Exekucí na stavebním spoření je přitom rok od roku více. Podle Hospodářských novin je například u Českomoravské stavební spořitelny nárůst exekucí až šedesátiprocentní a za letošek už jich bylo okolo deseti tisíc. V Reiffeisen stavební spořitelně se už exekuce dotkly spoření asi devíti tisíc klientů.

Exekuce na spoření je snažší, než na účet v bance

K zabavení stavebního spoření exekutoři často přistoupí i v případě, že má dlužník i peníze na běžném účtu v bance. Lidé tak o státní podporu na spoření přicházejí často úplně zbytečně. "Je to skoro pravidlem," komentuje to Jiří Prošek z exekutorské komory pro Hospodářské noviny. Podle něj u spoření stačí exekutorům informace z evidence ministerstva financí, zatímco banky je o stavu účtu často informují i s několikaměsíčním zpožděním.

Dlužník někdy o exekuci ani neví

V případě, že dlužník po zahájení exekučního řízení exekutorovi včas ozve a zaplatí, měl by exekutor zabavení spoření odvolat. Často ale dlužník o tom, že se ocitl "ve spárech" exekutorů vůbec neví. Pokud si totiž na místě trvalého bydliště, kde třeba ani dlouhodobě nepobývá, oznámení o exekuci nepřevezme, má smůlu. Exekutoři a jejich široké pravomoci jsou totiž nekompromisní a exekuční řízení může nerušeně probíhat i bez vědomí dlužníka. Samy stavební spořitelny své klienty o hrozícím zabavení úspor informovat nesmí. Mohly by totiž být obviněny z maření exekučního řízení.