Kiska z nemocniční postele: Okupace přinesla oběti, utrpení i ponížení

Slovenský prezident Andrej Kiska podstoupil v Plzni operaci.
Autor: ČTK, kal - 
21. 8. 2015
13:25

Polehávání není klasická státnická poloha, ale slovenský prezident Andrej Kiska neměl na výběr. Svoje prohlášení k výročí okupace 21. srpna 1968 přichystal na posteli v plzeňské fakultní nemocnici. Právě tam se ve čtvrtek podrobil miniinvazivní artroskopické operaci v oblasti kyčelního kloubu. A podle svého mluvčího Romana Krpelana se po klidné noci cítí přiměřeně prodělanému zákroku.

„Osmašedesátý rok se rozdělil na dvě poloviny, před okupací a po ní. I když bylo léto, z Kremlu k nám přicházel mráz,“ uvedl Kiska v listu sepsaném na nemocničním lůžku. „Okupace Československa v roce 1968 byla hanebným porušením mezinárodního práva, byla tragédií, která přinesla oběti a utrpení, ponížení naší země i jejích občanů,“ dodal.

Že prohlášení k výročí srpna 1968 Kiska chystal až po operaci v plzeňské nemocnici, potvrdil v pátek jeho mluvčí.

Pokud se bude vše vyvíjet dobře, mohl by Kiska podle lékařů opustit nemocnici v sobotu. Lékaři rozhodnou, jestli absolvuje převoz sanitkou, nebo zda bude moci jet autem. „V každém případě nepoletí vrtulníkem,“ řekl mluvčí.

Slovenskému prezidentovi hrozí i výměna kloubů

Prezident měl na kyčelním kloubu změny, jako mají pacienti, kteří v mládí sportují. Věkem se stav kloubu zhoršuje. „Zatím to nebyl nález, který by byl indikovaný k výměně kloubu, ale kdyby se neošetřoval, tak by časem určitě k tomu došlo,“ řekl ve čtvrtek novinářům ortoped Petr Zeman, který zákrok vedl.

Cílem operace bylo zbavit pacienta bolesti a pokud možno jej vrátit co nejdříve do běžné denní zátěže. Dva až tři týdny by měl mít Kiska šetrnější režim s francouzskými holemi. Rekonvalescence většinou trvá šest týdnů, řekl Zeman. Pokud bude bez potíží, po šesti až osmi týdnech se může opět začít pomalu věnovat lehkému sportování. Podle Krpelana nemá Kiska v nejbližším týdnu plánované důležité státnické povinnosti, pokud bude třeba, bude se jim ale věnovat.

Kisku střeží Slováci i Češi

Ostrahu v nemocnici zajišťuje ochranná služba slovenského prezidenta ve spolupráci s českým útvarem pro ochranu ústavních činitelů. „Bezpečnostní opatření jsou standardní a nemají absolutně žádný dopad na pacienty ani na nemocniční personál,“ řekl Krpelan. Kiska leží na ortopedickém oddělení, je jediným pacientem v části, která bývá přes léto, kdy je méně pacientů, běžně uzavřená, řekl Krpelan.

Prezident dlouhodobě pociťoval bolest v oblasti kyčelního kloubu, proto podstoupil konzervativní formu léčby, která ale nepřinesla kýžený výsledek a bolesti přetrvávaly. Slovenští lékaři doporučili dvaapadesátiletému Kiskovi operaci miniinvazivní technikou právě v Plzni. V Plzni se tomuto typu operací věnují lékaři téměř deset let. Ročně tým podle Zemana provede 70 až 100 operací, mezi pacienty jsou i špičkoví sportovci.

Metodu přivezl v roce 2006 ze stáže v USA lékař Petr Nepraš, který byl také v operačním týmu prezidenta. Plzeňská klinika je pro tuto metodu výukovým pracovištěm pro celou střední a východní Evropu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

stop.armenum ( 21. srpna 2015 16:15 )

K SSSR = CCCP. Po staletí vedeno ke lži,klamu,podvodu. Rusku a spol. nelze věřit. Pro české tzv. tupé policisty, zastrašené OSZ a OS v Praze 10 zřejmě stačí jako důkaz udání závistivé sousedky. Nepraktikují seriózní vyšetření věci. Jako naše známé lživě udala Arménko-Azerbajdžánka, 53-letá slečna Armine Artouni. Její rodiče vyslalo prý KGB ze SSSR do ČSSR v 60.letech. Sama je v evidenci StB. Údajně jí pomáhala Monika Lanzerdorferová, Azerbajdžánka, obě z Prahy 10 - Strašnic. Bezdětná slečna Artouni chtěla prý našim známým ukrást postupně 2 syny. U tragické smrti 1.syna (+13) našich známých shozením z mostu byla "náhodou" jiná Arménka. Tu prý Artouni znala. Pak se jim Artouni snažila ukrást i 2.syna. Nedovedete si představit její asijskou zlobu, nenávist, intriky, manipulaci s lidmi, které vynaložila na zničení této VŠ-rodiny. Z nudy a závisti zmanipulovala sociálku Prahy 10 (hloupou Tůmovou), celý jejich dům,okolí,školky,školy,obeslala lživými tvrzeními zaměstnavatele,lékaře,přátele,učitele jejich synů atd. Slečně Artouni sekundují naivní Češi. Kdyby jen věděli, že o Češích prohlásila, že je nenávidí. Jsme prý nafoukaní a smradlaví ubožáci. A to jí ČSSR zdarma umožnila vystudovat (žurnalistiku). Pracovala za statisíce v MFD, odkud byla odejita snad pro svoji křivou povahu. Nikdy nic nedělala, matka za ní vaří,pere,uklízí celý život. Nemá děti,chlapa,neměla žádné starosti,komunisti ji přepláceli. Po revoluci v r.1989 rychle tzv. převlékla kabát a nacpala se do pravičáckých novin za velké peníze. Jsme zvědaví, zda nás Blesk stopne, má tam kamarádky. Češky, s nimiž tak opovrhuje...

evita5555 ( 21. srpna 2015 16:09 )

Takže ak neznášam Kisku musím milovať Fica? To ako ťa napadlo? Tu je diskusia o Kiskovi, ak si si nevšimol.

handgood ( 21. srpna 2015 13:45 )

Nepatríš ty k tzv. bratislavskej smotánke, čo preferuje Fic(k)a? Ešte tu vystav tabuľu a odškrtni všetko, čo Fico nasľuboval voličom. Podľa čoho si dali názov Smer? Kam teraz fúka vietor, tam smeruje i Smer. Len oprášili staré komunistické heslo. Tí sa spolčia aj s diablom, len keď budú pri korytách. Fico mi akosi pripomíná tzv. Slovenský štát a jeho prezidenta Tisa.

evita5555 ( 21. srpna 2015 13:29 )

Cha, cha, cha, cha, cha, cha, cha....tento že niečo smolí, nejaké vyhlásenie? A čo robí potom Bútora a spol? Včera som si vypočula ich veľdielo, kde slovákov urážali ústami tohto tu, že nechcú na slovensku islamistov. A to Bútorovi súverci vyhnali Palestínčanov a postavili múr, aby im neliezli do Izraela. Keď to robí Izrael, tak je to dobré, ak to robia slováci a maďari, tak je to zle a sú to rasisti? On Slovákov potreboval len na to, aby si splnil svoj sen stať sa prezidentom, teda hlavne tú časť, keď prezident máva davu, urobí si s prostým ľudom selfíčko, keď využíva lietadlo na cesty za prvou dámou, ktorá odmieta povinnosti prvej dámy, no a také rôzne príjemnosti, ako je ochranka a podobne. Že by v úrade povedal nejakú vlastnú vetu, tak to som zatiaľ ešte nepočula. Ešte aj to, čo mu napíšu nevie prečítať tak, ako keby to boli jeho myšlienky. Vždy tie drísty prednáša s pátosom, ako keď rusi otvárali slávnostný ceremoniál na červenom námestí k 70. výročiu ukončenia vojny. Bolo by zaujímavé, keby niekto urobil prieskum medzi jeho voličmi, koľkí už oľutovali, že sa nechali podfúknuť a dali mu svoj hlas. Ani číňania ho už nepozvali, im stačila jedna návšteva u neho a stačilo im.

Zobrazit celou diskusi
Další videa