Pohřeb komunisty Štěpána (†68): Srp a kladivo, Semelová, Janoušek, Jakeš!

Autor: šim, vr, poe - 
28. března 2014
11:50

Rudé karafiáty, srp a kladivo, červené kravaty, pomačkané baloňáky. Výjev jako z doby před třiceti lety. Věrní a oddaní komunisté se rozloučili s bývalým rudým soudruhem a šéfem Lidových milicí Miroslavem Štěpánem (†68). Mezi prvními do krematoria přišel Milouš Jakeš. Nechyběl však ani kmotr Roman Janoušek s manželkou!

Se Štěpánem se loučila nejenom jeho rodina, manželka a syn, kteří do strašnického krematoria na uzavřený soukromý obřad dorazili desítky minut před jeho začátkem. V závěsu za nimi přišel také bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Blesk.cz řekl, že o tom, že má Štěpán leukémii, neměl tušení.

Video Štepána z KSČ vyprovodil Jakeš i kmotr Janoušek! - Karel Dlabač

Jakeš se nestihl rozloučit

„Nevěděl jsem, že je nemocný. Pak jsem za ním do nemocnice nesměl, protože jeho stav byl tak vážný,“ řekl Blesk.cz Jakeš, který v posledních měsících absolvoval už několikátý pohřeb. Pochoval manželku Květenu, v USA tragicky zahynul jeho vnuk Petr, na Slovensku se zúčastnil pohřbu Vasila Biľaka, který v roce 1968 pozval do  Československa sovětské tanky. „Je to těžké, když kolem vás všichni umírají,“ pronesl jednadevadesátiletý Jakeš.

Video Jakeš na pohřbu přítele bolševika: Demokracie je špatný režim, všechno utratili! - Karel Dlabač, Vera Renovica

Do krematoria přišel také bývalý ředitel Poldi Kladno Vladimír Stehlík. „Byl to dobrý přítel, znali jsme se přes 40 let. Často jsem se vzájemně navštěvovali,“ řekl Blesku. Dorazil také další podnikatel a lobbista Martin Ulčák, který krátce po vypuknutí sametové revoluce vedl Socialistický svaz mládeže.

Mezi smutečními hosty byli také velvyslanec Venezuely nebo komunistická poslankyně Marta Semelová, která nedávno šokovala svými výroky, v nichž Vasila Biľaka označila za kladnou postavu našich dějin, srpnovou okupaci za mezinárodní výpomoc a o Miladě Horákové řekla, že její přiznání nemohlo být vynucené.

Janoušek se ženou a věncem s heslem

Mezi posledními hosty přišel do krematoria také Roman Janoušek s manželkou. Na očích černé brýle se zlatými obroučkami, kožené sako, manželka v kožených kalhotách. Janoušek nesl květinu, kde na černé stuze bylo zlatým písmem napsáno ROSI. Co tahle zkratka znamená? První slabiky jejich křestních jmen. Tedy Roman - Simona. Janouškovi přitom kolem novinářů jen prolétli a po pohřbu beze slova zmizeli.

Roman Janoušek s manželkouRoman Janoušek s manželkou | Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

japos22 ( 28. března 2014 17:29 )

Kolik že máš vysokých ty primitive?

mememumu ( 28. března 2014 16:46 )

Hezkej bezmozek, zplozením něčeho takového bych se zrovna moc nechlubil.

honza666 ( 28. března 2014 16:17 )

Prý dává, jednou týdně, když jí pustí z klece, úchylák

honza666 ( 28. března 2014 16:16 )

To se ti moc nepovedlo, po životní úrovni čechů naprostá většina rusů může jen smutně šilhat a co se týká důchodců na Krymu, tak ty koukají jak vrány, protože první důchody v rublech už přišli a nastalo překvapení. Navzdory Putinovým slibům nedostali přidáno ani kopějku. To se dalo čekat.

honza666 ( 28. března 2014 16:14 )

To zcela jistě

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud