Zeman u památníku českého misionáře: Měřil čínskou kulturní revoluci s ISIS

Autor: David Vaníček - 
2. září 2015
13:55

Prezident Miloš Zeman během prvního dne své velké cesty do říše středu navštívil i hřbitov zahraničních misionářů, kde odpočívají také tři čeští. Jejich náhrobky neměly lehkou historii, Zeman ji porovnával s barbarským ničením památek Islámským státem.

Ve středu, den před kontroverzní vojenskou přehlídkou na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, přijel prezident Zeman položit věnce Karlu Slavíčkovi a dalším dvěma českým misionářům. Když si prohlížel doposud zachovaný kamenný pomník, dostal od svého průvodce legendu, že v minulosti měl náhrobek už dvakrát namále.

„Ten areál byl dvakrát zničen, jednou za vůdcovského povstání v roce 1900, kdy byly náhrobky povaleny. A posléze opraveny. Podruhé byl poničen během kulturní revoluce, kdy tyto náhrobky zahrabali,” vysvětloval prezidentovi průvodce. Pro Miloše Zemana to byla nahrávka, jak dostat do hry znovu kritiku Islámského státu a jeho barbarství. „Včera jsem se dozvěděl, že Islámský stát zničil sloupořadí v Palmýře, kéž by ho taky zahrabali do země, ale to by byla velmi těžká práce,” řekl Zeman.

 

Čínští správci areálu po těchto slovech Zemana uklidňovali. „Buďte klidný, pane prezidente, my se o toto místo postaráme,” slíbili. Hlava státu pak ještě neopomněla připomenout, že čínská kulturní revoluce nebyla „moc kulturní“. 

Plným pojmenováním šlo o Velkou proletářskou kulturní revoluci, kdy mezi lety 1966 a 1969 Mao CeTung vedl politickou kampaň, při které rudé gardy zavraždily stovky tisíc lidí, a rozvrátil ekonomiku. Dodnes je tento čas považován na nejneštastnější v dějinách Číny.

Video Zeman u hrobu Čecha v Číně: Kritizoval zvěrstva Islámského státu - David Vaníček

balika ( 2. září 2015 20:04 )

"Když jsem před lety četl, že následkem globálního oteplování mohou Evropu zaplavit invazivní subtropické druhy, měl jsem za to, že jde o rostliny". Ing.Miloš Zeman

d.kresohlav ( 2. září 2015 16:02 )

Článek tu trčí 2 hodiny a zatím tu kydáš jen ty.

handgood ( 2. září 2015 14:52 )

Blesk s potěšením ukazuje našeho prezidenta při choulostivějších akcích. K těmto článkům se mohou diskutéři patřičně vyblít a nakydat na Miloše co nejvíce hnoje. Nikdo není bez chyb ani on. Má však i své klady a dovede je pojmenovat, čemuž se mnozí naši politici vyhýbají. Otázku utečenců vystihl správně, stejně jako většina Čechů, kteří se nebojí otevřeně promluvit. Blesk je zřejmě placen z peněz EU, aby k těmto otázkám nepřipustil diskuzi. Utečenci na to asi nemají dost peněz. Proč nedá náš stát přednost krajanům z Ukrajiny, kde se bojuje a kteří chtějí u nás azyl?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud