Tragédie v každé tváři, každém oku. Kiska se poklonil v Lidicích

Autor: ČTK, kal - 
10. června 2015
18:45

Slovenský prezident Andrej Kiska se v Lidicích poklonil památce obětí druhé světové války. Položil kytici ke společnému hrobu obětí lidického masakru a také k pomníku dětských obětí. Do Lidic, které nacisté zničili před 73 lety po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, přijel jako vůbec první slovenský prezident.

Kisku v Lidicích uvítala vedle starostky obce Veroniky Kellerové také trojice přeživších nacistický masakr. Slovenská hlava státu poté položila květiny ke společnému hrobu, kde se v zamyšlení a tichu poklonila obětem.

Následně Kiska zamířil k pomníku dětských obětí. „Právě to zvýraznění těch osudů, i když je přesně nevyjadřují ty tváře, je něco, co v duši každého člověka zanechá hluboké pohnutí,“ uvedl slovenský prezident. „Každá jedna tvář, každé jedno oko vyjadřuje obrovskou tragédii, která se tu tehdy stala. Jsem rád, že tu dnes můžu být a vzdát úctu památce,“ dodal.

Podívejte se na reportáž Blesk.cz z lidické návštěvy slovenského prezidenta:

Video Lidice navštívil slovenský prezident Kiska - Tomáš Polák, Daniela Pilařová

Kiska, který navštívil také muzeum lidického památníku, dále zdůraznil, že bychom si měli být vědomi toho, co může extremismus přinést. Socha lidických dětí by měla být mementem, abychom se měli před podobným nebezpečím na pozoru, míní.

Lidice nacisté zničili 10. června 1942. Během krvavého masakru zastřelili 173 lidických mužů. Ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Část dětí vybrali na poněmčení, děti do jednoho roku byly otráveny výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu.

Paní Miloslava má hrůzu stále před očima. Blesk.cz nabízí její svědectví z lidické tragédie:

Video Smutné svědectví z vypálených Lidic: Paní Miloslava má hrůzu stále před očima - Tomáš Polák

Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a po dvouletém pátrání do náruče lidických matek 17 dětí. Před masakrem žilo v obci 503 obyvatel.

K vypálení Lidic a vyvraždění jejich občanů se dnes vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož tento akt symbolizuje pro celý svět zvěrstva, zvůli nacistického režimu a hrůzy druhé světové války. Silám nenávisti a zla je podle něj nutno i dnes důsledně čelit, „aby se podobné tragédie, symbolizované obcí Lidice, už nikdy neměly šanci opakovat“.

tgbg ( 10. června 2015 20:41 )

Takových Lidic vyvraždili rusáčtí fašisti na Ukrajině stovky. Jednou za to ruští krvelační vrazi draze zaplatí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud