Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

BIS sledovala prezidentova poradce Nejedlého. Zeman: Odposlouchávají i mě! Co na to Babiš?

Aktualizováno -
22. srpna 2021
12:23
Autor: ČTK, simao - 
22. srpna 2021
09:27

Bezpečnostní informační služba (BIS) sledovala Martina Nejedlého, ekonomického poradce prezidenta Miloše Zemana. Napsal to dnes server Neovlivní.cz. Nejedlý uvedl, že o sledování neoficiálně věděl. Zeman v rozhovoru pro Blesk v pořadu S prezidentem v Lánech uvedl, že BIS odposlouchávala i jeho, obrátit se v této věci měl i na premiéra Andreje Babiše. Ten svůj pohled na věc sdělil Blesk Zprávám také.

Poradce hlavy státu Miloše Zemana Martin Nejedlý, který má díky své práci pro Lukoil vazby na Rusko, byl sledován BIS. „Byl sledovaný. Jeho kontakty jsou středem zájmu kvůli bezpečnostním zájmům státu,“ uvedl zdroj Neovlivní.cz.

BIS podle serveru získávala informace právě k ruským kontaktům Nejedlého a jeho obchodním aktivitám. Nejedlý potvrdil, že neoficiálně se k němu dostaly informace, že za jeho sledováním je BIS.

„Informace o zájmu BIS se ke mně donesly. Nemám to černé na bílém, nic jsem s tím tedy nedělal. Kromě toho, že jsem po své linii zabezpečil ochranu své partnerky a rodiny,“ reagoval Nejedlý.

Zeman: Nejde jen o Nejedlého!

Prezident Zeman reagoval na tuto informaci v pořadu S prezidentem v Lánech. „Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě, protože odposlechy probíhají přes mobilní telefony. Já, jak víte, telefon mobilní ani jiný nemám. Takže když se s těmito spolupracovníky bavím, tak jsem odposloucháván i já. No a tak jsem o tom informoval pana premiéra, posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ tvrdí Zeman.

Šéf BIS se mu neomluvil a odposlechy pokračovaly. Šlo o dobu, kdy požádal premiéra Babiše o odvolání Koudelky. „Není možné, aby si šéf tajné služby vymyslel bez důkazů a bez důvodů, že bude odposlouchávat prakticky každého občana této země, který ho zrovna napadne,“ podotkl Zeman, který si myslí, že Koudelka není mužem na svém místě.

„Zdaleka nejde jenom o Martina Nejedlého, BIS odposlouchá i prezidenta republiky,“ dodal.

BIS nebude komentovat Zemanova tvrzení o odposleších jeho okolí. Postupuje vždy podle zákona. Zeman se může obrátit na sněmovní komisi, uvedla v reakci na prezidentova slova pro Blesk BIS.

Zeman opakovaně kritizuje práci BIS i jejího šéfa Michala Koudelky. V rozhovoru, který v úterý zveřejnil server Parlamentní listy, prezident uvedl, že chce brzy zveřejnit další výhrady vůči nyní pověřenému řediteli BIS. Naznačil, že se budou týkat odposlechů.

BIS by podle Zemana měla plnit svou funkci danou zákonem, aby například odhalovala vážnou ekonomickou kriminalitu. „Na druhé straně aby nefízlovala ústavní činitele,“ řekl o BIS Zeman. Zmíněné „fízlování“ může podle něho vést i k vydíratelnosti některých činitelů, mezi něž se ale nepočítá.

Zemanovy pochybnosti

Zeman se proti Koudelkovi v minulosti opakovaně postavil, šestkrát odmítl návrhy vlád na jeho povýšení do generálské hodnosti. Práci BIS, která ve výročních zprávách varuje před působením čínských nebo ruských agentů, kritizuje hlava státu často. Loni koncem roku Zeman předal Babišovi ohledně Koudelky kritický materiál.

„Veškeré použití zpravodajské techniky podléhá souhlasu předsedy senátu vrchního soudu v Praze,“ sdělil v úterý ČTK mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Zeman vybídl novináře, aby se předsedy soudního senátu zeptali, zda skutečně takový souhlas udělil. „Já o tom mám své pochybnosti. Pokud ho neudělil, pak ty odposlechy jsou nelegální,“ řekl.

Babiš: Nemám kompetenci pro zastavování odposlechů

Na vyjádření prezidenta Zemana pro Blesk reagoval i premiér Andrej Babiš. „Vláda ani já jako premiér nemáme žádnou kompetenci pro povolování a zastavování odposlechů. A samozřejmě, že nemám ani žádné informace o tom, koho BIS nebo policie odposlouchává,“ uvedl.

„Pokud mi je známo, tak všechny odposlechy povoluje soud. Zásadně odmítám to, že bych se kdykoliv zajímal o to, koho naše služby odposlouchávají,“ dodal premiér.

Video  Zeman o Koudelkovi a BIS: Odposlouchávání se týká i mě!  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

hades ( 22. srpna 2021 21:11 )

Ave Satanas.

OFF_LINE ( 22. srpna 2021 21:05 )

HITPARÁDA DE-BI-LŮ, NARKOMANŮ A ALKOHOLIKŮ V PŘÍMÉM PŘENOSU POD ČAROU:
____­______­______­______­______­______­______­______­______­______­______

clovekdobry ( 22. srpna 2021 21:02 )

clovekdobry ( 22. srpna 2021 21:02 )

Ale on neříká, že má mobil, to si vymýšlíš.

clovekdobry ( 22. srpna 2021 21:01 )

Já se nechci pozvracet.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa