Lidé nepřijdou o peníze: Změny ve stavebním spoření neplatí

Milionů lidí se dotkne středeční rozhodnutí Ústavního soudu. Ten zrušil změny ve stavebním spoření, které se dotýkaly až pěti milionů lidí. Vyhověl tak návrhu ČSSD. Zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 zrušil s okamžitou platností.
Pro spořitele jeden z nejdůležitějších článku vládní změny, zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 zrušil s okamžitou platností. Zbytek zákona nechal platit do konce roku.
Ústavní soud se postavil vládě, Klaus ho odsuzuje
Vláda chtěla změnami v systému stavebního spoření uspořit šest miliard ročně. Navrhla proto padesátiprocentní zdanění příspěvku, které spořitelé ke svým vkladům dostávali. ČSSD kritizovala, že zákon měl i zpětnou platnost. U smluv uzavřených před přijetím vládního návrhu se maximální výše příspěvku měla snížit ze 4 500 korun ročně na 2 250 korun.
U novějších smluv dostávali lidé tři tisíce korun, pokud za rok uložili dvacet tisíc korun. Podle návrhu vlády měla státní podpora klesnout na 1 500 korun. Od roku 2012 se měl příspěvek navíc příspěvek snížit na maximálně 2 tisíce korun. "Parlament nemůže postupovat libovolně, je vázán Ústavou," zdůvodnil rozhodnutí předseda soudu Pavel Rychetský.
Ministr financí Kalousek pro ČTK uvedl, že rozhodnutí Ústavního soudu o stavebním spoření zvýší letos schodek rozpočtu o šest miliard korun. Rozhodnutí přesto respektuje. Prezident Václav Klaus naopak prohlásil, že se Ústavní soud pohybuje mimo ústavu a přesunul se do čistě politické role.
Stavební spoření: Jak to vlastně je
Stavební spoření před vládními změnami
Smluvy uzavřené do konce roku 2003: Vyplácela se státní podpora ve výši 25 procent z uspořené částky. Maximum 4 500 korun.
Od začátku roku 2004: Státní podpora se snížila na 15 procent z uspořené částky, maximálně ale na 3 000 korun.
Co chtěla vláda
Státní podporu stavebního spoření snížila od 1.1 2011 z dosavadních 15 procent na 10 procent z uspořené částky. Maximálně 2 000 Kč.
Zavedla zpětnou padesátiprocentní daň z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Místo 4 500 Kč tak lidé dostali pouze 2 250 Kč. Místo 3 000 Kč pak pouze 1500 Kč.
Co změnil Ústavní soud
S okamžitou platností zrušil zavedení zpětné padesátiprocentní daňě.
Za rok 2010 tak dostanou lidé podporu v původní plné výši. Tedy až 4 500 Kč.
Prakticky ponechal snížení státní podpory na deset procent pro rok 2011. Parlament musí ale zákon znovu schválit. Ústavnímu soudu vadilo, že původní návrh přijal ve stavu legislativní nouze.
Pro rok 2011 se tak státní podpora pro všechny sjednotila na 10 procent z uspořené částky. Klienti tak dostanou nejvíše nejvýše 2 000 Kč. Aby na tuto částku lidé dosáhli, musí naspořit nejméně 20 000 Kč za rok.
V roce 2012 a dalších letech budou zřejmě platit stejná pravidla, jako v roce 2011.
Měli by dostat přes držku i doslova,to bolí chudého stejně jako bohatého. Dovedu si oba představit, jak je sere, že lidi najednou nepřijdou o peníze.