Rath má utrum: O rozpuštění Sněmovny ho hlasovat nenechají

Neúspěch za neúspěchem, hořekuje si vězněný poslanec David Rath. Ve vazbě sedí přes rok, na kauci ho nepustili, i když žádal již několikrát a nyní nebude moci vyrazit ani na "výlet" do Thunovského paláce. Soud mu totiž zatrhl možnost hlasovat o rozpuštění Sněmovny.
Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský, který bude mít na starost i vedení hlavního líčení s Davidem Rathem, nepovolil ve vazbě drženému poslanci účast na hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání předčasných voleb.
Rath tak nadále setrvává ve vazbě. Žádost o cestu na hlasování, které je v plánu 17. července, soudce smetl ze stolu v úterý, prozradil dnes Rathův advokát Adam Černý. "Soudce nesouhlasí s účastí klienta na hlasování o rozpuštění Sněmovny bez odůvodnění," řekl ČTK advokát.
Rath, uvězněný kvůli podezření ze závažného korupčního jednání, by přitom hlasoval dozajista rád - vzhledem k tomu, že mu v žilách koluje sociálně demokratická krev. A právě ČSSD o rozpuštění Sněmovny eminentně stojí, protože cítí, že by v případných volbách uspěla.
ČSSD zvažuje i podporu úřednické vlády
Zákonodárci mají jednat o rozpuštění Sněmovny právě na žádost poslaneckého klubu opoziční ČSSD na mimořádné schůzi. Datum oznámila ve středu předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
Jenže v případě, že se nepodaří sehnat 120 hlasů a Sněmovnu rozpustit, je možné, že se sociální demokraté nakonec rozhodnou pro podporu úřednické vlády premiéra Rusnoka.
"Zvažujeme i tu variantu, že bychom (úřednickou) vládu za určitých okolností mohli podpořit, ale neznamená to, že se k tomu kloníme jako k lepší variantě," přiznal šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Pokud však poslanci návrh na rozpuštění Sněmovny schválí, do dvou měsíců by se měly konat nové volby. A těch už by se patrně i David Rath, vězení navzdory, účastnit mohl. Což je však pro něj jen slabá útěcha.