NÁZOR: Soudní proces roku začíná. Rathova vazba je už delší, než Norimberský proces

Soudní proces roku je konečně tady!  (Autor: Blesk - Zbyněk Pecák)
Autor: Aleš Půček - 
5. srpna 2013
11:08

Jeho vazba trvá déle než soud s hlavními nacistickými zločinci, ale nejostřeji sledovaný soudní proces tohoto roku konečně začíná. Nejznámější český vězeň současnosti poslanec David Rath předstoupí ve středu 7. srpna poprvé v rámci soudního líčení před Krajský soud v Praze.

Uzavře se tak případ, na jehož začátku stálo loni 14. května bizarní zatčení bývalého středočeského hejtmana, který si z domu svých přátel odnášel sedm milionů v krabici od vína. Spolu s Rathem čeká ve vazbě dalších 10 obžalovaných. Rathovi hrozí až 12 let vězení.

Rochnil se nad miliony, na soud čeká již 15 měsíců

Státní zástupci nepochybují o tom, že se jim vinu bývalého nejznámějšího řečníka Parlamentu podaří prokázat. K dispozici mají nejen výslechy zadržených, ale i desítky zabavených milionů a odposlechy v nichž se poslanec rochnil nad lehce vydělanými penězi, které měl získat díky předražené zakázce na rekonstrukci zámku v Buštěhradu.

A právě v tom je jádro pudla. Zatímco o vině Davida Ratha pochybuje na základě uvedených důkazů málokdo, samotná doba 15 měsíců vyšetřování, které Rath musel strávit ve vazbě, se zdá být neúměrně dlouhá.

Přípravy na soud trvají déle než Norimberský proces

Vždyť Norimberský proces s hlavními nacistickými zločinci trval jeden rok a delší dobu ve vazbě než David Rath strávil naposledy snad srbský diktátor Slobodan Milošević. Délka vazebního stíhání bývalého hejtmana pak vyniká i s ohledem na to, že všechny odposlechy i obviněné měli vyšetřovatelé k dispozici od samého začátku.

David Rath toho samozřejmě obratně využíval a pravidelně zásoboval média srdceryvným popisem svého údajného trýznění ve vazbě.  Za pravdu mu částečně dávaly i osobnosti typu herce Jana Kačera či prezidentské kandidátky Táni Fischerové, které žádaly jeho propuštění na kauci. Soud ale všechny Rathovi žádosti zamítl.

U Nagyové to šlo, u Ratha ne

Paradoxně 7. srpna, kdy soud s Rathem začíná, dojde jen o pár kilometru dál k hlasování o důvěře Rusnokově vládě. Stále neodsouzený David Rath na něm bude i 15 měsíců po svém zatčení chybět. Jana Nagyová, kvůli jejímuž románku s expremiérem Nečasem, vlastně celý tyjátr s novou vládou vznikl, je po měsíci vazby na svobodě.  Podle soudu již došlo v jejím případě k vyslechnutí všech relevantních svědků a vazební důvody proto pominuly.

Je jenom škoda, že stejně rychle neproběhlo i vyšetřování Rathova případu. Dá se tak o to víc čekat, že se bývalý nejlepší rétor Parlamentu bude snažit udělat před soudem z prachprostého kriminálního činu, z kterého je obviněn, politický proces.

malavelka ( 12. srpna 2013 10:26 )

 i stokrát mic umořilo osla. Počítá se stím, že člověka umoří. Každý máme své hranice.

malavelka ( 12. srpna 2013 10:25 )

Dostane tak 8 let a ven půjde dříve..../ tak to pociťuju já/

malavelka ( 12. srpna 2013 10:24 )

ano, moje zkušensot je taková, že rozhodnuti je někdy již předem. Diktují loutkoherci, lidé kteří neskutrčně zbohaz´tli, ti to tady řídí. Zřejmě s ejim vychází ve všem vstříct.

itartas ( 12. srpna 2013 09:38 )

Největší ironií ovšem je, že Rátha soudí ti, kteří by sami měli být souzeni. Celý justiční systém by měl být překopán, všichni justiční čekatelé by měli podstoupit, ten nejzevrubnější psychologický test jaký si lze jenom představit.Za celý život jsem neslyšela až na malinké vyjímky, že by to nějaký soudce obe-s-ral. Tato kasta je tak ochráněna, že ta může naprosto všechno a nikdo na ně nemůže. A ti budou někoho soudit, že je zkorumpovaný? Vždyť ani jeden soudce není nezávislý. Za totáče jeden náš soudce byl známý chlastometr a stačilo mu donést flašku z Tuzexu a byl váš. Nezávislý je jenom Bůh, jinak jsou všichni závislí na něčem a na někom. Ráth je předem odsouzen, jestli to tak někdo nevnímá, tak pak nevnímá nic!

nejkaaaa ( 5. srpna 2013 23:26 )

A nebylo to náhodou tak,že Ratha ve vazbě chránili?Protože ten až začne u soudu zachranovat svůj zadek před 12 letým vezením,potopí i doufám toho užvaněnce Sobotku.Prp tohoto kdysi velmi vlivného člověka se jehozatknutím musel stát pro dost lidí kolem něho a s ním spojených nepohodlným

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud