Kdo z poslanců si chce zvednout plat? Blesk ohlídá, jak budou hlasovat
Budou poslanci tak drzí, že si zvýší platy? Zákon, který jim poslala vláda, s tím počítá. Sami politici to ale v anketě vesměs vyloučili. Blesk ohlídá, jak budou na podzim hlasovat!
Tentokrát jsou v tom poslanci nevinně. Jejich platy jsou v zákoně spojeny s platy soudců. A těm se podle Ústavního soudu přidat musí.
Politici vědí, že pokud by přidali i sobě, lidi by jim to spočítali ve volbách. „Nelze zvyšovat platy politiků, když se všude jinde šetří,“ uvedla pro Blesk vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).
Řešením by mohlo být, že by Sněmovna přijala zákon, který by platy soudců a politiků oddělil. Většina poslanců, které Blesk oslovil, tvrdí, že jsou pro. V opačném případě by totiž riskovali i pořádný zářez do státní kasy – mohlo by jít až o 1,3 miliardy korun! Nakonec by se ale mohlo stát i to, že by poslanci na změně zákona upravujícího jejich platy prodělali. Ne že by jim klesla hrubá mzda, ale mohli by být nově postiženi za absence.
„Poslancům, kteří nebudou chodit na jednání pléna Sněmovny nebo na jednání výborů, by měly být kráceny i základní platy. Byl bych pro to, aby se jim strhávala poměrná část,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Omluvou pro absenci by byla jen nemoc nebo služební cesta. Návrh zákona, který by to zařídil, prý už připravuje.
Jak by si pomohli
Funkce | Teď bere | Po zvýšení |
Poslanec | 55.900,- | 66.700,- |
Ministr | 106.600,- | 127.200,- |
Premiér | 150.100,- | 179.000,- |
Blesk položil politikům o zvěšení platů 2 otázky:
1) Mají se zvýšit platy poslanců a členů vlády?
2) Jste pro to, aby byly platy soudců a politiků v zákoně odděleny?
1) „Jsem proti. Na zvyšování platů poslanců a ministrů teď není vhodná doba.“ 2) „Chtěla bych nejdřív analýzu, jaké jsou s tímto mechanismem zkušenosti v zahraničí.“
1) „Platy politiků růst nemají, neboť neroste ekonomika.“ 2) „Jsem pro oddělení platů politiků a soudců, neboť při změnách platu soudců platí jiná pravidla, tzv. princip soudcovské nezávislosti, jak konstatoval Ústavní soud.“
1) "Ne." 2) „Ano. VV proti odporu koaličních partnerů prosadily snížení platů do koaliční smlouvy. Ústavní soud to zazdil a my jsme tehdy navrhovali oddělení platů soudců a politiků. Dnes ono zvedání platů není nic jiného než další návrat ke starým pořádkům, když VV už v koalici nemohou prudit.“
1) „Určitě ne. Ekonomická situace v zemi tomu v žádném případě neodpovídá.“ 2) „To je složitější. Jsou k tomu rozporuplná vyjádření Ústavního soudu. Ale každopádně by plat poslanců a ministrů měl být odvozen od vývoje ekonomiky v zemi a také od toho, zda a jak konkrétní politici pracují.“
1) Přímo neodpověděl, nicméně z odpovědi na druhou otázku vyplývá, že je pro zvýšení platů politiků. 2) „Jsem zcela proti tomu, aby se ústavní činitelé dělili na něj činitele první kategorie a ústavní činitele druhé kategorie. Problematika odměňování ústavních činitelů se má řešit v jednom balíku, a to striktně v souladu s nálezem Ústavního soudu.“
1) „Na rozdíl od kolegů nejsem na svých platech závislý, takže bych se k této otázce raději nevyjadřoval.“ 2) „Oddělit by se platy na každý pád měly.“
1) „V čase hospodářské recese, v níž česká ekonomika je, v žádném případě. Vláda a vládní poslanci se totiž o negativní vývoj ekonomiky postarali.“ 2) „Nechápu, proč by měli mít soudci nějaká privilegia. Jejich výkon se nevymyká společenskému průměru.“
1) „Jsem pro zvýšení platů, ale až za pár let, až nastane zase pořádná konjunktura.“ 2) „Jsem pro zákon, který by nyní oddělil platy soudců od platů poslanců a členů vlády.“
1) „Poslancům bych nepřidával, ale ministrům bych přidal. Jednak jsem si to zažil a vím, jaké je to obrovské nasazení. A navíc je paradoxní, když ministr je ve svém resortu zodpovědný za státní akciovku, a přitom má nižší plat než manažer té společnosti.“ 2) „Určitě bych to oddělil, to je jednoznačné.“
1) „Nelze zvyšovat platy politiků, když se všude jinde šetří. Byla by to zpupnost.“ 2) „Ano, jsem pro oddělení vazby platových základen soudců a ostatních ústavních činitelů.“
Je zvláštní, že v době úspor všichni šetří, dělají se škrty a jenom vláda si přidá? Apeluji tímto na média všeho druhu aby tuto otázku opakovali často a dostatečně hlasitě? Jaký je "stát" hospodář, když má nedostatek peněz, všude škrtá ale sobě do kapsy si přidá? Takový lidi ve vládě snad nechceme ! A je jedno, jestli jsou modrý nebo červený. Vládo, poslanci, senátoři, proč si nedáte odměnu až v době, kdy nebude schodek v rozpočtu? Co jste za manažery, když uvažujete o zvýšení svého platu, když na to kasa nemá? Je vaším manažerským úmyslem zkrachovat? Máme platit daně pro zvyšování vašeho blahobytu?