnách na Krymu. Po té, co začala Evropa schvalovat nacismus a občanskou válku na Ukrajině, protože USA měly zájem o Sevastopol, začaly tyto zmínky o legálních základnách mizet. ......Dá se zcenzurovat tisk, dá se zcenzurovat internet, takže to, co si zapamatujete, vám nikdo nevezme. I kdyby novinářská posluha dennodenně Zemana vyzývala k předložení důkazů. To, co od zvolení Zemana předvádí novinářská šmíra, neustálé útoky, není založeno na racionalitě, ale ubohé zhrzené nenávisti šmejdů, kteří se před volbou netajili podporou Schwarzenberga prezidentem. Byla jsem Zemanovým kritikem, ale to, co novináři předvádí, dosáhlo už dávno únosnou míru.

8bc5 ( 29. dubna 2015 22:37 )

Story kolem Peroutky už hraničí s psychiatrickou diagnózou.Nevěřím,že některý horlivý diskutujíci někdy neco prostudoval z článků Peroutky.Ono to neni čtení v Blesku ani román pro ženy.Peroutka byl krátkou dobu poslancem a jeho články jsou z doby poslanoování.Osobně si myslím,že by zde nebyla tak velká uměle vyvolaná hysterie,kdyby zde za prezidentování V.H. nevznikla společnost F.Peroutky,která u nás uděluje nejvyší ocenění pro novináře a to "Cenu F.Peroutky".Celá story kolem Peroutky je už trapná a zbytečná a nevím proč se do celé záležitosti motá vnučka Peroutky.Z vlast.hlavy to určitě nemá.Nevěřím,že vnučka zná každý článek svého dědečka.Slečna dle vizáže nevypadá,že by po večerech otvíra doma kufr s polit.články svého dědečka.

rucnikvolamydlo ( 29. dubna 2015 22:08 )

Hele Krakonošskej, odkaz pošli Ovčákovi, ať netrápí,... možná ti za něj i vykouří.

keep.smiling ( 29. dubna 2015 20:52 )

Média se nám snaží vymývat mozky, u některých, jak tak koukám, se to daří skvěle. Věří všemu, co kdo a jak řekl, začnou hned urážet, psát o enilitě a podob. Přitom by si měli lidé uvědomit, jaká ta dnešní média u nás jsou, že je cenzura, že se píše tak, aby to bylo poplatné vládě a jejím řitělezcům - zrovna tak, jak musel psát třeba Peroutka v té době... odbočím - např. Ukrajina - skoukněte tohle videjko, je pravé, z dnešního měsíce, ale jen pro silné žaludky - dole jsou fotky těch, jak Banderovci přibíjeli děti na vrata ve druhé světové, ale dnes se tito lidé, jejich potomci, vychováváni v tomto duchu, vůbec nezměnili, na přilbách mají svastiku hákového kříže atd. atd...a krutost jim je vlastní,... http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5881-sokujici-video-ukrajinsti-neonaciste-pribili -bojovnika-rebelu-ke-krizi-a-zaziva-ho-upalili

rucnikvolamydlo ( 29. dubna 2015 19:56 )

Zeman četl článek který neexistuje,... že by delirium tremens.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud