Bílý dům oficiálně potvrdil Obamovu návštěvu Česka!

Barack Obama  (Autor: en.wikipedia.org)
Autor: ČTK - 
6. března 2009
07:09

Bílý dům v noci na pátek oficiálně oznámil, že americký prezident Barack Obama se 4. a 5. dubna v Praze setká s představiteli České republiky a se šéfy států Evropské unie.

Cílem schůzky má být budování silnějšího partnerství mezi USA a EU, které umožní lépe společně čelit sdíleným problémům, uvádí se v prohlášení. Prezidenta bude doprovázet jeho manželka Michelle.

Obamovu cestu do Prahy na neformální summit EU-USA oznámil už téměř před týdnem premiér Mirek Topolánek. Americká strana se ale dosud k chystané návštěvě Prahy nevyjadřovala. Její podrobnější program prohlášení Bílého domu neobsahuje.

Topolánek začátkem týdne bez dalších podrobností uvedl, že Obama v Praze přednese "evropský projev roku". Podle dosavadních informací z Prahy by se mělo uskutečnit také bilaterální jednání Obamy s Topolánkem a setkání prezidentů obou zemí.

Česká veřejnost i politická scéna očekávají, že Obama v Praze nastíní plány nové americké administrativy s výstavbou protiraketové obrany Spojených států, jejíž součástí by měl být i radar v Brdech a základna s deseti obrannými raketami v Polsku. Proti zařízením, která mají podle americké strany poskytovat ochranu před možným nebezpečím zejména z Íránu, se ostře staví Rusko, jež pokládá vznik evropské části systému za hrozbu vlastní národní bezpečnosti.

Američtí a čeští politici v nedávných dnech naznačili, že pokud by se podařilo přesvědčit Írán, aby odstoupil od svého kontroverzního jaderného programu, mohly by plány na evropské protiraketové základny USA doznat změn. Obama před několika dny uvedl, že omezení íránského jaderného programu potřebu protiraketového štítu sníží.

Tématy pražského summitu EU-USA mají být podle českého předsednictví světová finanční architektura, důsledky nynější finanční krize ve světě, problematika transatlantické bezpečnosti a vojenské spolupráce, další zahraničněpolitické otázky, energetika a klima.

Oficiální pozvání do Prahy zaslal Obamovi český prezident Václav Klaus ihned po jeho inauguraci 21. ledna.

Bílý dům také oznámil další body Obamovy evropské cesty, které jsou ovšem už delší dobu známé. Před návštěvou Prahy se zúčastní londýnského summitu hospodářsky nejsilnějších zemí G-20 a dvoustranných programů s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu bude poté přítomen oslavám 60. výročí vzniku Severoatlantické aliance. Při této příležitosti budou státníci podle Bílého domu diskutovat mimo jiné o problematice a strategiích vedoucích k úspěšnému završení mise NATO v Afghánistánu a o přípravách aliance k boji s novými hrozbami 21. století.

warumfernet ( 6. března 2009 08:07 )

to budeme mít zase z ostudy kabát......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud