Lekce češtiny pro úředníky za čtvrt milionu: Běžné, brání se radnice Prahy 3

Výukové kurzy pro úředníky nejsou ničím neobvyklým.
Výukové kurzy pro úředníky nejsou ničím neobvyklým.  (Autor: Profimedia)
Autor: Václav Lang - 
10. září 2015
06:15

Praha 3 platí čtvrt milionu za to, že své úředníky učí spisovné češtině. Podle radnice musejí totiž úředníci ze zákona absolvovat každý rok šest vzdělávacích kurzů. Také jeden z lektorů, který obdobná školení pořádá, uvedl, že se nejedná o nic neobvyklého. 

„Jsou to lidi, co si budeme namlouvat,“ hájil pro Blesk.cz potřebu úředníků ovládat správně mateřský jazyk jeden z lektorů, který kurzy pro úředníky pořádá. Nepřál si být jmenován. 

Jeho společnost má zkušenost s pořádáním kurzu spisovné češtiny pro pražské úředníky. „Kurzy děláme pro různé městské části, jsme akreditovaná společnost,“ řekl. „Stejně jako každá firma hledáme produkt, který je pro úřady zajímavý. Čeština je produkt na trhu, který je žádaný,“ dodal.   

Radnice: Je to povinnost

Deset lekcí češtiny pro 270 zaměstnanců, za které městská část zaplatí 250 tisíc korun, hájí také tisková mluvčí Prahy 3 Iva Vojtková. Zaklíná se především zákonem o úřednících, jenž podle ní ukládá povinnost absolvovat během tří let 18 vzdělávacích kurzů.

„Domnívám se, že kurz českého jazyka je pro úředníky velmi podstatný nejen proto, že došlo a dochází k některým změnám v pravopisu, ale především z toho důvodu, že obecně – především vlivem sociálních sítí – můžeme v poslední době v této oblasti zaznamenat poměrně velký úpadek. Písemný styk s občany a dalšími institucemi je jejich denním chlebem a měl by být vždy na úrovni. Dobrá znalost mateřského jazyka v korespondenci úřadu je jednou z jeho vizitek,“ uvedla pro Blesk.cz.

Vybrali podle ceny

Pikantní je, že i v samotné faktuře za lekce češtiny má Praha 3 gramatickou chybu. Ve vyčíslení ceny za jednotlivé školicí dny chybně používá termín „školící“ s čárkou nad i.

Konkrétní společnost vybrala radnice podle Vojtkové na základě porovnání s třemi dalšími firmami. „Ačkoli nám zákon při částce 250 tisíc neukládá vyhlásit výběrové řízení, oslovili jsme tři společnosti, které měly dle předchozích zkušeností z individuálních kurzů dobré jméno a z nich poté vybrali tu nejlevnější,“ popsala.

salto ( 10. září 2015 10:09 )

Je to skvělá zpráva, že mezi úředníky se to hemží pologramoty

jarypadlo ( 10. září 2015 09:10 )

To musí být dobří magoři když nevědí jak správně psát česky.Asi čtou AHA-Blesky a podobné plátky.Se svou základkou jim klidně budu přednášet a významně levněji.

sibuna ( 10. září 2015 09:03 )

Nejde o to, že neumí česky, ale jedná se o spisovnou češtinu a v neposlední řadě i o gramatiku. A jen tak na okraj, třeba skloňování číslovek, to je katastrofální a slyšíš to i v TV, kdy ti reportér řekne - něco mezi pěti a šestistami!!! To rve přímo uši.........

vera51 ( 10. září 2015 08:35 )

Meli by si to platit ze sveho.Pokud nemaj vzdelani na toto misto tak at jdou delat neco jineho.

ad-ga ( 10. září 2015 08:06 )

Jak se mohli stát úředníky , když neumí česky? Copak nechodili do škol a nemají na taková místa vzdělání? Měli by si najít zaměstnání podle svého vzdělání a ne aby se vyhazovaly peníze,které se mohou dát dětem do škol na knihy a sešity, zájmové kroužky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa