Obama s Medveděvem měnili v Praze dějiny

Autor: gib, sen, bel - 
8. dubna 2010
22:43

Tenhle okamžik si nenechala ujít snad žádná významná světová média. Americký prezident Barack Obama se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem na Pražském hradě slavnostně zpečetili snížení počtu svých jaderných zbraní. Kamerám tak ani neuniklo, že kvůli diplomatickému protokolu bylo nutné ruskému prezidentovi, měřícímu jen 160 centimetrů, zvýšit křeslo.

Jelikož podmínky smlouvy tak, aby byly přijatelné jak pro Rusko tak pro Spojené státy, diplomaté vypiplávali mnoho měsíců, také samotná ceremonie musela být do posledního puntíku vypilovaná. A toho se prezident Václav Klaus jako hostitel zmocnil dokonale. Pro podpis smlouvy START ve Španělském sále nechali Dmitriji Medveděvovi, který je o celých 26 cm menší než Barack Obama, nastavit křesílko. Prezident pak oba státníky a další české osobnosti pozval na slavnostní oběd.

Státníci poté Klausovi poděkovali za hoštění summitu. „Jsem skutečně velmi rád, že jsem se mohl vrátit do překrásného města Prahy. Česká republika je samozřejmě blízkým spojencem a přítelem Spojených států,“ nechal se slyšet Obama, který do Prahy přiletěl včera ráno skoro rok od své první návštěvy.

A liboval si také ruský prezident. „Důležité je, že není nikdo, kdo by vyhrál, a nikdo, kdo by prohrál,“ prohlásil po podpisu Medveděv. I když, vítězně se můžou cítit spíš Rusové. Ti kromě podepsané smlouvy neodlétali do Moskvy s prázdnou. Ještě před odletem se ruská delegace stihla předzásobit kartony piva.

Večer pak Obama na americkém velvyslanectví pořádal večeři se státníky zemí střední a východní Evropy, kde je ujišťoval, že na ně USA kvůli nové smlouvě s Ruskem nezapomíná.

Co se dělo včera v Praze?

9:15 Hello, Obama!

Air Force One přistál na ruzyňském letišti. Barack Obama při výstupu jen zamával levicí, nastoupil do nablýskané limuzíny a odjel na Hrad.

 

Do Prahy přiletěl nejmocnější muž planety...Do Prahy přiletěl nejmocnější muž planety... | Martin Sekanina, Michal Šula, Martin Mithofer

10:08 Úsměv, pánové

Dva nejmocnější muži světa se sešli na Pražském hradě. Při focení s nimi pózoval i Václav Klaus. Všichni pak zmizeli v útrobách Hradu.

...a společně s ruským a českým  kolegou ho čekal bohatý program...a společně s ruským a českým kolegou ho čekal bohatý program | Martin Sekanina, Michal Šula, Martin Mithofer

12:35 Obama a Medveděv stvrzují START

Ve Španělském sále se píší dějiny. Prezidenti podepisují smlouvu START o snížení počtu jaderných zbraní svých armád.

Nejdřív se oba prezidenti věnovali podpisu historicky významné smlouvy.Nejdřív se oba prezidenti věnovali podpisu historicky významné smlouvy. | Martin Sekanina, Michal Šula, Martin Mithofer

13:45 Prezidenti si pochutnávají na roštěné

Po náročném dopoledni čekal Obamu a Medveděva slavnostní oběd. Pochutnali si na roštěné na houbách, ke které se podávalo pivo a české víno.

a pak si pochutnávali na českých specialitácha pak si pochutnávali na českých specialitách | Martin Sekanina, Michal Šula, Martin Mithofer

14:00 Rakety? Rusové šli po pivu!

Zatímco prezidenti jednali na Hradě, ruská delegace vyrazila do centra nákupy. Jak sami vidíte, Rusům české pivo evidentně moc chutná.

 

Mezitím co pokračují jednání na Hradě, tak ruská delegace nakupuje pivoMezitím co pokračují jednání na Hradě, tak ruská delegace nakupuje pivo | Martin Sekanina, Michal Šula, Martin Mithofer

15:32 Dosvidanija, Medveděv!

Ruský prezident odlétá. Po krátkém loučení na ruzyňském letišti nastupuje do svého letadla a letí do Moskvy. Jeho protějšek zůstává v Praze.

A Medveděv se loučí s PrahouA Medveděv se loučí s Prahou | Martin Sekanina, Michal Šula, Martin Mithofer

 


Kdo je Barack Hussein Obama?

• měří 186 cm

• narodil se 4. srpna 1961 v Honolulu na Havaji

• je ženatý, se svojí ženou Michelle mají dcery Maili a Natashu

• je velmi otevřený, přiznal např., že jako teenager zkusil nejen marihuanu, ale i kokain, dodnes je vášnivým kuřákem

• miluje sport, nejvíc asi basketbal

• má rád rock, klasiku, hip-hop i rap

Kdo je Dmitrij Anatoljevič Medveděv?

• měří 160 cm

• narodil se 14. září 1965 v Leningradu v Rusku

• je ženatý, vzal si svoji dětskou lásku Světlanu, má syna Ilju

• miluje hardrock a kapely Deep Purple, Black Sabbath, Pink Floyd a Led Zeppelin * rád čte knížky od E. M. Remarquea

• je vášnivý sportovec a zdatný plavec (denně plave kilometr a půl)

31956 ( 9. dubna 2010 10:19 )

....tato "hrstka národa" bohužel nepochopila vůbec nic.Tak se tím netrap, nestojí to za to........

mikasindy ( 9. dubna 2010 08:16 )

Hlavně,že národ nemá pomalu co jíst

1912 ( 9. dubna 2010 06:37 )

máš pravdu !!!

ctown ( 9. dubna 2010 06:10 )

Hned je vidět elita národa a jejich reakce. Pos*e*r*ete se i bez prezidentů a taky je to hnus. Dattatutaskine ty nesuď lidi podle toho jak vypadají. Ty sis taky svoje rodiče nevybral a za svůj vzhled nemůžeš. Soudím dle tvého příspěvku, že ani tomu vzdělání jsi moc nedal. Ševče drž se svého kopyta a nevyjadřuj se k věcem, kterým nerozumíš.

anelam ( 9. dubna 2010 06:09 )

Udělali si panskou jízdu,dobře se najedli,dopře se napili-hlavně že se ogaři do mrtva nezlili

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud