Bartoš premiérem? Taky jsem luxoval jiné strany, přiznal Zeman. A tipl zisk Zimoly

Autor: for, vr, sab - 
12. ledna 2020
11:45

Piráti si v sobotu zvolili nové vedení, změn bylo pomálu. Lídrem strany zůstal Ivan Bartoš a první místopředsedkyní Olga Richterová. Bartoš se nechal slyšet, že každý lídr je kandidátem na premiéra a on lídrem být chce. Prezident Miloš Zeman by ho předsedou vlády, pokud Piráti vyhrají volby, jmenoval. Hlava státu to řekla v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech.

Miloš Zeman okomentoval možnou kandidaturu staronového lídra Pirátů Ivana Bartoše na post premiéra. 

„Z logiky věci, pokud bych kandidoval na lídra ve volbách do PS, což plánuji, tak lídr Pirátů ve volbách je potenciálním kandidátem na premiéra,“ uvedl Bartoš v září loňského roku.

Video Bartoše by prezident jmenoval premiérem, pokud by vyhrál volby - redakce Blesk

Zeman: Pokud chce být Bartoš premiérem, musí vyhrát volby 

Prezident nechtěl příliš komentovat to, koho si Piráti zvolili. Obhájil to tím, že se tradičně nevyjadřuje k personáliím stran, ve kterých sám nebyl.

Pokud by se stalo, že Bartoš vyhraje v roce 2021 volby, Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech slíbil, že ho jmenuje premiérem. „Chce-li se pan Bartoš stát premiérem, musí nejdříve vyhrát volby,“ řekl prezident Zeman.

Zeman se v rozhovoru pro Blesk vyjádřil i k tomu, jak se Pirátská strana snaží přetahovat voliče jiným. Ti by rádi přilákali jak voliče hnutí ANO, tak ty, kteří volí levicovou ČSSD.

„Já neznám žádný průzkum, který by definoval, z jaké strany nebo hnutí přicházejí k Pirátům jejich voliči, ale tohle přece dělá každá strana. Když jsem mluvil o svém předsednictví v sociální demokracii, tak jsem také velice pilně, jak se říká luxoval konkurenční politické strany na levici politického spektra. A celkem se to podařilo,“ pochválil se prezident.

Soupeři Bartoše neuspěli

Ivana Bartoše si Pirátská strana znovuzvolila jako předsedu v sobotu na celostátním sněmu v Ostravě. Do čela strany jej dostalo 606 hlasů z 653 možných. Hlasování se neposunulo ani do druhého kola, protože protikandidát Vojtěch Pikal Bartošovi „vyklidil pole“. 

Své místo coby první místopředsedkyně udržela i Olga Richterová. Richterovou podpořilo 288 z 564 hlasujících. Do postu druhého místopředsedy se pak dostal Vojtěch Pikal. 

Kandidáti na předsedu Pirátů (zleva) Vojtěch Pikal, Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík (11.1.2020)Kandidáti na předsedu Pirátů (zleva) Vojtěch Pikal, Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík (11.1.2020) | Blesk:Tomáš Ptáčník

Zeman v roce 2017 krátce poté, co Piráti získali ve volbách 22 křesel v Poslanecké sněmovně, řekl, že Bartoš je jeden ze tří výrazných lídrů. A proto i úspěšných.

Zeman: Zimola s Hamáčkem si to nedokázali vyříkat

Strana, které Miloš Zeman v minulosti šéfoval, v poslední době zažívá také personální změny. Ještě před říjnovými krajskými volbami, které budou pro ČSSD podle politologů důležité, vedení jihočeské organizace opustil bývalý hejtman Jiří Zimola.

Když byl předsedou sociálních demokratů zvolen Jan Hamáček a místopředsedou Jiří Zimola, považoval to podle svých slov prezident za velmi dobrý tandem. „Jestliže se potom názorově rozešli, tak to považuji za nedobré. Ne protože člověk má občas různé názory proti tomu druhému, ale protože se nedokáží sejít a vyříkat si ty rozdíly a poslouchat argumenty druhé strany,“ zhodnotil prezident.

Video Prezident Zeman o Válkové, kauze Alexie, polibku dcery i tanci s Babišovou - Blesk TV

„V politice nevítězíte tím, že se vzdáváte funkcí, ale naopak tím, že tyto funkce dobýváte,“ okomentoval Zeman Zimolovo odtržení. Prezident odhadl, že Zimolovo nové hnutí Změna 2020 by mohlo v krajských volbách získat pět procent. „Což není nic významného, ale spíše ne. No a v parlamentních volbách už vůbec ne,“ zhodnotil prezident.

tomik007 ( 12. ledna 2020 17:53 )

ANO - horsi uz to opravdu byt nemuze

gejzovic ( 12. ledna 2020 16:25 )

Zase jenom kritika a zavist uz by meli neco predvic pro lidi zatim jenom placaj nesmysli

karambol ( 12. ledna 2020 14:45 )

mít udavače fetáka premierem to by byl vrchol nic horšího nás už nemuže potkat!! žádný režim, tota­litní,­gesa­tapo,­komu­nistic­ký neuznával udavače bral je jako odpad Bartoš ted mi řekni kdo by tě bral jako duvěrného! kdo by se neštítil podat ruku,jednat s udavačem kam by naše země padla mít udavače,feták premiera!

horalysa ( 12. ledna 2020 13:16 )

Jako drogová velmoc bychom si zasloužili mít premiérem šéfa fetek a narkomanů.

marmat ( 12. ledna 2020 13:14 )

Každý si může připadat jako Spider-Man ...
Je to hodně zakódované v ruské nátuře a taky při "haluzích".....
Snad se nejedná o setrvalý stav po Silvestru...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud