Takhle Válkovou rozněžnil Kajínek! Za slova o protektorátu ji sjela i Němcová

Ministryně Válková na tiskovce: Vážnou tvář při vzpomínce na Kajínka nahradil úsměv. Ten však mizí při dalších atacích za její slova o protektorátu. Ke kritikům se přidala i Miroslava Němcová
Autor: simao - 
26. března 2014
16:28

Ministryně Helena Válková vyrazila o víkendu do Rýnovic za Jiřím Kajínkem a návštěva u doživotně odsouzeného vězně pro ni byla evidentně velkým zážitkem. Stačilo se zeptat na tohle téma a Válková na brífinku viditelně pookřála. A prozradila, jak na ni Kajínek zapůsobil. Sama je však nyní pod velkým tlakem - kvůli nešťastnému hodnocení protektorátu se do ní opřela i Miroslava Němcová z ODS.

Válková se k nedělní návštěvě Kajínka vrátila při včerejší tiskové konferenci a prozradila: "Rozhovor s Kajínkem byl jednoznačně nestandardní a inspiroval mě." Kajínkovi prý slíbila, že se opět podívá na jeho spis. V minulosti přitom o znovuotevření případu odsouzeného vraha uvažoval třeba i prezident Miloš Zeman.

Kajínek ministryni z ANO naopak slíbil, že z vězení nebude utíkat. Když Válková měla popsat, jak na ni nejznámější vězeň v Česku zapůsobil, viditelně pookřála. "Neoddiskutovatelně se od ostatních odlišuje! Je přesvědčivý, komunikativní, logický a má velký přehled," uvedla se širokým úsměvem Válková.

Jinak ale během tiskové konference nasadila vážnou tvář a spíše se mračila. I v momentě, kdy mluvila o svých dalších plánech. "Mou prioritou jsou úpravy nejpalčivějších problémů nového občanského zákoníku," prozradila Válková a dodala: "Novelizovat chci hlavně pasáže o odpovědnosti manžela za dluhy svého protějšku, které vznikly v době před uzavřením manželství."

Vratká pozice Válkové

Dostane však příležitost k těmto změnám? Válková je od svého nástupu pod tlakem. Spekuluje se dokonce, že se pod ní houpe židle v čele spravedlnosti - TV Nova uvedla, že by se mohla stát obětí výměny ministerstev mezi ANO a ČSSD. Šéf ANO Babiš totiž není pro změnu spokojený se sociálně-demokratickým ministrem zdravotnictví Němečkem. A je prý možné, že si strany vymění tyto resorty.

Tlak na Válkovou však vyvíjí i opozice kvůli jejím nešťastným slovům o protektorátu. Když měla politička s německými kořeny v rozhovoru pro echo24.cz odpovědět, co si myslí o poválečném odsunu Němců, uvedla: "To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo." Sklidila tím bouři. Prý urazila oběti nacistického holocaustu i hrůzného režimu, který osekal území Československa a český národ uvrhl do strachu.

Němcová: Jděte si přečíst jména povražděných Židů

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) proto na včerejším jednání ve Sněmovně navrhla mimořádný bod - projednání slov Válkové. Zmobilizovala hlasy opozice, jenže nestačilo to. Vládní koalice tenhle návrh hravě smetla. Podle Němcové by si však Válková a každý, kdo řekne něco podobného jako ministryně z ANO, měl jít do Pinkasovy synagogy v Praze přečíst jména českých Židů zavražděných za druhé světové nacisty.

"Jestliže se paní ministryně spravedlnosti takového výroku dopouští, tak se dopouští relativizace výkladů našich dějin a pokouší se i o to, abychom vygumovali naše vědomosti, co se v tehdejší válce dělo v Protektorátu Čechy a Morava," uvedla podle Parlamentních listů Němcová. Šéf ODS Fiala pak slova Válkové označil za historické nesmysly. "Místo abyste se omluvila, tak napadáte opozici... Já vás vyzývám, abyste zvážila své setrvání ve funkci," uvedl Fiala. Válková však odejít nehodlá. Alespoň ne dobrovolně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

starypes ( 26. března 2014 19:37 )

Pěkně jí to jeebe v bedně.

majojo ( 26. března 2014 19:30 )

Tuhle historii právě spát nechat nesmíme, jinak bude mít brzy většina blbečků stejný názor jako Válková. Té píííče doporučuji týdenní pobyt v Osvětimi, to by ji nmožná trochu štíplo do toho její namyšleného sudeťáckého frňáku.

miroslav57 ( 26. března 2014 19:17 )

němcová už měla sedět doma u plotny a válková to tak neřekla to si novináři upravili vytrhli jen jak si tu za okupace lidi dobře žili,my jsme nebyli ve válce což je pravda ale zařvalo 300000 lidí kteří byli proti náckům a ze všeho nejvíc zařvalo židů kteří nemohli za nic a tak nechte spát historii!!!

danuska555 ( 26. března 2014 18:44 )

dyskri.......... mas to marny, me muze urazit akorat - inteligent ! A to ty zjevne - Nejsi !

123automobil ( 26. března 2014 18:22 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud