Babiš si nad Řeckem v Bruselu umyl ruce. Češi ale příspěvku možná neujdou

„Problém Řecka je problém členů eurozóny,“ prohlásil v Bruselu český ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš přitom jedná s kolegy z Evropské unie o pomoci zadluženým Aténám. Ve hře je varianta, že by se Česko za řecké dluhy zaručilo zhruba čtyřmi miliardami korun. Český ministr přitom nemá moc sám návrhu zabránit, rozhodne o něm kvalifikovaná většina států. Jenže nespokojenců je víc.
Podle Babiše se na úterním jednání šéfů státních kas celé evropské osmadvacítky podobně vyjádřil nejen on sám, ale také další ministři financí zemí mimo eurozónu. Za půjčky z Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM) ručí Česko podílem 1,13 procenta.
„My jsme si mysleli, že EFSM už je mrtvý nástroj. Evropská rada se dohodla na tom, že po roce 2013 už by neměl být používán,“ řekl Sobotka českým médiím v Evropském parlamentu, kde se dnes shodou okolností účastní konference související s nynějším českým předsednictvím visegrádské skupiny.
Summit eurozóny v noci z neděle na pondělí rozhodl, že Řecko může při plnění velmi přísných podmínek začít vyjednávat o novém několikaletém programu pomoci se záchranným fondem eurozóny, známým jako Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Peníze ale hluboce zadlužená země potřebuje už v týdnech, kdy se budou tato jednání konat.
Proto eurozóna hledá způsoby, jak tuto dobu finančně překlenout. Kromě možnosti přímých dvoustranných půjček diplomatické zdroje už v neděli na eurosummitu zmínily právě EFSM, ze kterého v minulosti dostaly půjčku Irsko či Portugalsko. Tento starší mechanismus byl pro země eurozóny posléze nahrazen právě ESM, určité peníze v něm ale stále zůstaly.
Návrh použít EFSM v úterý ale na jednání vůbec nepadl, o všech možnostech, jak věc vyřešit, totiž teprve jednají finanční experti.
„Problém Řecka je problém členů eurozóny,“ prohlásil v úterý v Bruselu Babiš. Země mimo euro si podle něj nepřejí, aby řecký problém byl řešen z rozpočtu EU. Český ministr jako ministr země, která eurem neplatí, opět zopakoval své přesvědčení, že rozhodnutí víkendového summitu Řecku opět pomoci nebylo šťastné.
Ministři zemí mimo euro podle Babiše kritizovali také to, že o nápadu se dozvěděli až z médií. Podobný postoj jako ČR má podle něj Británie, Švédsko, Dánsko, Maďarsko či Chorvatsko i další země unie. „Myslím, že všichni mají stejný názor,“ dodal Babiš s tím, že podobný názor mají všechny země, které eurem neplatí.
Samozrejme, ze neujdou.Je to podepsane, tak kdyz Recko za pul roku natahne zase ruku, ze potrebuje dalsi miliardy,tak se mate na co tesit.Nevim,co tam sedi za blbce.Drzet Recko v EU za kazdou cenu.Jejich referendum jasne reklo, ze nechteji byt v EU,tak je meli pustit.Urcite by to bylo levnejsi,nez je porad umele podplacet nasima penezma.To same s utecencema.Nasadi do Evropy pul milionu, ted maozna uz vic pochybnych existenci.Sami arabske zeme je nevezmou,protoze moc dobre vedi,co by to bylo za skodnou.Do pet let budoe USA zachranovat Evropu od islamu, na to se uz moc tesim.