Obama chce v Praze promluvit pod širým nebem

míst, kde promlouval Klement Gottwald, možná brzy promluví i Barack Obama  (Autor: Fotomontáž Blesk)
Autor: Jan Horák - 
4. března 2009
05:00

V únoru roku 1948 měl na pražském "Staromáku" projev premiér a šéf komunistů Klement Gottwald. Kdyby se podíval se o 61 let dopředu, nestačil by se divit. Na svém místě by totiž možná viděl řečnit Baracka Obamu, černošského prezidenta USA.

Komunističtí papaláši by při pohledu do budoucnosti zírali. Kromě Staroměstského náměstí, které sloužilo k projevu Klementa Gottwalda, se totiž pro Obamovu řeč zvažuje ještě pražské Kongresové centrum.

To si pamatuje proslov nejvyššího představitele SSSR Leonida Brežněva, který ho v roce 1981 otevíral. Pro Obamův projev se ještě vybírá z náměstí Jana Palacha, Hradčanského náměstí a Španělského sálu Pražského hradu.

„O žádných dalších se neuvažuje. Španělský sál je zatím nejvhodnější,“ řekl zdroj, který se podílí na organizaci Obamovy návštěvy. Premiér Mirek Topolánek se netají tím, že Obama přednese v Praze »evropský projev roku«. V plánu má Obama ještě večeři na Pražském hradě i snídani s Václavem Havlem. Zúčastní se také summitu EU-USA, kde se potká s nejvyššími představiteli zemí Evropské unie. Do Prahy by měl přiletět 4. dubna.

míst, kde promlouval Klement Gottwald, možná brzy promluví i Barack Obamamíst, kde promlouval Klement Gottwald, možná brzy promluví i Barack Obama | Fotomontáž Blesk

Dilema premiéra Topolánka
S Barackem Obamou přiletí i jeho žena Michelle a premiér Mirek Topolánek opět čelí stejnému problému. Se svou manželkou totiž nežije a musí se rozhodnout, zda první pár přivítá sám, nebo požádá o doprovod milenku Lucii Talmanovou. Topolánek narazil už v roce 2007, když do Prahy zavítal prezident George Bush s ženou Laurou. Tehdy je přivítal prezident Václav Klaus s chotí a samotný premiér působil, jako by byl do počtu. Podle odborníků na etiketu by to teď nebylo moudré a Talmanová by po jeho boku neměla chybět.

warumfernet ( 4. března 2009 07:13 )

Obama má v úmyslu přednést rozhodující projev i co se týká ochrany životního prostředí. A kdyby neměl pořádek v rodinných vztazích, tak by ho američané nikdy presidentem nezvolili. A náš premiér, to je neřest sama, včetně neutěšených rodinných vztahů. A nedej bože, jestli Obamu bude Klaus konfrontovat se svými expertními znalostmi, o ochlazování Země.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud