Vojenské manévry a červený koberec na Hlavní nádraží: rychlíkem přijel mongolský prezident
Červený koberec pro hlavu státu museli včera rozvinout místo na letišti na pražském hlavním nádraží! Na státní návštěvu totiž včera večer mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž (51) nepřiletěl speciálem, ale přifrčel obyčejným rychlíkem!
Kromě nezvyklého koberce a státních vlajek včera cestující na největším pražském nádraží zarazila i sedmnáctičlenná jednotka vojáků Hradní stráže. Elbegdordže totiž hostí prezident Miloš Zeman (70).
„Museli jsme provést prohlídku zájmových prostor a domluvit se s kompetentními lidmi z Českých drah,“ řekl Blesku velitel stráže plukovník Radim Studený. Jeho vojáci navíc pilně celý ceremoniál nacvičovali tři hodiny před příjezdem Elbegdordže.
Provoz nádraží ale nebyl nijak zvlášť omezen. Mongolský prezident, kterému dráhy vypravily speciální vagon první třídy, totiž vystoupil v blízkosti Masarykova salonku, kam poté zaplul.
„Naposledy jsme obdobný ceremoniální akt řešili v roce 2011 při příjezdu krále Tongy, který tehdy přijel z Vídně,“ řekl Blesku Studený. Jeho návštěva byla sice soukromá, ale i tak byl slavnostně přijat.
Zemana uvidí dnes
Mongolská hlava státu ale nepřijde o tradiční pocty před Pražským hradem. Ten je totiž v plánu dnes a až tam se setká s českým protějškem Zemanem.
Elbegdordž, který je prezidentem od roku 2009 a předtím byl premiérem, se bude se Zemanem bavit o ekonomické spolupráci.
Náš prezident se ale asi od něho vlakem jezdit nenaučí – následující cestu totiž Hrad plánuje až na Střední východ…
Blesková zpráva
Elbegdordž s manželkou založili nadaci pomáhající sirotkům, přes niž adoptovali celkem 21 dětí. Spolu se čtyřmi vlastními syny tedy mají dohromady 25 potomků!
Takhle do Prahy vlakem přijížděl sám velký Kim Ir-sen
Dokonce dvakrát dorazil na pražské hlavní nádraží velký vůdce korejského lidu Kim Ir-sen, který se bál létat: v roce 1956 a pak o 28 let později.
Ve vlaku, jímž do Evropy putoval celý týden, měl absolutní pohodlí. A podle vzpomínek železničářů i „moc hezké dívenky, které se o vůdce staraly“. Kimův vlak nebyl jen jeden.
„První vlak obsahoval lokomotivu a dva vozy, v dalším vlaku jeli korejští soudruzi, kteří se věnovali bezpečnosti, potom jely dva stejné salonní vlaky a v jednom z nich byl soudruh Kim Ir-sen. Vlak jel asi 30 km/h a v každých dveřích stál korejský soudruh,“ řekl železničář.
Vlak s vůdcem podle něj řídil náčelník děčínského depa, který za to pak dostal státní vyznamenání. Nad tím pravým vlakem s Kimem pak letěl bojový vrtulník. Na mnoha stanicích se prý zakamuflovával nepořádek a ruiny, na jiných se pak organizovaly mávající davy a folklorní vystoupení.
Traduje se, že ve vlaku vezl Kim vedle zlata ze státního pokladu i čelné představitele své vlády. Ne snad, že by jim chtěl dopřát hezký výlet, ale bál se, aby ho v jeho nepřítomnosti nesesadili.
Všichni jsou Mongoli.
