Šéf NKÚ Dohnal zneužíval pravomoci: Ve funkci končí, kdo ho nahradí?
Prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi (51), stíhanému za zneužití pravomoci úřední osoby, byl v pondělí potvrzen odvolacím Městským soudem na Praze 7 vyměřený trest za zneužívání pravomocí. Ve funkci, v níž působil od roku 2005, tak končí. Náhradu je třeba najít rychle, vzkazuje předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.
Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán, který kontroluje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Když však měl být sám podroben kontrole, jeho vedení se začalo cukat.
Prezident NKÚ František Dohnal totiž odmítl vydat podklady pro kontrolu vlastního hospodaření úřadu. Prý by to ohrozilo jeho nezávislost.
Za to, že si takto postavil hlavu a zneužil své pravomoci, však dostal podmínečný osmiměsíční trest, odložený na zkušební dobu 18 měsíců, který mu byl dnes potvrzen. Podle zákona tak musí z funkce odejít.
"Nedovedeme si představit, že by tam mohl pan Dohnal sedět a my bychom mohli brát věrohodně jeho kritická slova na adresu hospodaření toho nebo onoho ústředního orgánu státní správy," řekl již v srpnu 2011 na Dohnalovu adresu předseda vlády Petr Nečas.
Náhradu je třeba najít rychle, tvrdí Němcová
Prezidenta NKÚ jmenuje prezident republiky, ovšem na návrh poslanecké sněmovny. Funkční období je zde 9 let. Nyní je však třeba najít nového kandidáta, který nastoupí po Dohnalovi.
"V této chvíli je to pro nás úplně nová informace My jsme dopředu nehledali žádného kandidáta, protože řádný mandát měl panu Dohnalovi skončit až v roce 2014," sdělil ČTK Zbyněk Stanjura, předseda poslanců ODS.
Rád by se však jistě vyhnul situaci z roku 2003, kdy se po smrti Dohnalova předchůdce Lubomíra Voleníka nedokázaly parlamentní strany dohodnout na jeho nástupci 2,5 roku.
"Je žádoucí, aby tato pozice byla obsazena co nejdříve," potvrdila šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, která však upozornila, že je třeba najít jméno, vyhovující jak vládní koalici, tak opozici. A taková se obvykle hledají těžko...
Ať NKÚ kontroluje i státní firmy, požadují nevládní organizace
I přes problémy okolo šéfa tohoto úřadu však podpořily nevládní organizace návrh sněmovních výborů na rozšíření pravomocí NKÚ - totiž aby úřad kontroloval i státní a obecní firmy.
Po skandálech v ČEZu nebo Dopravním podniku se obávají také pronikání organizovaného zločinu do státních firem. Ponoukají tak vládu k důslednějšímu zakročení proti korupci.
Němcová by to mohla vzít jako vedlejšku.Tá se třese na každý koryto.