Zemanův CELÝ výrok o postižených dětech: Blázniví intelektuálové z pražské kavárny nebyli ve škole!

Miloš Zeman vzbudil opět rozruch. Tentokrát vyjádřením, že by se zdravé a handicapované děti neměly vzdělávat v jedné společné třídě. Děti jsou prý daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Co přesně prezident řekl? Jeho vyjádření toho obsahovalo ještě více!
Zeman v závěrečný den své návštěvy Pardubického kraje navštívil Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí a vyjádřil se zde k zařazování handicapovaných dětí do tříd s nehandicapovanými žáky, k tzv. inkluzi. Jeho slova zaznamenal Český rozhlas Pardubice, doslovný přepis zveřejnila ČT.
„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Opakuji - neštěstí pro oba. Že? Mohl bych to samozřejmě rozvádět, mohl bych mluvit o šikaně, mohl bych mluvit o tom, že rychlost kolony je určena rychlostí nejpomalejšího vozidla, takže učitelé se nemohou hned věnovat těm řekněme talentovanějším dětem, ale sám se domnívám, a to není žádný rasismus ani preference nějaké etnické skupiny, že ty děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě, než tehdy, když jsou zasazeny do komunity...," pronesl Zeman. Až na „rychlost kolony“ doposud známá slova.
Zeman jen mluví ze své zkušenosti. Je známo, že byl mezi ostatními ve škole nešťastný.
— Ján Simkanič (@Simindr) 15. Leden 2015
Prezident však tímto neskončil. „Víte, dětská krutost je jedna z nejstrašnějších, dětská krutost, zvaná šikana, je možná ještě horší než krutost dospělých. No, a když tyto děti jsou takzvaně integrovány, když dochází k té inkluzi, potom jsou samozřejmě oběťmi určitého pohrdání, určité šikany a tak dále a tak dále. Takže já hrozně miluju ten multikulturalismus. Já si myslím, že si to vymysleli blázniví intelektuálové z pražské kavárny, kteří nikdy nebyli ve škole, a když, tak do ní nakoukli na půl hodiny. No, a ještě se jim předváděla Potěmkinova vesnice,“ navezl se Zeman do svých „kavárenských“ oponentů.
Svůj pohled na věc nakonec prezident shrnul: „Čili jsem proti inkluzi. Já vím, že multikulturalisté mě napadnou, že jsem rasista, nebo já nevím co všechno, ale vůbec ne. Z hlediska duševní pohody těch dětí je daleko lepší, když budou existovat - ono se tomu říká praktická třída, protože to je méně dehonestující než předchozí známý název, takže chcete-li znát můj názor, vůbec se mi to nelíbí a jsem proti tomu.“
Na Zemanovu hlavu se po jeho vyjádření snesla kritika z několika stran – nesouhlasilo s ním ministerstvo školství, opřela se do něj Národní rada osob se zdravotním postižením v čele s Václavem Krásou, nesouhlasné vzkazy mu posílali handicapovaní občané.
Zemanův mluvčí: Nic není černobílé
Prezidenta nešetřila ani Klára Laurenčíková, česká pedagožka, politička ze Strany zelených a předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (včlenění handicapovaných žáků do běžné školy - pozn. red). Zeman nás podle ní svým výrokem vrátil „do dob hluboké totality, kdy byly děti s handicapem vyloučeny nejen z běžných škol, ale mnohdy také z běžné společnosti.“
Proti kritice a výslovně proti té ze strany Kláry Laurenčíkové se ohradil i Hrad. A to ústy Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Pan prezident se vyjádřil obecně k tématu inkluze ve školství. Jde o zcela legitimní názor, který není ojedinělý. Například v loňském roce se o inkluzi vedla debata v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání. V této debatě převážil názor, že každému dítěti je nejlépe ‚mezi svými’. Považuji proto za skandální přístup paní Laurenčíkové, která diskusi a odlišné názory fundamentálně odmítla,“ vrátil Ovčáček úder.
Na svém Facebooku pak dnes Ovčáček dodal: "Nic není černobílé. Pan prezident se vyslovil pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí. Rozhodně se tedy nechtěl negativně dotknout tělesně postižených, jak mu je podsouváno."
Máte handicapované školou povinné dítě? Napište nám svůj příběh a názor na výrok prezidenta Zemana na tip@blesk.cz!
Neměli je sem komouši natahat. Komoušská pakáž napáchala mnoho zla.