
Výročí smrti Peroutky: Zemanův mluvčí rozjel kampaň. A omluva nikde

Dnes je to přesně 37 let od chvíle, kdy v New Yorku naposledy vydechl velikán české novinařiny Ferdinand Peroutka. Hrad se rozhodl „oslavit“ tenhle moment po svém. Vytáhl první z Peroutkových článků, který má ukázat na literátovo pochybení. Jen ten článek „Hitler je gentleman“ se stále nedaří Zemanovu mluvčímu najít…
20. dubna 1978 zemřel Ferdinand Peroutka v New Yorku, 20. dubna 2015 se rozhodli vytáhnout na něj na Hradě špínu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uveřejnil na oficiálních stránkách Hradu text „Češi, Němci a židé“.
„Zveřejňujeme první z kontroverzních článků Ferdinanda Peroutky, Češi, Němci a židé, který byl publikován 22. února 1939, tedy v období pomnichovské druhé republiky,“ napsal Ovčáček. A i když Peroutkova vnučka Terezie Kaslová požaduje po prezidentovi omluvu za hanění památky jejího dědy a hrozí žalobou, Hrad se rozhodl přilít olej do ohně.
Svět řeší Ukrajinu a Sýrii. V moři se topí uprchlíci. Vlada má problémy. Babiš řeší dotace. A Zeman? Hlavní agenda Hradu je mrtvý Peroutka.
— Jaroslav Kmenta (@JaroslavKmenta) 20. Duben 2015
Kauza „Peroutka“ tak pokračuje a jde o kuriózní záležitost. Český prezident a jeho mluvčí se zabývají osobností novináře Ferdinanda Peroutky intenzivně, což je samo o sobě přinejmenším nezvyklé. Zeman ohledně své kritiky Peroutky, který dle něj historicky pochybil, reaguje nadále na Peroutku i na svých cestách po českých krajích. A kauza poutá pozornost dál.
Na postupnou publikaci článků, které mají upozornit na Peroutkovy chyby, upozornil před týdnem na Twitteru přímo mluvčí Ovčáček. Ten byl pověřen najít článek „Hitler je gentleman“, který prezident Zeman Peroutkovi připsal. Pátrání trvají několik týdnů, k úspěchu nevedou. A tak se Hrad rozhodl schovat neúspěch za diskuzi o jiných Peroutkových článcích.
Aspoň se teď ví, že existuje nějaká #KPR Kancelář prezidenta republiky, a že si jí platíme, aby se věnovala tvorbě historie. #Peroutka
— Jiří Sochor (@JirkaSochor) 20. Duben 2015
Zeman v lednu ve svém projevu na pražském fóru k holokaustu hovořil mj. o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu. A o jejich fascinaci nacismem. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘.“
První článek se stále najít nepodařilo, druhý nenapsal Peroutka, ale jiný novinář Jan Stránský. Zeman minulý týden při návštěvě Mariánských Lázní řekl, že pokud se článek o Hitlerovi nenajde, omluví se. Existenci článku „Hitler je gentleman“ zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Omluva od Zemana však stále nikde.
Ještě někdo pochybuje, že Peroutka je gentleman?
— Roman Rops-Tůma (@RomanRops) 20. Duben 2015
Hrad zveřejnil první citáty, co našel Ovčáček u Peroutky a současně platy, takže víme, že za tak záslužnou práci bere mezi 50 a 80 čistého.
— Michal Klíma (@Michal_Klima) 20. Duben 2015
V dnešním odkazu na webu Hradu mluvčí Ovčáček upozornil na článek, kde se Peroutka zabývá odlišným přístupem Němců a Čechů k Židům. A upozornil např. na Peroutkovu citaci: „Musím učinit jedno přiznání: nemám žádného talentu k antisemitismu, ale při pohledu na bývalou německou literaturu několikrát jsem si pomyslil, že by ve mně mohlo vzniknout pokušení kulturního antisemitismu, kdyby, podobně jako tam, málo asimilovaní židé se zmocnili ducha naší literatury a našich novin a kdyby svými způsoby a svým myšlením zastírali naše způsoby vlastní a přehlušovali ráz myšlení našeho.“ Hrad tak na 37. výročí Peroutkovy smrti odstartoval kontroverzní seriál…
Článek "Hitler je gentleman" není Zemanův výmysl. To se učilo na Večerní univerzitě Marxismu-Leninismu (VÚML). Učební texty pocházejí přímo z ideologického oddělení tehdejšího ÚV KSČ. Peroutku bylo třeba dehonestovat, proto v KSČ vzniklo toto téma. Že to s Peroutkou nemá nic společného nebylo podstatné, tyhle kurzy byly určeny jen pro méně vzdělané soudruhy, kteří po absolvování šli do vysokých funkcí. Ti byli povinni věřit a skutečně věřili všemu, co jim politruci natloukli do makovic. Samozřejmě, že si souruh Zeman nikdy "nevzpomene", kde ten název slyšel.