Zmizely podklady ke Klausově amnestii! V archivu Hradu prý nejsou

Klausova amnestie se zapsala do dějin. Dopadla však neslavně. Stejně jako spory o její autorství, které zůstávají nedořešené. A tak to patrně bude i dál. V archivech Hradu totiž žádné podklady k amnestii nejsou, uvedly Lidové noviny. Zato znovu obviněných je 52 % z propuštěných vězňů.
Klausova amnestie propustila celkem 6471 vězňů. Policie znovu obvinila 3400 amnestovaných. Takové jsou nedávné závěry policejního prezidia. Nejde o nijak slavnou bilanci.
Amnestie, kterou vyhlásil před dvěma lety tehdejší prezident Klaus, však zaujala především článkem o ukončení trestního stíhání v případech, u kterých od zahájení uplynulo více než 6 let a trestní zákoník stanoví tresty do 10 let. Zastavena tak byla řada hospodářských kauz. A vyrojily se spekulace, komu všemu amnestie pomohla.
Kdo a jak amnestii připravoval, je ale dodnes ne zcela jasně zodpovězenou otázkou. Podle Lidových novin však bude její zodpovězení do budoucna velmi těžké. Až nepravděpodobné. V hradním archivu prý totiž z podkladů ke Klausově amnestii není ani řádka!
Přišlo se na to díky žalobě, kterou podal někdejší redaktor LN Tomáš Němeček, který od Hradu žádal podklady k autorství amnestie, ale nepochodil. Jeho žalobu však také zamítli. Podklady k amnestii se totiž ani nenašly. „Václav Pelikán, ředitel odboru legislativy Kanceláře prezidenta republiky, nechal prověřit veškerou poštu a informační systém, do kterého vchází veškeré dokumenty, ale nic nenašli. Nechal též pátrat v archivu,“ citují Lidové noviny z verdiktu soudkyně Ivanky Havlíkové. Jinými slovy, podklady zmizely.
Spory o autorství
Proti nařčení, že je jedním z autorů amnestie, se přitom bránil loni u soudu někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf. Za hlavního autora druhého článku jej výslovně označil i prezident Zeman. Hasenkopf požadoval finanční odškodnění, nakonec požadavek stáhl a spor skončil smírem.
Za spolutvůrce amnestie označil při sporu hradní kancléř Mynář také poradce někdejšího prezidenta Klause Ladislava Jakla a Petra Hájka. A podle Hasenkopfova dřívějšího vyjádření byl spoluautorem také právník Zdeněk Koudelka, který byl v té době na stáži na ministerstvu spravedlnosti.
Otázka autorství amnestie však zůstává nejasnou. A vzhledem k chybějícím podkladům budou muset stačit slova Klausova poradce Jakla ze stránek klaus.cz: "Není mi jasné, proč se stále operuje s jakýmsi autorstvím amnestie. Autorem je prezident republiky Václav Klaus, který je pod ní podepsán a který tímto podpisem stvrzuje i svou politickou odpovědnost za její vyhlášení. Jistěže se o jejím znění radil, jistěže čerpal z různých námětů z minulosti i současnosti, mohl mu leccos poradit i kdokoli z jeho okolí, mohl věc konzultovat s kýmkoli, u koho to usoudil za potřebné. Ale tím se přece nikdo další nestává autorem či spoluautorem."
Promiňte-oprava.Samozřejmě se nejednalo o bombardování Kosova ale Bělehradu.