Jiří Dienstbier ml.: Nahradí v senátu tátu

Jiří Dienstbier mladší je senátorem za Kladensko  (Autor: abl, ČTK)
Autor: evak, ČTK - 
26. března 2011
16:44

Syn prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, který nyní nahradí svého otce v Senátu, není v nejvyšší politice úplným nováčkem. Po roce 1990 totiž Jiří Dienstbier mladší (ČSSD; 41) jako zástupce studentů dva roky působil ve Federálním shromáždění, později se věnoval hlavně své právnické kariéře.

Novým senátorem za Kladensko byl zvolen místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Ve finále doplňovacích voleb dnes porazil kladenského primátora Dana Jiránka (ODS). Dienstbierovým vítězstvím získala sociální demokracie v Senátu opět nadpoloviční většinu. Získal 65,14 procenta hlasů, Jiránek dostal 34,85 procenta.

Advokát a pražský zastupitel nastoupí do Senátu na místo po svém otci, někdejším ministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi, který v lednu zemřel. Senátorem bude po zbytek jeho mandátu, tedy do podzimu 2014.

Místopředseda ČSSD vyhrál před týdnem první volební kolo, v němž mu hlas dalo 12.088 voličů. Nyní pro něj hlasovalo 13.505 lidí. Jiránek v prvním kole dostal 7422 hlasů, ve druhém 7227.

Finále senátních voleb na Kladensku se potýkalo s nízkou účastí voličů. Svůj lístek do urny vhodilo jen 17,63 procenta voličů, což je výrazně méně než při minulém závěrečném duelu v roce 2008, kdy přišlo konečný souboj rozhodnout 31,21 procenta voličů. Tehdy se ve finále utkali zesnulý Dienstbier starší  s Jiránkem, který za ním v prvním kole zaostal o pouhých 231 hlasů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

gevi ( 27. března 2011 13:35 )

A vy myslíte, že lidé třeba jako já nebo moje manželka bychom chtěli, aby nám vrátili pole? Žijeme ve městě a úplně jiným způsobem života. Akorát jsme rádi, že na polích někdo hospodaří, protože kdyby nám je skutečně dali zpět, byli bychom z toho nešťastní.

doodledoctor ( 27. března 2011 12:42 )

Takže u nás se budou dědit i senátorská křesla?

olesja ( 27. března 2011 11:52 )

Je vidět, že ho tatík nevydědil

cikrt ( 27. března 2011 01:51 )

těch pár hlasů co mu dali komouši ani nepotřeboval ,aby zadupal odesáckýho starostu do země.Kdyby Klaus u komoušů nežebral o hlasy ,tak se nikdy nestal prezidentem,hlavně že proti nim před každýma volbama mobilizoval a pak si je pozval na hrad....

kakakajka ( 26. března 2011 22:31 )

Zastavte zadlužování naší země. Měli jsme si utahovat opasky, jak navrhoval pan Klaus a mohli se k nám chodit dívat z okolních zemí, jak jsme chytří. Teď se nám nohou jen smát jak komunistům vychází jejich taktika nás zadlužit a opět z nás udělat rozvojovou zem. Prý u nás krachuje zemědělství..To u nás prosperovalo do 48 roku, než nám vše pokradli komunisté. A od té doby to byla hrůza. Je nás dost , co tuto situaci pamatujeme, dnes vlastní kolchozy stále titíž lidé, kteří vše zničili a jen tahají ze státu dotace..Proč nejsou pole dosud vrácena?To by jsme měli jiné máslo, salámy, chléb, brambory. Věřím, že lepší , než Francouzi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud