Kdepak ty Sobotko hnízdo máš: Premiér uvedl fiktivní adresu! Tohle je jeho pravé bydliště

Autor: Ondřej Požár, Eva Pospíšilová - 
27. ledna 2014
05:00

Premiér Bohuslav Sobotka (42, ČSSD) se roky tvářil, že má trvalé bydliště ve Slavkově u Brna. Blesk ovšem zjistil, že jde jen o fiktivní adresu. Původně totiž ve Slavkově bydlel úplně jinde, jak zjistil Blesk.

Premiér Sobotka léta uváděl adresu trvalého bydliště Slovanskou ulici ve Slavkově. Díky tomu si ročně přišel na zhruba 310 tisíc na cestovném. A to i v době, kdy k cestám využíval stranickou limuzínu.

Blesk ovšem zjistil, že na Sobotkou uváděné adrese, premiéra minimálně dva roky nikdo neviděl. A předtím se tam prý zastavoval jen skok. Jak to tedy vlastně šéf ČSSD s trvalým pobytem ve Slavkově u Brna má?

Cesťáky především

„Bydlel tady, ale úplně jinde. Pak se odstěhoval do Prahy. Aby mohl zdůvodňovat některé cesty jako poslanec, nechal si tady u známých zapsat trvalé bydliště,“ řekl Blesku člověk, který si nepřál být jmenován. Novopečený premiér původně žil ve Slavkově v ulici Zlatá Hora. „Ano, bydlel tady s rodiči,“ potvrdila to Blesku seniorka z bytovky s tím, že z domu se ale současný politik a jeho nejbližší odstěhovali zhruba před deseti lety. Kam? To už žena nevěděla.

Teď mlčí

A Blesku to neřekl ani premiér. Na dotazy týkající se bytů, délky života ve Slavkově a toho, jak se dostal k trvalému pobytu ve Slovanské ulici 1304, nereagoval. Zachoval se tak vlastně stejně, jako když se ho Blesk ptal na to, za co utrácí cestovné od Sněmovny, když ho vozí stranická limuzína.

Co vzkazují politici? Sobotko, chováte se nemorálně!

Jak se na Sobotkovo dojení státu dívají ostatní politici? Blesk jich o víkendu několik oslovil. A jejich reakce vyznívají poměrně jasně: Sobotko, chováte se nefér a nemorálně.

„Pokud Bohuslav Sobotka žije šest let s rodinou v Praze a trvalé bydliště má na Jižní Moravě, je toto vůči voličům ČSSD nefér,“ prohlásila třeba Miloslava Vostrá (48) z KSČM. Její slova doplnil Jiří Pospíšil (38) z ODS: „Pokud tam nebydlí a nejezdí tam ani za rodinou, tak je to výrazně nemorální.“ Daleko nejtvrdší byl ale Tomio Okamura (41) z Úsvit. Ten premiéra a šéfa ČSSD vyzval, ať neoprávněně inkasované peníze okamžitě vrátí. Dohromady to dělá asi 1,5 milionu.

V této bytovce v ulici Zlatá Hora ve Slavkově u Brna bydlel premiér Sobotka s rodiči. Pamatují si na něj.

Tuto bytovku ve Slovanské ulici uvádí Sobotka jako adresu trvaného bydliště. Sousedé ho tam ale minimálně dva roky neviděli. A předtím se tam zastavoval jen na skok. Bohuslav Sobotka nemá s využíváním poslaneckých náhrad moc dobré zkušenosti. Při pořizování bytu v Praze musel přiznat, že je zneužil. Teď kouzlí s "cesťáky"?

Názor politologa Zdeňka Zbořila: Je dobré jít po chamtivcích!

Co se týče výplaty cestovného pro Bohuslava Sobotku, tak si myslím, že je to nějaké nedorozumění nebo třeba i chyba v účtování si různých náhrad panem Sobotkou.

Má to ale dvě strany téže mince: Jednak pan Sobotka byl pro podobnou věc už jednou veřejností kaceřován a obhájil se, jednak víme, že dokonce i členové Evropského parlamentu jsou schopni si účtovat kdejaký lístek na vlak. Proto se veřejnost nad tím pozastavuje, i když se z hlediska škod napáchaných na státním nebo EU rozpočtu jedná o nepatrnou částku.

Je ovšem pravda, že by se novináři vyhledávání podobných prohřešků politiků měli neustále věnovat, alespoň tak, jako v sousední SRN, kde se dokázali zbavit i spolkového prezidenta, který se choval chamtivě.

evelajn3 ( 12. února 2014 17:15 )

zapadlyvlastenec ( 27. ledna 2014 19:02 )

 Příliš mne to nepřesvědčuje o jeho morálních kvalitách, na druhou stranu podobné podvody dělají i zcela slušní a spořádání občané,lidé prostě jsou chamtiví.

ssixx ( 27. ledna 2014 18:49 )

Proboha Zemane, vem hned tomu nestydatýmu zloději židli a dej tam někoho jiného. To snad není možný, pořád poukazujou na cizinu, tak ať mi zlodějský prmiér řekne, jak by dopadl premiér v Rakousku, Německu atd. Zkus udat adresu na Měsíci, protože tady v tom bordelu co nastoluješ by ti to prošlo! Jedna vláda kradla, tato musí krást ještě víc, kdy třeba za týden už nebylo kde brát. Sobotko je mi z tebe na blití, doufám, že lidi ještě budou mít na vajíčka!!!!!!!!!!

ivuska1 ( 27. ledna 2014 14:40 )

Plat politiku by nemel presahovat tretinu navyseni od zivotniho minima. Pokud lidem musi stacit castka ( zivotni minimum ) trikrat nizsi , tak jim musi stacit trikrat vyssi. A veskere naklady at si hradi sami, protoze by meli trikrat vic a tim padem by na nahrady meli.

ivuska1 ( 27. ledna 2014 14:35 )

Zrusit Senat a pocet poslancu snizit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud