Bobošíková novou šéfkou Lidických žen. Svědkyně masakru kvůli ní odcházejí

Jana Bobošíková dostala funkci. Stala se předsedkyní Lidických žen.  (Autor: Foto Blesk - Karel Kopáč, ČTK)
Autor: ČTK, simao - 
21. srpna 2015
10:06

Nepřejí si, aby se její nová role předsedkyně Lidických žen stala jen reklamou pro politickou kariéru. Několik členek spolku Lidických žen protestuje proti nové funkci političky a moderátorky Jany Bobošíkové. Jde přitom mimochodem o poslední dospělé svědkyně masakru, při kterém zemřelo 340 obyvatel Lidic.

Lidické ženy opouštějí tamní organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu. Důvodem je úterní zvolení bývalé novinářky a političky Jany Bobošíkové do čela organizace. Ženy se obávají toho, že by tuto funkci mohla Bobošíková využít ke svému zviditelnění. ČTK o tom informovala členka kladenské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu a vnučka lidické ženy Klára Kalibová.

Organizaci opouštějí Miloslava Kalibová, Jaroslava Skleničková a Milada Cábová. Jde o poslední tři žijící dospělé svědkyně lidické tragédie, kdy nacisté zastřelili 173 lidických mužů, ženy poslali do koncentráku Ravensbrück a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a maličkých do jednoho roku, zavraždili plynem ve vyhlazovacím táboře.

Po skončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. „Na sklonku svých životů si nepřejeme, aby lidický odkaz byl předmětem její (Bobošíkové) politické kariéry. Přály bychom si, aby reprezentace Českého svazu bojovníků za svobodu byla převzata především mladou generací a těmi, kteří uchování památky na Lidice chápou jako službu a odkaz protiválečné lidskosti,“ stojí v prohlášení lidických žen.

Bobošíková a její neúspěchy

Podle předsedkyně kladenské okresní organizace svazu bojovníků za svobodu Gabriely Havlůjové se odstoupení žen dalo očekávat. „Už když paní Bobošíková vstupovala do lidické organizace, protestovala jsem a kritizovala jsem její xenofobní výroky,“ řekla ČTK Havlůjová. Podle ní by svaz měl v dnešní době bojovat nejen proti fašismu, ale také proti rasismu a xenofobii. Nad volbou Bobošíkové se přitom podivují i uživatelé sociálních sítí.

Politička, bývalá poslankyně europarlamentu a někdejší moderátorka Jana Bobošíková (50) se neúspěšně ucházela o mandát v několikerých volbách, ať už těch prezidentských coby kandidátka KSČM, či ve volbách do Poslanecké sněmovny a Senátu. Zatím naposledy se předloni účastnila jako předsedkyně strany Hlavu vzhůru – volební blok voleb do Sněmovny. Neúspěšně kandidovala také na ředitelku České televize a Českého rozhlasu. Nyní se zabývá mimo jiné firemním marketingem.

Spory o památník letcům z Lidic

V lidické organizaci svazu přitom už několik měsíců trvají spory ohledně plánovaného památníku letcům Josefu Stříbrnému a Josefu Horákovi, pocházejících z Lidic. Někteří lidé jsou totiž přesvědčeni o tom, že kvůli nim nacisté v roce 1942 obec vypálili. I tento spor byl důvodem, proč dosavadní předseda lidické organizace Pavel Horešovský odstoupil.

Zatímco rodina Miloslavy Kalibové usiluje o vybudování památníku, on jeho vznik nepodporoval. Bobošíková serveru Echo24.cz řekla, že si velmi cení toho, že ji lidičtí zvolili do svého čela, do sporu o pomník Horákovi a Stříbrnému zasahovat nechce, protože to je mimo její kompetenci.

1912 ( 22. srpna 2015 16:03 )

ta má ale hroší kůži

salto ( 21. srpna 2015 14:36 )

Za kohopak bude kandidovat?

salto ( 21. srpna 2015 14:33 )

Která Jana? Nečasová?

tomik007 ( 21. srpna 2015 14:32 )

Verim tomu tuto Svazacku budou v noci chodit strasit...

karmavana ( 21. srpna 2015 12:35 )

Idiote!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud