Rudá garda i nečekaný host KMOTR: Kdo všechno dorazil na pohřeb komunisty Štěpána?

Pohřeb Miroslava Štěpána byl přehlídkou bývalých komunistů, mezi smutečními hosty však nechyběla ani řada zajímavých lidí  (Autor: Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák)
Autor: Jaroslav Šimáček - 
28. března 2014
14:41

Pohřeb známého normalizačního pohlavára Miroslava Štěpána (68) se stal přehlídkou bývalých komunistů v omšelých kabátech, sem tam s nějakým tím vyznamenáním či "rudým" řádem. Chybět nemohl ani stále vitální Milouš Jakeš. Dorazili však i podnikatelé - někdejší šéf Poldi Stehlík, lobbista Ulčák a především "mazánek" Roman Janoušek, kterého doprovodila i manželka Simona. Kdo další si nenechal poslední rozloučení se Štěpánem ujít?

Komunistický funkcionář Miroslav Štěpán stál před listopadem 1989 v čele pražských komunistů a podílel se proto na represích proti demonstrantům. Bezprostředně po střetu na Národní třídě Štěpán obhajoval postup komunistického vedení. Na jeho slova o tom, že patnáctileté děti nebudou rozhodovat o odchodu vlády a prezidenta, ale dělníci na setkání v ČKD reagovali pískotem a slogan "Na Štěpána bez Štěpána" se stal jedním z nejznámějších hesel listopadové revoluce.

Poslední rozloučení s komunistou Miroslavem Štěpánem proběhlo v Praze-StrašnicíchFoto:  Foto Blesk - Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan

Po revoluci byl však jako jeden z mála potrestán. Po propuštění z vězení se dal na podnikání - snažil se využít kontakty, mj. i v Rusku, které získal během let na špičce komunistické hierarchie. Na jeho pohřbu se to proto jen hemžilo řadou někdejších kolegů ze strany, ale dorazilo i několik podnikatelů. Nechyběly však ani zahraniční delegace.

Odznáček s Kim Ir-senem: Na pohřbu Miroslava Štěpána nechyběly ani zahraniční hosté. Třeba ze Severní KorejeFoto:  Foto Blesk - Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan

Květiny a věnce pro Štěpána přinesli třeba velvyslanec Venezuely, ale také Severokorejci! Člen delegace vlevo si neopomněl připnout odznáček s Kim Ir-senem, předchůdcem Kim Čong-ila a jeho syna, současného diktátora KLDR Kim Čong-una.

Štěpánův pohřeb byl i příležitostí, kdy oprášit staré řády. Vpravo současná komunistická poslankyně Marta SemelováFoto:  Foto Blesk - Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan

Ani čeští hosté se však nenechali zahanbit. Suverénně nejvíce metálů z dob minulého režimu vytáhl "milicionář" s obřím věncem. Neopomněl si však připnout třeba i vojenský odznak specialisty 2. třídy.

Poslankyně Marta Semelová na pohřbu komunisty Štěpána. V poslední době na sebe upozornila kontroverzními výroky o okupaci a Miladě HorákovéFoto:  Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák

Křehká žena? Zdání klame. S rudým rolákem dorazila rázná poslankyně KSČM Marta Semelová, která nedávno vyvolala pozdvižení, když na obrazovce ČT obhajovala příjezd sovětských vojsk v roce 1968. Následnou okupaci označila za internacionální pomoc. A všemu nasadila korunu slovy o známé oběti komunistického režimu. "Milada Horáková se také přiznala ke všemu, ke své činnosti. O tom, že to byla vynucená přiznání, dost pochybuji," tvrdila Semelová. Na její hlavu poté zamířila hned dvě trestní oznámení.

Na pohřeb Miroslava Štěpána přišla celá řada jeho přátelFoto:  Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák

Omšelé baloňáky, neforemné kabáty a samozřejmě i karafiáty. Pohřeb Miroslava Štěpána nebyl kdo ví jakou módní přehlídkou.

Video Jakeš na pohřbu přítele bolševika: Demokracie je špatný režim, všechno utratili! - Karel Dlabač, Vera Renovica

Čest práci. Milouš Jakeš se zdraví se známými na pohřbu Miroslava ŠtěpánaFoto:  Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák

Čest práci. Na pohřbu nemohl chybět ani Milouš Jakeš, který byl v letech 1987 - 1989 generálním tajemníkem ÚV KSČ. Na jeho tváři nechyběl úsměv, jinak ale nezažívá nejšťastnější období. Pohřbil vnuka i manželku Květenu, do krematoria pak vyrazil nedávno i na rozloučení s Vasiľem Bilakem, který byl posledním ze žijících signatářů zvacího dopisu pro Sověty v roce 1968. 

Společné foto na pohřbu Miroslava ŠtěpánaFoto:  Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák

Společné foto s Miloušem Jakešem si pak nenechala ujít parta mladých komunistů. Naopak zájem o to, být na skupinové fotce ze Štěpánova pohřbu, nejevil Vladimír Stehlík, bývalý šéf kladenské Poldi.

Bývalý ocelářský magnát Vladimír Stehlík na pohřbu komunisty ŠtěpánaFoto:  Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák

Někdejší ocelářský magnát a kontroverzní podnikatel Vladimír Stehlík dorazil o hůlce. Do černého se na rozdíl od většiny smutečních hostů nezahalil. Béžová bunda i kalhoty tak působily poněkud nepatřičně.

Kromě podnikatele Romana Janouška nechyběl ani další lobbista Martin Ulčák (vlevo)Foto:  Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák

Muži v černém a kabáty a sáčka moderních střihů naopak předvedli další podnikatelé. Na pohřeb totiž dorazil ve stříbrném mercedesu i lobbista Roman Janoušek s manželkou Simonou. Kolem novinářů se prohnal jak velká voda, komentovat svou přítomnost rozhodně nechtěl. Štěpánovi přinesl věnec s nápisem ROSI. Jde o zkratku, znamenající Roman - Simona. "Janouškovi i Štěpánovi byli pravověrní komunisté. Přátelili se spolu a navštěvovali se už za minulého režimu," řekl jeden ze smutečních hostů reportérce TV Nova.

Na snímku přitom Janouška doprovázel ještě jeden člověk - lobbista Martin Ulčák, který byl v KSČ a kdysi vedl svazáky. Krátce po vypuknutí sametové revoluce se totiž stal šéfem Socialistického svazu mládeže. "Dnes je slovo svazák něco jako pravěká obskurní zkamenělina. Ale v mé generaci se mezi více než milionem svazáků pohybovali vedle idiotů i funkcionáři se skvělým vzděláním a brilantní hlavou. Ti se postupně opět dostali tam, kam přirozeně patřili v podnikání a ve státním aparátu. S řadou z nich se samozřejmě znám. Jdete na jednání a máte tam kamaráda, všechno je jednodušší," řekl před Ulčák časem v rozhovoru pro idnes.cz.

Karafiáty a obleky z dob normalizace: Na pohřeb Miroslava Štěpána dorazila řada lidí ze staré komunistické školyFoto:  Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák

"Pravěké zkameněliny" však připomínali i někteří smuteční hosté ze Štěpánova pohřbu. Řada z nich si moderními trendy rozhodně hlavu neláme. Celé to tak trochu připomínalo normalizační seriál Okres na severu o okresním tajemníkovi KSČ v Brodu, natočený podle scénáře Jaroslava Dietla. Na csfd.cz mimochodem hodnocení od diváků 25%. Žádná velká kvalita, tahle socialistická "perla". Zato prvoplánová oslava soudruhů z KSČ.

Vlevo dlouholetý člen Ústředního výboru KSČ Jan FojtíkFoto:  Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák

Letitý modrý baloňák vytáhl na pohřeb i další z komunistů Jan Fojtík, někdejší československý politik a novinář. Svého času platil za hlavního ideologa KSČ. I on v minulosti dostal za svou snahu řády - Řád vítězného února či Řád republiky. V 70. a 80. letech byl přitom zodpovědný za řízení propagandy, kultury, vědy i sdělovacích prostředků... Obnošené kabáty pak vytáhla i řada dalších někdejších členů KSČ a Štěpánových přátel.

Pohřeb Miroslava Štěpána se uskutečnil v Praze-StrašnicíchFoto:  Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák

Podívejte se na video z pohřbu Miroslava Štěpána!

Video Štepána z KSČ vyprovodil Jakeš i kmotr Janoušek! - Karel Dlabač

anezat ( 29. března 2014 14:19 )

Ale chytrá hlava už jaksi odpovědět zapomněla...

kluk4 ( 29. března 2014 11:13 )

Tak je to jasné. Kmotr Janoušek je bílý kůň starých komančů. Přes něj a jemu podobné prolezli do pravice, aby ji vytunelovali.

horstfuxteleshop ( 29. března 2014 10:34 )

já se jen směju tomu jak nám lhal a my blbci tomu věřili, a dělníci z kolbenky jak řvali vivááát a za dva roky byli bez práce a kolbenka zrušená

horstfuxteleshop ( 29. března 2014 10:08 )

a na těch rusákách parazituje ten zbytek českých příživníků, protože tam jiná práce než okrádat rusáky není

horstfuxteleshop ( 29. března 2014 09:59 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud