Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kdo je kdo v ochotnické frašce: O štedrém Vítkovi a ukecané Kristýnce

Autor: red - 
10. března 2012
05:00

Jsou to kašpaři, zloději, aby je vzal čert! Stejně je někdo vodí na drátkách jako loutky. Uvažovali jste za uplynulých pět dní, co u soudu probíhá »obálkový proces« s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou, kdo má jakou roli a o co se vlastně hraje? Blesk pro vás připravil průvodce kauzou, jejíž další dějství odložil soud na duben. Už teď je ale jasné, že je to jedno velké divadlo!

Loutkoherec Vít Bárta (38)

Vít Bárta Vít Bárta | Infografika
Zakladatel bezpečnostní agentury ABL a faktický šéf VV čelí obžalobě, že se pokusil uplatit poslance Kristýnu Kočí a Jaroslava Škárku. Aféra ho stála post ministra dopravy. Hájí se, že šlo o půjčky.

Žebrák Jaroslav Škárka (41)

Jaroslav Škárka (41) Jaroslav Škárka (41) | Infografika Blesk

Poslanec původně za VV, teď nezařazený. Byl u vzniku VV ještě dávno před příchodem Bárty. Tvrdí, že mu Bárta dal úplatek 170 tisíc. Sám čelí obžalobě, že si chtěl peníze nechat a 5 tisíc utratil.

Divoženka Kristýna Kočí (27)

Kristýna Kočí (27) Kristýna Kočí (27) | Infografika Blesk
Exšéfka poslanců VV, teď nezařazená poslankyně. Stejně jako Škárka tvrdí, že jí dal Bárta úplatek 500 tisíc. Na rozdíl od něj o tom ale sepsala záznam u notáře. Bárta ji viní, že se snažila o puč uvnitř VV.

 

Čarodějnice Alena Maršálková

Alena Maršálková (48) Alena Maršálková (48) | Infografika Blesk

Dříve PR manažerka VV, teď asistentka Kočí a Škárky. Svědčí proti Bártovi – Kočí ji prý hned poté, co dostala obálku s penězi, zavolala a vše oznámila. Podle Bárty se podílela na přípravě puče.

 

Kašpárek Radek John (57)

Radek John (57) Radek John (57) | Infografika Blesk
Figurka, která navenek vystupuje jako šéf VV. V době aféry byl ministrem vnitra, pak musel odejít. Stojí kategoricky za Bártou a proti Kočí. Při výpovědi před soudem se mu občas smál i soudce.

Čaroděj Michal Babák (36)

Michal Babák (36)

Poslanec a ekonomický rádoby expert VV. Kvůli tomu, jak zajišťoval financování strany, má přezdívku Čaroděj. Jasný Bártův zastánce. Nedávno přišel při rvačce v hospodě o zuby, ale už má nové.

Malá mořská víla Kateřina Klasnová (34)

Kateřina Klasnová (34)
V prvé řadě manželka Víta Bárty. Pak také místopředsedkyně Sněmovny i strany. U soudu odmítla vypovídat, ale tvrdí, že stojí za svým mužem. O Kočí v jednací síni prohlásila, že je p*ča.

Loupežník Lukáš Vích (36)

Lukáš Vích (36)

Stranický kolega Kočí ze severní Moravy a dříve také její kamarád. Po vypuknutí aféry ji tajně nahrál, když vyprávěla, že chystala puč. Kočí se hájí tím, že schválně lhala, protože věděla, že je nahrávána.

Kompars

Dagmar Navrátilová (45)

Vdaná poslankyně VV, s Kočí a Škárkou se sešla poté, co oni dostali obálky. Divila se, že ona nic nedostala. Kočí jí řekla, že na ni má Bárta informace o jejím mileneckém poměru s Jiřím Rusnokem.

Kamil Jankovský (53)

Ministr pro místní rozvoj za VV. Podle jeho výpovědi na policii Bárta na jedné ze schůzek prohlásil, že si Kočí řekla o 6 milionů a 500 tisíc byla první splátka. U soudu nebyl tak jednoznačný.

Adam Kožela (26)

Expřítel Kočí. U soudu uvedl, že mu o penězích od Bárty řekla, ale jestli mluvila o půjčce, či úplatku, do toho jasno nevnesl. Kočí si už dřív postěžovala, že od něj čekala větší podporu.

Jiří Rusnok (28)

Poslanec VV, který doprovázel Navrátilovou na schůzku s Kočí a Škárkou. Jeho role v případu je okrajová. Vztah s Navrátilovou je ve Sněmovně veřejným tajemstvím, říká se jim Hrdličky. J

Jana Drastichová (35)

Poslankyně VV. U soudu potvrdila, že Bárta nabízel poslancům půjčky. Na jednání severomoravských VV ale dřív tvrdila, že od Bárty slyšela, jak si Kočí řekla o úplatek 6 milionů. Pak to ovšem popřela.

Karolína Peake (36)

Místopředsedkyně vlády a strany věří Bártově verzi, že poslancům půjčoval. „Vyčítala jsem mu, že je moc velký grant,“ řekla. Potvrdila, že Škárka měl problémy s penězi a ve straně to byla známá věc.

Pavel Pertlíček (41)

Soukromý detektiv, který pro ABL sledoval politiky. U soudu řekl, že dostával nabídky, aby svědčil v obálkové kauze proti Bártovi. Pak předal nahrávku ze schůzky s asistentem poslance Humla.

Lenka Andrýsová (27)

Dřív kamarádka Kočí ve Sněmovně, od vypuknutí aféry spolu ale nemluví. U soudu řekla, že jí Kočí pár dní po převzetí peněz svěřila, že má dojem, že jí dal Bárta úplatek. Ona ale věří verzi o půjčce. Žebrák Čert

Michal Moroz (31)

Původně majitel bezpečnostní agentury, v době aféry náměstek ministra vnitra Johna, teď s ním spolupracuje ve sněmovní bezpečnostní komisi. V případu má jen okrajovou roli, stojí za Bártou.

reeh ( 10. března 2012 19:05 )

Kočí se už přiznala.... http://vtipy.netroof.eu/item/7093/priznani/

bonny54 ( 10. března 2012 16:10 )

Na co čekat? Proč emigrovat? Ať táhnou ke všem čertům. Zavřít pozavírat je. Ty kdo je tam dosadili,by meli jít taky. Co to znamenalo dosadit na post ministra financí lumpa chemika? To je jak udělat kozla zahradníkem. Co je to platné,když jej ekonomové nazvou primitivem. Škodí a škodit bude dál, dokud to budeme trpět.

versutus ( 10. března 2012 15:16 )

Tak to já si iluze o tom, že jinde je politická scéna výraně lepší, nedělám. Když někdo někam emigruje, tak se na něho většinou dívají jako na přistěhovalce a nebývá to taková idylka.

ferkurat ( 10. března 2012 14:15 )

Kam emigrovat to sice nevím, ale větší srač.ky než jsou tady snaď už nemůžou být nikde, pak už jedině Rumunsko. Řekové, kteří si naříkají jak jsou na tom špatně, mají 1600 eur důchodu to je 40 000 kč a toho se žádný čech nedožije.Já být o něco mladší tak tu nejsem ani hodinu.

rudyptak48 ( 10. března 2012 13:43 )

Kdo je kdo v ochotnické frašce...? No, je v tom celá vláda Nečase. Občané musí počkat až se vyčasí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa