Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Předseda Svobodných Petr Mach směle tvrdí: Jednou budu premiérem!

Petr Mach, muž z plakátu.
Petr Mach, muž z plakátu.  (Autor: Archiv Blesk.cz)
Autor: Sandra Apostolidisová - 
23. října 2013
06:00

Strana svobodných občanů existuje teprve čtyři roky, v průzkumech se pohybuje pod hranicí vstupu do sněmovny (3,1% poslední známý odhad), přesto s ní má její předseda Petr Mach (38) velké a odvážné plány - letos prorazit do parlamentu a za pár let vést Českou republiku!

 

Volby se rychle blíží, jak reálně odhadujete váš výsledek?

„My jsme velcí optimisté. Velká část naší kampaně spočívá v rozdávání letáčku a tak jsem měl takřka každý den možnost mluvit s lidmi a pociťuji velký posun. Když jsme s kampaní na začátku září začali, tak většina lidí říkala: Ne, Stranu svobodných občanů neznám. A dnes už většinou říkají, že nás znají a často také, že nás budou volit. I podle průzkumů agentur, které nás dřív ignorovaly, jsme se přiblížili k hranici pěti procent. Takže pevně doufám, že ji překročíme, a že budeme moci začít ovlivňovat zákony.“

Pokud by to vyšlo, jsou strany, se kterými byste byli ochotni jít do koalice?

„Ve volbách zřejmě zvítězí levice, a ta asi nebude stát o podporu naší strany. Takže budeme spíš v opozici. Ale také by se mohlo stát, že by zvítězily strany, které by aspoň z části chtěly to samé co my. V tom případě bychom byli ochotni pro takovou vládu hlasovat, aniž bychom byli jejími členy. Ale to jen za jasných podmínek, které by musely být písemně potvrzené.“

A to?

„Jednou z nich by určitě bylo rušení zbytečných úřadů nebo závazek začít hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a podpořit ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu. Skutečné změny se ale podaří prosadit až za další čtyři roky, až o sobě dáme ještě víc vědět a posílíme.“

Vaší straně je často vyčítáno, že jste takzvaně „klausovci“. Jak je to s vaším propojením s Václavem Klausem?

„My jsme to museli už mnohokrát vyvracet. Novináři si před třemi lety mysleli, že Stranu svobodných občanů nějak inicioval Václav Klaus. Tak to ale nebylo. Já jsem byl v té době poradcem prezidenta Klause, přišel jsem za ním a řekl mu, že už nemám koho volit, takže zakládám novou stranu. A že ho tím pádem žádám o ukončení pracovního poměru. Novináři zřejmě tehdy naznali, že Mach sám by přece něco takového nezakládal, takže v tom Klaus musí mít prsty. Dnes už je snad všem jasnější, že to tak není, že je to náš projekt, a že máme s Václavem Klausem v mnohém odlišné názory.“

Například v čem?

„My jsme třeba vždy říkali, že Evropskou unii nelze reformovat zevnitř, ale mělo by se udělat referendum o vystoupení z EU. V tom se nám ale poslední dobou Václav Klaus přiblížil, i když dřív byl jiného názoru. Také byl vždy proti referendu, říkal, že je od ďábla. My si naopak myslíme, že referendum v určité podobě by dokázalo vylepšit naši demokracii.“

Petr Mach hostem na chatu se čtenáři Blesk.cz Petr Mach hostem na chatu se čtenáři Blesk.cz | Blesk - Martin Pekárek

Jaká by ta podoba měla být?

„Prosazujeme takzvané lidové veto. Zákony, které přijme parlament, by místo prezidenta, který je může vracet, mohli vetovat přímo občané. Takže kdyby lidé v petici shromáždili třeba sto tisíc podpisů, pak by se muselo konat lidové hlasování o takovém zákonu, a v něm by občané měli možnost zákon potvrdit nebo odmítnout."

Už jste naznačil, že chcete vystoupit z EU. Jak by to v praxi vypadalo?

„Pro nás je na prvním místě to, aby bylo méně byrokracie a daní. A ona velká část byrokracie a daní má původ v EU. Takže by se nám těžko povedlo zajistit větší svobodu a prosperitu, kdybychom v našem členství pokračovali. Naše ekonomika už několik let stagnuje a z Bruselu přichází jeden nesmysl za druhým. Jsme velkými zastánci evropské spolupráce na dobrovolné bázi, stejně tak volného obchodu a cestování napříč Evropou. To chceme uchovat. Málokdo ví, že dohoda o volném obchodu je separátní smlouva. Vystoupení z EU znamená, že by se Česká republika dostala do podobné pozice jako Švýcarsko, Norsko nebo třeba Island.

Co přesně jsou ty „nesmysly z Bruselu“?

„Přáním Svobodných je vyskočit z té byrokracie, z toho, aby nám někdo nařizoval solární elektrárny nebo povinná biopaliva v naftě, aby nám někdo nařizoval, jak se má jmenovat pomazánkové máslo. Chceme pryč ze systému placení příspěvků do bruselského rozpočtu a ze systému dotací, které jsou nespravedlivé a pokřivují ekonomiku. Kdybychom se rozhodli vystoupit, mohli bychom okamžitě zase začít nakupovat běžné žárovky, které stály čtyři koruny. Nemuseli bychom platit nesmyslnou daň z elektřiny, kterou každý vidí na faktuře… A takhle bych mohl dlouho pokračovat.“

Vašim volebním trhákem je zrušit daň z přijmu fyzických osob. Jak to chcete převést do reality?

„Zatímco ostatní strany říkají, jak by do státního rozpočtu peníze přidaly, my jediní chceme jeho příjmy snížit. Daň z příjmu fyzických osob vynáší ročně zhruba sto miliard korun, což je asi jedna patnáctina rozpočtu. Naším cílem je snížit objem peněz, které politikům a úředníkům protékají mezi prsty a o tuto sumu zvýšit objem peněz, který zůstává v rukou lidí. Takže nechceme žádnou jinou daní tyto příjmy kompenzovat. Naopak chceme o těch sto miliard snížit výdaje státního rozpočtu. Ať už rušením všelijakých dotací a úsporou na byrokracii a také některých sociálních dávkách. Je zbytečné, aby stát někomu bral třeba daň z příjmu tři tisíce korun a do druhé kapsy mu dával rodičovský příspěvek čtyři tisíce. To stačí, aby mu dal jen tu tisícovku.“

To ale není jediná daň, kterou byste chtěli zrušit…

„Není jediná, ale je největší. Jak už jsem zmiňoval, chtěli bychom zrušit daň z elektřiny nebo například daň dědickou. To jsou tak hloupé daně, že když je zrušíme, stačí jen propustit úředníky, kteří ji vybírají, a jejichž platy a další výdaje stojí stejnou částku, kterou stát na těch daních vybere. Jsou to naprosto neefektivní daně. Je to zhruba stejné, jakoby někdo jezdil do práce vydělat si dvě stě korun a samotná jízda na pracoviště by ho stála dvě stě korun.“

Co daň silniční?

„Tu chceme zrušit také. To se týká živnostníků, soukromé osoby ji neplatí. Tím by stát přišel o pět miliard, které bychom kompenzovali tím, že umožníme, aby se na trh zase dostala levná nafta bez drahých řepkových biopaliv. Tím, že by cena paliv poklesla, tak nejenom, že bychom my řidiči z České republiky tankovali levněji, ale měli by to tu levnější i řidiči z ciziny, kteří dnes často natankují do svého kamionu v Polsku nebo na Slovensku a pak republiku jenom projedou. Po zlevnění paliva by tankovali i u nás a platili by tu tak i spotřební daň. To by bohatě vykompenzovalo zrušení silniční daně a bylo by dost peněz na opravy silnic a dálnic.“

Nejen Karel "Bond" Schwarzenberg vyrazil do voleb na motorce. Silný stroj osedlal i šéf Svobodných Petr Mach Nejen Karel "Bond" Schwarzenberg vyrazil do voleb na motorce. Silný stroj osedlal i šéf Svobodných Petr Mach | INT, Facebook

O kolik přesně by nafta a benzín zlevnily bez přimíchávání biopaliv?

„Cena by klesla zhruba o korunu za litr.“

Svobodní chtějí rušit celou řadu úřadů. Které jsou ty nejnesmyslnější, jaké tu máme?

„Máme tu spoustu absurdních organizací, jako Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, který zkoumá takové neužitečné věci, jako co dělají důchodci ve svém volném čase. Pak to publikuje, zastrčí se to někam do knihovny a nikdo to nečte. Nebo Ústav pro hospodářkou úpravu lesů, který jenom sbírá statistiky o tom, kolik lidi nasbírají borůvek. Ty jsou navíc samozřejmě vymyšlené, protože to nikdo neumí změřit. Takových zbytečných úřadů tu máme celou řadu a nejlepším řešením by bylo je prostě zrušit.“

 Jak by se Svobodní vypořádali s důchodovou reformou?

„Především bychom umožnili, aby z těch fondů ve druhém pilíři penzijního systému, který zavedl Nečasův kabinet, bylo možné vystoupit. Není důvod, aby někdo spořil povinně, pokud by nechtěl. Je dobré, že u nás dávno existují dobrovolné fondy, do kterých si skoro pět milionů lidí spoří, a že tím pádem nebudou závislí jen na státním důchodu. Bylo proto zbytečné vytvářet fondy podobné, šlo o šlápnutí vedle Nečasovy vlády.“

Každé politické straně vždy pomůže, když má v čele charismatického lídra. Považujete se za něj vy?

„My jsme všichni začínající politici, nikdo z nás není profesionální politik. Já měl spíš ambice vědecké, chtěl jsem učit na vysoké škole, což také dnes dělám. Takže z nás se ti politici a lídři teprve rodí. A já konkrétně na sobě pozoruji docela dobrou kvalitativní změnu v tom, jak dokážu obhajovat a formulovat své názory a podobně. Lidé na ulici už mě častěji poznávají, rádi si se mnou popovídají nebo se i vyfotí. Myslím, že jsme všichni udělali významný krok dopředu.“

Máte už dnes ambice stát se jednou i premiérem?

„Já si myslím, že se to jednou stane. Možná za dvacet let, možná dřív. Máme ambice změnit naši politiku skutečně z gruntu, a když se teď dostaneme do sněmovny, tak se nám povedou nějaké dílčí změny. Ale program Svobodných je velmi komplexní, je to opravdu velkolepý plán na zvýšení svobody lidí a zmenšení moci státu a politiků. A ten se nám povede prosadit, až dokážeme sestavit vládu.“ 

j_cechy ( 24. října 2013 09:20 )

A právě kam to ty soukromé firmy dohnaly - podbízejí se majitelům s co nejnižšíma cenama, aby ty plány dostaly. Pak se plány dělají "od stolu" a kvalita je úplně někde jinde. Pokud všechno budou dělat soukromé firmy - to bude mrdník!

j_cechy ( 24. října 2013 09:09 )

vy jste pan Mach?

j_cechy ( 24. října 2013 09:09 )

Vy jste pan Mach?

jtr1 ( 23. října 2013 19:44 )

Proč myslíte, že to není tak jednoduché? Když o 100 mld. vybere stát méně, tak jich logicky musí vydat o to méně. To stačí matika prvního stupně. A zrušit v rozpočtu platby o tuto částku musí být snadné. Jenom to nesmí dělat závislí na dotacích a pod vlivem kmotrů. Mě je milejší, když mé rodině zůstane cca 80 t. za rok navíc, místo aby to stát formou dotací dal komukoliv!

matyxcz ( 23. října 2013 16:32 )

Předpokládám, že Vy nebo někdo z Vašich blízkých pracuje, popřípadě pracoval v UHUL? Jinak pro Vaši informaci - UHUL měl hlavní úkol, tedy přípravu LHP (lesních hospodářských plánů). Tedy prvotně kartografie a zeměměřičství. Pak to bylo přerušeno komunisty a pomáhal hlavni při zestátněním soukr. lesů. Následně dotáhli mapy a plány. Následně přišel napřed o taxaci (převzala soukromá firma), poté o GIS (Topol) - opět převzala soukromá firma. Obojí se uživí, ta data jsou potřebná. UHULu zůstala pouze inventorizace, OPRL, podpora státní správy, certifikace lesů a hromada dalších nesmyslů, kteří daňoví poplatníci dotují miliardami ročně. Zrušit, rozpustit, co bude potřeba může nabízet soukromá firma (založená například bývalými zaměstnanci), zbytek ekonomika vyloučí (absencí poptávky). A tak je to s většinou úřadů, které chce SSO zrušit. Problém státní správy je, že nemá ekonomické ukazatele. Tedy není problém z popudu jednoho vyššího ouřady přidat další služby, s tím související náklady a byrokracii, aniž by daná služba byla vyžadována. A je to možné jen proto, že narozdíl od soukromého sektoru nemusí být daný státní subjekt ziskový. MHD - dotovaná a stejně v mínusu. ČD - dotovaná a stejně v mínusu. Ty samé služby poskytované od Leo, Student Agency atd. - kvalitativně úplně jinde, cenově konkurenceschopné, nedotované (resp. v menším rozsahu) a přesto ziskové. Kdyby celá tahle státní taškařice byla dotovaná nějakým rozmarným multimiliardářem z jeho vlastní kapsy, tak sice budu nadávat na zbytečnou byrokracii, pokřivení trhu nesmyslnými dotacemi a celkově na všechny podobné klacky pod nohy běžných lidí, ale když si uvědomím, že pro svého zaměstnavatele musím odvést dvojnásobnou hodnotu práce, než kolik dostávám na účet, abych se mu vůbec vyplatil, a následně ještě platím všechny ty další daně, takže reálně zbývá (i po odečtu DPH u zboží nutné potřeby) cca. 30% z mnou vytvořených hodnot, a z toho všeho tenhle bordel dotuji, tak je mi blivno.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa