Exministra Drobila vyšetřují pro podezření z korupce

Pavel Drobil je podezřelý z korupce  (Autor: abl)
Autor: ČTK, apk - 
20. dubna 2011
11:36

Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo žalobcům zahájit prověřování exministra životního prostředí Drobila, protože je podle něj podezřelý z korupce.

Pokyn souvisí s kauzou někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. "Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 obdrželo závazný pokyn zahájit úkony trestního řízení proti konkrétní osobě s podezřením ze spáchání trestného činu korupčního charakteru," potvrdila ČTK mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Podle Aktuálně.cz má policie prošetřit, zda se nedopustil podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Šéf SFŽP loni v říjnu pořídil nahrávku s poradcem Drobila Martinem Knetigem, který ho prý nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry.

V prosinci si Michálek nahrál i schůzku s Drobilem, který mu poradil, že by měl jít buď na polici, nebo nahrávky zničit. V jednom okamžiku mu údajně nabídl místo svého náměstka, pokud důkazy zmizí. Protikorupční policie již v souvislosti s kauzou zahájila úkony trestního řízení s podezřením na spáchání trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.

Stalo se tak na základě Michálkova trestního oznámení, které podal na neznámé pachatele ze SFŽP, ministerstva životního prostředí a některých společností. V případě obvinění a soudní dohry by možným pachatelům hrozily dva roky až osm let vězení Současný pokyn se však pravděpodobně týká samotného postupu Drobila vůči Michálkovi.

K závěru, že se má zahájit prověřování, dospělo NSZ podle Zenklové při přezkoumávání jednání Drobila, premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra vnitra Radka Johna (VV) . Potvrdilo, že Nečas ani John nejednali protiprávně. Na oba bylo podáno trestní oznámení pro podezření z neoznámení trestného činu, zneužití pravomoci úřední osoby a nepřekažení trestného činu. Kauza na SFŽP vyvolala koncem loňského roku vnitropoliticé napětí a Drobil rezignoval.

sakra ( 20. dubna 2011 17:36 )

No jasně, jsou to zbytečně vyhozené peníze a čas.

qqqq ( 20. dubna 2011 13:50 )

Případ bude po uplynutí cca tří měsíců odložen , Drobil bude "očištěn" - tuto nevinnu bude stejně jako Kalousek vytahovat dalších dvacet let během kterých bude dál krást . Prase jedno hnusný. Tady to jinak nejde . Jsou k něčemu ti poldové , státní zástupci a soudci ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud