Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Čeští Řekové: Unie nás vydírá! A mizerná situace se tím nezlepší

Autor: kru, kon, simao - 
14. července 2015
05:15

Bylo to náročné jednání, v jehož závěru bylo jasno – Řecko ustupuje, aby se dočkalo dalších miliard eur. Musí sáhnout k tvrdým reformám, utahování opasků. Jak vyjednávaní vnímají čeští Řekové? Často jako vydírání a kladení nesplnitelných podmínek.

Řecko má slíbeno další peníze od EU – balíček v hodnotě 35 miliard eur (cca. 949 miliard korun).  Řecký premiér Alexis Tsipras však kvůli tomu musel podstoupit tvrdé vyjednávání a slíbit velké ústupky z politiky, kterou prosazoval. I když jeho strana Syriza slibovala, že na úspory a škrty nedojde, nyní nemá Tsipras na výběr. Jestli chce opravdu slíbená eura na řeckých účtech vidět, musí dojít k reformám. A tvrdým. Řekové musí předně zvýšit daně a osekat štědrý důchodový systém.

Tsipras označil podmínky za tvrdé. „Dohoda je těžká, dokázali jsme ale zabránit tomu, aby se státní aktiva přesunula do zahraničí. Zabránili jsme plánům na finanční zadušení a na zhroucení bankovního systému,“ pronesl Tsipras po jednání s představiteli eurozóny, ve které tak Řecko nadále zůstává. Jistý bruselský zasvěcenec popsal vyjednávání jako »mentální waterboarding«. Tedy mučení řeckého premiéra. Jak vidí podmínky čeští Řekové? Podaří se zažehnat velké řecké problémy?

Řecký doktor z Česka: Mizernou situaci to nezlepší, agonie pokračuje

V Česku žije PhDr. Konstantinos Tsivos přes dvacet let, je zaměstnancem Ústavu řeckých a latinských studii Filozofické fakulty UK. Jak současnou složitou řeckou situaci vidí, prozradil Blesk.cz. Jako jeden z českých Řeků. Další se pak vyjádřili v anketě Blesku.

Blesk.cz: Co říkáte na situaci v Řecku?

„Nepřinese to nic nového. Bude pokračovat agonie, která panuje v Řecku. Vidím to jako další potvrzení německé hegemonie v Evropě, s pomocí států bývalé východní Evropy. Předpokládám, že většina mých krajanů to bere jako další potupu, která nepřinese žádné zlepšení stávající mizerné situace.“

Blesk.cz: Co říkáte tomu, jak se EU chová k Řecku?

„EU se neprojevuje jako jednotná instituce. Musíme dělat rozdíl v tom, jak se chová bruselská byrokracie a jak se chovají jednotlivé vlády. Vidím, že současná řecká vláda nenašla spojence mezi současnými vládami jak eurozóny, tak EU. Zůstala izolována a vnímám, že byla příkladně potrestána, tak aby podobné alternativní návrhy, jako předložila předtím, mohly být vyloučeny v případně Španělska, Portugalska, Itálie a dalších zemí. Je už na pováženou, jestli evropské zadlužené země mají vůbec právo uskutečnit nějaké volby a dát přednost politickým činitelům a stranám, jejichž politika nesouhlasí se současnou politickou linií, kterou razí německá vláda.“

Blesk.cz: Je správné, co dělá Řecko?

„Současná řecká vláda se pokusila navrhnout nějaké alternativní kroky, které by směřovaly alespoň k akceptování faktu, že současný dluh Řecka je nesplatitelný, vzhledem k jeho výši. Je to věc, kterou uznávají nejen řecká vláda, ale i světoznámí ekonomové, víceméně všech evropských zemí. Ale paradoxně současná německá vláda a její spojenci budou trvat na tom, že Řecko má splatit tyto dluhy nezávisle na tom, jaké budou sociální dopady. Němečtí představitelé zapomínají, že v roce 1953 byla svolána v Londýně konference, kde bylo Německu prominuto 60 % dluhu, který mělo vůči ostatním zemím. Bylo to osm let po skončení druhé světové války, při které Německo způsobilo obrovský počet obětí po celé Evropě.

Anketa s českými Řeky: Co si myslíte o předběžné dohodě Řecka s věřiteli?

Georgios Bazakas (53), úředník a předseda Řecké obce Krnov:

„Situaci v Řecku sleduji přes tamní média. To, že došlo k dohodě s EU, bylo logické i za cenu drsných reforem. Myslím si ale, že to, co řecká vláda podepsala, je nesplnitelné. Musím připomenout, že z původních obřích půjček Řecku šlo do samotné infrastruktury deset procent. Zbytek se rovnou vracel bankám.“

Jorgos Nacis (37), řezník, Krnov:

„Já i mí příbuzní v Řecku jsme zásadně proti dalšímu zadlužování státu. Mělo dojít na bankrot. Lidé by přečkali pár těžkých let a země by opět fungovala. Tak jde o sprosté vydírání unií, kdy na ještě větší chudobě obyčejných Řeků vydělají korporace v Německu. Myslím si, že lidé vyjdou do ulic.“

Paskalis Vlachopulos (36), florista, Krnov:

„V Řecku mám rodinu a řadu přátel. Vývoj krize sleduji. Osobně si myslím, že by bylo chybou, kdyby se Řecko s unií nedomluvilo a vystoupilo z ní. Na druhou stranu reformy postihnou obyčejné lidi. Už teď řada vysokoškoláků bez práce utekla do Německa dělat podřadné práce a živí tak své rodiny na dálku.“

Vasiliki Tomopulu (57), živnostnice, Krnov:

„V Řecku mám příbuzné a známé. V době krize na ně myslím daleko více. S přísnými reformami nesouhlasím, protože postihnou obyčejné lidi. Uznejte sami, že je nelogické, aby se v zemi s téměř dvacetiprocentní nezaměstnaností posouvala hranice odchodu do důchodu a mladí utíkali kvůli nedostatku práce jinam.“

olkl ( 14. července 2015 13:09 )

Ano, srá.či musí odejít!!! Hlavně ti komančové...Rudoši jsou povl celé Evropy!!!

olkl ( 14. července 2015 13:04 )

No už ten nick...

marais ( 14. července 2015 13:01 )

Situace Řecka se zlepší, až odejdou z EU i s Tsiprasem...

olkl ( 14. července 2015 13:00 )

Ty český mimoň a proletář...ty nedlužíš řekům nic!!! Oni ať si tam dál chrápou pod olivovníkem...dávají kafíčka a povídají si o tom, jak je EU ničí a jak už nebudou moci jít do důchodu v 50 letech...

sova13 ( 14. července 2015 12:57 )

Teoretické přípravy i to "zhacení" má stejného autora. Přípravy proběhly na oko, "zhacení" bylo jedinou záchranou Řecka před krachem. Šlo o zdání zachování tváře a udržení přísunu peněz.

Zobrazit celou diskusi