Zeman znovu na cestách: Navštíví Kazachstán!

Autor: ČTK, haj - 
22. listopadu 2014
09:30

Prezident Miloš Zeman se chystá navštívit Kazachstán a Tádžikistán. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka, se zde Zeman bude věnovat především ekonomickým tématům. Na cestě hlavu státu doprovodí početná podnikatelská delegace.

Náštěvu zahájí v podnělí. V každé ze zemí prezident stráví dva dny, setká se s tamními prezidenty, zástupci parlamentu a navštíví podnikatelské semináře. Čas si udělá i na menší prohlídku hlavních měst Astany a Dušanbe.

Návštěvu Zeman zahájí v Kazachstánu, kde se sejde s prezidentem Nursultanem Nazarbajevem, po společném setkání se zúčastní podpisu smlouvy mezi zástupci Česka a Kazachstánu. O jejím obsahu zástupci Hradu s odkazem na diplomatické zvyklosti nechtějí mluvit.

Odpoledne (dopoledne SEČ) oba prezidenti vystoupí na podnikatelském semináři. V jeho rámci by podle informací Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) mělo být podepsáno několik smluv a dohod, například z oblasti potravinářství nebo energetické oblasti.

 

Zájem o účast na cestě mělo podle tiskového mluvčího SP Milana Mostýna přes 100 firem, účastní se nakonec 84 zástupců českých společností. Někteří do Asie doletí společně s prezidentem, další si zajistili vlastní dopravu. Většina firem je podle Mostýna ze strojírenství, z vodohospodářství nebo letectví. Zúčastní se i státní instituce, jako je Česká exportní banka (ČEB) nebo Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).

Zeman se v Astaně zúčastní také recepce na ambasádě, setká se s předsedou Senátu a prohlédne si přes 100 metrů vysokou věž Bajterek. V úterý odpoledne (před polednem SEČ) odletí do Dušanbe. V hlavním městě Tádžikistánu má naplánovaný podobný program jako v Kazachstánu. Sejde se především s tádžickým prezidentem Imomalim Rachmonem. Do Česka se vrátí ve čtvrtek večer.

Zeman několikrát mluvil o středoasijských republikách bývalého Sovětského svazu jako o možném trhu pro české firmy. V příštích měsících by se chtěl setkat i s představiteli Ázerbájdžánu či Uzbekistánu. Vládci středoasijských republik bývají často obviňováni z porušování lidských práv, kvůli značnému nerostnému bohatství ale není kritika Západu příliš silná.

 

Kazašský i tádžický prezident se s českými představiteli setkali v minulosti několikrát. Nazarbajev byl České republice v roce 1999 na dovolené, během které se soukromě sešel s Václavem Havlem, zúčastnil se summitu NATO v roce 2002 a o deset let později přijel na oficiální návštěvu.

V Kazachstánu se naopak setkal v roce 2004 s Václavem Klausem. Ve stejném roce se s Klausem na pracovní návštěvě potkal i Rachmon, který se osobně sešel se Zemanem jako prezidentem na zimní olympiádě v Soči.

 

 

zarazenyprd ( 23. listopadu 2014 00:00 )

Zemana čert bohužel neodnese. S takovejma vožralama se prej nechce tahat.

zarazenyprd ( 22. listopadu 2014 23:44 )

Zeman dělá ostudu po celém světě.

japos22 ( 22. listopadu 2014 22:13 )

Hlavně ať se neozýváš, modlíme se, ať tě na Mikuláše sebere čert

fikusek11 ( 22. listopadu 2014 20:41 )

Mohli by si ho tam nechat. Spolu s Boratem můžou Kazachstán propagovat...

japome ( 22. listopadu 2014 12:23 )

a hlupákem i zemře

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud