Druhý důchodový pilíř skončí: Nikdo ale neví jak, ani kdy

Briefing po zasedání odborné komise zástupců stran a expertů pro důchodovou reformu. Měla by být představena konečná varianta ukončení tzv. druhého pilíře. ministryně práce a sociálních věcí Michalea Marksová Tominová  (Autor: Blesk - Petr Novotný)
Autor: Vladimír Barák - 
31. července 2014
17:53

Debatovali přes pět hodin, ale stejně nakonec důchodová komise pro penzijní reformu nedala jasné stanovisko, jak a kdy ukončit kontroverzní druhý důchodový pilíř prosazený někdejší vládou Petra Nečase. Vládě komise nabídla hned dvě varianty.

Jisté je jen jedno: druhý pilíř rozhodně skončí. Kdy? To zatím nikdo neví. Na vládu zamíří dvě možnosti termínů: k prvnímu lednu 2016 a k prvnímu lednu 2017. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (45, ČSSD) se zatím členové vlády přiklání k bližšímu termínu. „Odpovídá to vládnímu prohlášení,“ uvedla ministryně.

Komise nedala jasné stanovisko ani k tomu, co bude s penězi uloženými ve druhém pilíři. Lidé je sice dostanou zpátky, ale co dál s nimi? Necelých 84 tisíc lidí bude stát před těžkou volbou: buď si peníze nechají, nebo je převedou do třetího penzijního pilíře (připojištění) a nebo dorovnají své příspěvky v prvním pilíři (veřejného důchodového systému), kde jim na základě principu fungování druhého pilíře část povinných odvodů chybí. Návrh komise ale může změnit ještě vláda, nebo následně členové parlamentu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud