Vládní krize: Bude hlasování o důvěře!

Situaci ve vládní koalici řeší i prezident Klaus
Autor: ČTK, ap - 
14. 4. 2011
14:29

Rozhádanou koalici otřesenou skandály kolem Věcí veřejných čekal ve čtvrtek perný den. Po schůzce s prezidentem Klausem, který se na Hradě informoval o stavu jednání mezi koaličními stranami, jednaly špičky stran  v Kramářově vile. Po dvou hodinách jednání opustili zástupci VV, s tím, že jednání budou pokračovat v pondělí. Premiér nečas následně oznámil, že jednání budou pokračovat v pondělí. "Vláda bude muset projít nějakou formou hlasování o důvěře," prohlásil Nečas.

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek dopoledne přijal lídry všech tří stran vládní koalice. Následovat má krátce po poledni schůzka 12 členů koaličních stran v Kramářově vile. Klaus dnes s předsedy ODS Petrem Nečasem, TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a VV Radkem Johnem řešil současný rozkol ve vládě.

Po schůzce informoval, že ho lídrové stran ujistili, že chtějí v koalici pokračovat. "Ustoupit budou muset všichni," uvedl Klaus. Již ve středu večer zdůraznil, že je třeba jednat o tom, jak a zda vůbec pokračovat v současné vládní sestavě. Důvěra v kabinet premiéra Nečase je podle něj vážně narušena.

Bude hlasování o důvěře

Po skončení schůzky s prezidentem pokračovali zástupci koaličních stran pokračovat v rozhovorech mezi sebou. Jednání je svoláno do Kramářovy vily na 12:30. Dohodli se na tom na středeční neformální večeři, která skončila po téměř pěti hodinách bez jasného výsledku. "Buď se dnes odpoledne dohodneme, nebo nemá cenu dále pokračovat," řekl ČTK jeden z pozvaných.

Schůzky se podle České televize zúčastní i bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil. Kromě něj na setkání dorazil předseda poslanců ODS Petr Tluchoř, který se domnívá, že dnešní jednání bude kratší než to včerejší pětihodinové. "Jsem mírný optimista," uvedl šéf klubu. Po dvou hodinách jednání opustili zástupci VV.

Premiér Petr Nečas poté na tiskovce prohlásil, že jednání budou pokračovat v pondělí. Ve hře je prý několik variant. "V každém případě, pokud dojde ke změnám ve vládě, budeme ve Sněmovně hlasování o důvěře vládě," prohlásil Nečas s tím, že ve hře je víc variant jakým způsobem k tomu dojde. Vláda může požádát o důvěru přímo, či svou žádost spojit s některým z jí předkládaných zákonů.

VV: Jednání budou složitá, chystáme žalobu na Kalouska

Ve hře je podle Nečase celkem sedm návrhů jak současnou krizi v koalici řešit. Jednání budou ale prý velmi složitá. Předseda VV Radek John už naznačil, že řada z nich nebude pro VV přijatelná. Věci veřejné chystají navíc žalobu na ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska. Vadí jim údajné podvody při rozhodování o chybně využitých státních dotacích


Prezident má od pondělí na stole rezignaci ministra dopravy Víta Bárty a také návrhy na odvolání ministra školství Josefa Dobeše a ministra vnitra Johna. S podpisem dokumentů, které by znamenaly odchod všech tří politiků VV z vlády, čeká. Podmiňuje ho tím, že mu premiér Nečas představí plán dalšího fungování kabinetu. Všechny tři koaliční strany zdůrazňují, že chtějí přes spory dále spolupracovat.

Doporučujeme
clarocesi ( 21. dubna 2011 10:07 )

Ach jo, zase pan chytrej? Kecat umí každej, ale řešení nemá nikdo.

clarocesi ( 21. dubna 2011 10:04 )

Milé socky ha,ha,ha!

clarocesi ( 21. dubna 2011 10:03 )

Nemůže mít průsery, protožr je k ničemu nepustěj.Oni to tu zdevastovali za léta vládnutí až dost.

clarocesi ( 21. dubna 2011 10:01 )

Čest práci soudruhu!

wiki99 ( 16. dubna 2011 09:09 )

VOLTE ODS!!!!Po)erte jim celý život!!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa