Zeman nás vrací do hluboké totality, zděsila se odbornice na výchovu postižených dětí

Miloši, Miloši, co tě to zas pokouší. Prezident Zeman se nešťastně pustil do problematiky vzdělávání zdravých a handicapovaných dětí. Neměly by podle něj být v jedné třídě, označil to za neštěstí pro obě skupiny. Řadu odborníků i Národní radu osob se zdravotním postižením však tenhle výrok zděsil. Podle odbornice Kláry Laurenčíkové nás Zeman vrací do dob hluboké totality.
Miloš Zeman rozdmýchal nový spor. To když ve středu ke konci své návštěvy Pardubického kraje vyrazil do Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. "Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze (včlenění postižených dětí do běžných škol - pozn. red.) nelíbí a jsem proti ní," řekl tam Zeman podle iDNES.cz.
Prezident Zeman ví dokonce i to, jak učinit handicapované děti šťastné. Ani v tomto případě by však nebylo rozumné ho poslechnout.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 15. Leden 2015
Nesouhlasná reakce přišla i ze strany ministerstva školství, kterému velí Marcel Chládek (ČSSD). Ministr upozornil na to, že je vždy lepší, když je postižené dítě v běžné škole. Pokud je tedy na to škola připravena a disponuje potřebným vybavením i personálem. Speciální a praktické (dříve zvláštní) školy sice mají fungovat dál, ale kvůli těžkým případům. "Neznamená to, že když je nějaké dítě třeba na vozíčku, že by muselo být ve škole pro vozíčkáře," dodal Chládek, který bude chtít s prezidentem na toto téma hovořit.
Odbornice: Návrat do hluboké totality
Zděšena byla Zemanovými slovy předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. Podle ní by si hlava státu neměla podobná slova vůbec dovolit. "Vrací nás do dob hluboké totality, kdy byly děti s handicapem vyloučeny nejen z běžných škol, ale mnohdy také z běžné společnosti, zavírány do ústavů," řekla Laurenčíková ČTK.
"Je neuvěřitelné, že v současné době může někdo vyjadřovat tak zastaralý a naprosto protichůdný názor tomu, co ukazují moderní vzdělávací systémy. Výrok pana prezidenta považuji za skandální, opět jím rozděluje společnost namísto toho, aby ji stmeloval," upozornila Laurenčíková v rozhovoru pro Lidovky.cz.
Zařazování handicapovaných dětí do hlavního vzdělávacího proudu je podle ní prospěšné i pro ty zdravé. "Inkluze přináší zejména velmi důležitou zkušenost, že je normální, když je školní kolektiv a potažmo společnost pestrá, a není třeba se toho bát. Podle výzkumů formuje postoje dětí založené na respektu, spolupráci, toleranci," dodala Laurenčíková ČTK.
Máte handicapované školou povinné dítě? Napište nám svůj příběh a názor na výrok prezidenta Zemana na tip@blesk.cz!
Ombudsmanka: Politováníhodný názor
Zemanův názor dnes zkritizovala i ombudsmanka Anna Šabatová. Označila jej za nepřijatelný a politováníhodný. "Je to pro ty děti obohacující, je to humánní, děti by měly vyrůstat společně, školy by se měly formou různých podpůrných opatření, pomůcek, asistentů snažit integrovat pokud možno všechny děti," uvedla veřejná ochránkyně práv.
Proti Zemanovi se ohradila i Národní rada osob se zdravotním postižením. Její předseda Václav Krása označil v prohlášení Zemanův výrok za "nešťastný a nepřijatelný". "Pan prezident pravděpodobně nemá dostatek informací o integraci dětí a studentů se zdravotním postižením do běžných škol," upozornil Krása. A také poukázal na to, že Zemanova slova jsou v rozporu s Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením a dalšími dokumenty.
"Naším cílem je umožnit co největšímu počtu dětí a žáků se zdravotním postižením navštěvovat běžné školy a účastnit se plnohodnotného vzdělávání. Segregace ve vzdělávání by nutně vedla k vytváření ghett osob se zdravotním postižením," dodal Krása.
Většinu dní je zataženo a přesto to vypadá, že prezident Zeman pobýval příliš dlouho na prudkém slunci -viz dnešní slova o handicap.dětech
— Jaromír Bosák (@JaromirBosak) 14. Leden 2015