Babiš obrátil: Půjčka Řecku je přijatelná, ale chceme záruky!

Český ministr financí nakonec změnil názor na půjčku Řecku  (Autor: Foto: L. Křivan, EPA)
Autor: ČTK, bru - 
15. července 2015
18:37

Poskytnutí překlenovací půjčky Řecku ze zdrojů EU je pro Česko přijatelné v případě, že s půjčkou budou spojeny právně závazné záruky, které zabrání ztrátě peněz. Uvedl to ministr financí Andrej Babiš. V pondělí přitom Babiš řekl, že Česká republika odmítá garantovat půjčku Řecku a neposkytne mu ani žádnou přímou půjčku.

Evropská komise navrhla řešit okamžité finanční potřeby zadluženého Řecka ve výši asi sedmi miliard eur (asi 189 miliard korun) půjčkou ze staršího krizového fondu EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus). Ten v minulosti společně vytvořily všechny země Evropské unie.

„V rámci mechanismu EFSM jsou do tohoto problému vtahovány i ostatní země EU. ČR odmítá garance za řecké dluhy a (Evropská) rada v minulosti řekla, že tento mechanismus po červnu 2013 již nebude používat. Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně,“ uvedl v pondělí Babiš po zasedání vlády. Upozornil ale, že Česko může být přehlasováno. Českou garanci či půjčku Řecku odmítl i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).Ministři financí několika zemí mimo eurozónu dali tento týden jasně najevo, že se jim podobná půjčka Řecku nelíbí. Nejlepším řešením řecké dluhové krize by podle Babiše byl odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů.

Za půjčky z EFSM ručí všechny země EU, nejen státy platící eurem. Česko by tak v případě, že podobný postup bude realizován, krátkodobě ručilo za 1,13 procenta úvěru, tedy asi za 2,1 miliardy Kč.

kostas64 ( 11. srpna 2015 10:53 )

s posledníma dvěma větama určitě souhlas ČR unii nic nenabízí jen rozbité dálnice pro kamiony ,skladiště čínských krámů a pár montoven, tento region by opravdu nikdo nezachraňoval je bezvýznamný.

frank51 ( 16. července 2015 07:46 )

Estébánovi Burešovi nelze věřit ani pozdrav.

tomik007 ( 16. července 2015 00:23 )

 Pokud daji Burdovi cestne slovo - tak budu klidne spat

rudyptak48 ( 15. července 2015 23:34 )

Jaké záruky se dají očekávat od Řecka? Každý rozumný člověk řekne, že žádné. Jedinou zárukou by bylo, že každému dlužníkovi, připadne v případě nezaplacení dluhů, nějaký řecký ostrov a Řecko by se zbavilo jediného zdroje svých příjmů. Daleko horšího zacházení by se dostalo ze strany EU např. ČR. Nám by nikdo nic neodpouštěl a nemohli bychom několik let vodit celou Evropu za nos.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud