Šárka Alexa z Rathova harému dostala podmínku. Osm milionů platit nemusí

Autor: ČTK, simao - 
30. července 2015
13:38

Bývala blízkou spolupracovnicí někdejšího hejtmana Davida Ratha. A členkou jeho „harému“ plného pohledných kolegyň. Jenže kde ty časy jsou. Šárka Alexa skončila podobně jako David Rath u soudu – tentokrát kvůli zmanipulovanému tendru na propagaci osobností Středočeského kraje. Dostala dvouletou podmínku, údajnou škodu 7,8 milionu však platit nemusí.

Alexa jako tehdejší šéfka Středočeské turistické informační služby (STIS) podle rozsudku rozdělila velký tendr na sedm menších, které pak vyhrála jedna zvýhodněná firma. Dnes si verdikt vyslechla u pražského vrchního soudu. Příjemnou zprávou jistě bylo, že Alexa podle pravomocného rozsudku nemusí platit krajskému úřadu způsobenou škodu ve výši 7,8 milionu korun. Kraj ale může peníze vymáhat v civilním sporu.

Kauza Rathovy spolupracovnice začala tehdy, když Středočeská turistická informační služba vypsala v roce 2009 zakázku na projekt, který měl propagovat 57 vybraných historických osobností Středočeského kraje s výdaji téměř 13 milionů korun.

Na projekt přitom mělo jít skoro 10 milionů korun z fondů EU. Kraj před schválením dotace peníze na projekt STIS půjčil a očekával, že zapůjčený balík peněz získá zpět po proplacení dotace ze strany EU. K tomu ale nikdy nedošlo, evropské peníze do projektu nenatekly, a tak kraji vznikla škoda téměř osm milionů korun.

Alexa: Lituji nástupu do státní správy

Podle obžaloby Šárka Alexa rozdělením jednoho velkého tendru na menší snížila předpokládanou hodnotu veřejné zakázky a nemusela vypsat otevřené výběrové řízení. Jednotlivé zakázky byly prý navíc předražené, soutěže se pak mohly zúčastnit pouze firmy, které Alexa sama vybrala. Všechny tendry nakonec podle spisu vyhrála firma HZ group. Alexa se tím podle soudu dopustila porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku, protože zamezila případným dalším uchazečům, aby se soutěže zúčastnili, a úmyslně zvýhodnila jiné firmy.

Rathově někdejší spolupracovnici hrozilo až 8 let vězení. Alexa však vinu odmítala a tvrdila, že plnila prý pouze úkoly od představenstva STIS, které mohlo jako jediné tendr ovlivnit. Svůj případ považuje za dobrý příklad pro „gaunery z vyšších míst“, kteří mohou podobně zneužívat podřízené. „Hodila jsem se jim, že jsem člověk vděčný, loajální, a takhle jsem dopadla,“ řekla k vysoce postaveným úředníkům krajského úřadu Alexa. „Lituju toho, že jsem někdy nastoupila do státní správy,“ dodala.

Advokát Rathovy bývalé kolegyně Jaroslav Ortman při dnešním odvolacím řízení označil původní rozsudek za chybný a zmatečný. „Soud nepřistupoval k hodnocení důkazů objektivně,“ tvrdil. Po odvolacím soudu chtěl, aby Alexa byla zcela zproštěna obžaloby, nebo aby kauza putovala zpět k novému soudnímu projednání. Odvolací soud jeho návrhu nevyhověl. Alexe však zrušil povinnost zaplatit způsobenou škodu a snížil jí zkušební dobu podmíněného trestu ze tří na dva a půl roku.

Samotná STIS vznikla před rokem 2008 za hejtmana Petra Bendla (ODS). Nyní je v likvidaci a její hospodaření prověřuje policie. Směřovaly tam údajně peníze i poté, co se rozhodlo o zrušení organizace za vlády bývalé hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD), která nastoupila po Rathovi po jeho obvinění v kauze údajného ovlivňování středočeských zakázek z května 2012. Rath na rozdíl od Šárky Alexy dostal u soudu 8,5 roku vězení, zatím však nepravomocně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 30. července 2015 20:02 )

 Takovejhle harem nemel ani SADAM HUSEJN - to ale muselo stat penez...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud