Babišova ministryně udělala průšvih: Šéf ANO místo omluvy vyhrožoval!

Andrej Babiš se po kritice ministryně ANO Heleny Válkové pustil do protiútoku
Autor: simao - 
25. března 2014
11:20

Nejlepší obranou je útok? Vicepremiér Andrej Babiš se dostal do defenzívy kvůli přinejmenším nešťastným slovům ministryně Válkové (ANO), která zpochybnila utrpení Čechů v dobách nacistického protektorátu. A tvrdě odsoudila poválečný odsun Němců. Babiš však na to nereagoval omluvou, ale výhrůžkami směrem k novinářské obci.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková se dopustila nemilého přešlapu. To když v rozhovoru pro server echo24.cz (nechtěně?) zlehčila oběti nacistického režimu v Československu. Odpovídala totiž na otázku: Co si myslíte o odsunu německého obyvatelstva? "To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo," řekla Válková. Přiznala se přitom, že má zčásti německé kořeny, vyrůstala v dvojjazyčné rodině a vlastní byt v Pasově, kam občas jezdí. A že je podle ní škoda, že soužití Čechů a Němců skončilo...

Babiš: Soukromý názor. Válková není členka hnutí

Na její slova reagoval na tiskové konferenci po jednání vlády i šéf ANO Andrej Babiš. A rozhodl se, že se nemá za co omlouvat. Naopak slovně napadl novináře, který rozhovor s Válkovou vedl. "Podle mých informací to bylo vytrhnuté z kontextu a paní Válková, mimochodem ani není členka hnutí, takže je to její soukromý názor, ale ona řekla, že celý rozhovor byl veden tendenčně, aby jí poškodil," uvedl Babiš. 

Válková přitom v rozhovoru odpovídala i na to, jak se jí spolupracuje s Babišem, který se k ní prý chová "nesmírně korektně" a do ničeho ji nezasahuje. Na tenký led se dostala opět v momentě, kdy zmínil své předlistopadové členství v KSČ. "Vzhledem k tomu, že já taky nejsem bílý sníh vzhledem ke své minulosti před rokem 89, kdy jsem byla členkou strany, tak rozhodně nebudu ta, kdo první háže kamenem," řekla pro Echo24.

Jak Babiš zastrašoval

Ani to se ale Babišovi nelíbilo. "Rozhovor dělal notorický obdivovatel pana Klause a vedl ho způsobem, on si objednal pani Válkovů, že bude odborný rozhovor. Takže rozhovor byl o Babišovi, jak podnikal, StB...," rozčiloval se šéf ANO, který neopomněl zmínit ani údajné nadržování svému předchůdci Kalouskovi, se kterým je dlouhodobě ve válce.

Babiš ale přestoupil i k výhrůžkám. Daňovou kontrolou. "Rozumím, že jste udělali hezký projekt, abyste napadali mě a hnutí... Doufám, že váš bílý kůň, ten Klenor, (majitel zmiňovaného serveru - pozn. red.) protože se povídá leccos, kdo to financuje, má dostatečně velké majetkové přiznání, aby prokázal ty vaše náklady," vzkázal ministr financí. Čekají tak server za rozhovor s Válkovou problémy?

Válková se omluvila. Myslela to jinak...

Sama ministryně se později za slova o protektorátu a (ne)utrpení Čechů omluvila a pokusila se je vysvětlit. "Vyjádření v rozhovoru, kde jsem se především věnovala jiným otázkám, jsem neuvedla v celém kontextu. Pokud jde o výrok, že se 'toho v protektorátu zas tolik nedělo', měla jsem na mysli porovnání se situací v jiných zemích, jakými byl například tehdejší Sovětský svaz nebo Polsko. Rozhodně tím nezpochybňuji utrpení a zločiny vůči obyvatelům protektorátu. To, co se v tomto období dělo, považuji samozřejmě za naprosto neomluvitelné," řekla Válková Radiožurnálu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

abcd.adcb ( 18. června 2014 08:20 )

Ale ona ta kráva Válková má částečně pravdu. Stačí se zeptat pamětníků.

lev1 ( 28. března 2014 10:05 )

novinářské kecy kecy a jen kecy

japos22 ( 25. března 2014 16:42 )

Říkala naprosté nehoráznosti - myslím je i trestné zpochybňování vraždění v koncentrácích - je to propagace Hitlera a fašismu - stále ti to nedochází - ministryně naší vlády

osinek ( 25. března 2014 16:28 )

Lahny ty jsi buď hrozný naiva nebo jsi nesvéprávný ! Papínek Válkové vstoupil po okupaci Česka Německem do protektorátní policie, která kolaborovala s fašisty! Protektorátní policie kolaborovala s oddíly SS a gestapem, kteří mají na svědomí likvidaci 350 tisíc českých občanů Protektorátu, kteří se zapojili do protifašistického odboje případně byli židovské národnosti nebo levicové orientace! Copak 350 tisíc zamordovaných Čechů z Protektorátu za 2světové války není HRŮZNÝ ZLOČIN? A ta nána Válková, která by jako ministryně spravedlnosti za hnutí ANO ěla odsoudit bezpráví a vraždy říká, že se v podstatě za Protektorátu až tak moc hrozného nestalo! Tak to je síla!! Copak máme poděkovat Hitlerovi, že nechal zamordovat pouze 350 tisíc občanů Protektorátu? Vzpmatuj se chlape!! Přitom ta pokrytecká Válková (nyní ministryně spravedlnosti) vstoupila do komunistické strny za doby normalizace za komoušů tj kdy slušní lidi vystupující proti ruské okupaci Československa byli vyhazování z práce a zavírání do vězení!! To tě taky netrklo, že Válková a její rodina byly bez páteře kolaborující s vrahy a s kriminálníky!

e.44 ( 25. března 2014 15:47 )

14 500,- důchodu pro dva není nic až tak strašného. Moje máma má s přítelem dohromady jenom o 1 500,- víc a nemaji se nijak špatně a ještě z toho ušetřej na dovolenou 2-3x do roka v Itálii, Španělsku a pod.. Já si pamatuji že za komančů byly důchody šest až osm stovek a většina důchodců pracovala dokud toho byla schopná aby je nemusely živit děti, které sami měli prd. Tenkrát vůbec všichni měli prd. Mít děti znamenalo šetřit každej desetník, roky si nic nekoupit na sebe a tak, děti dědily oblečení po sourozencích a dětech kamarádů, všechno se zašívalo a spravovalo, dokud to šlo. A dneska?.....když vidím ženskou co vyhazuje všechno oblečení, mnohdy skoro nenošené, po prvním dítěti, s tím že by nesnesla aby to druhé nosilo to samé,...tak si v duchu říkám "komunisty na tebe, ty káčo rozmařilá" ale ve skutečnosti bych jí je vážně nepřála.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud