Oteplí se, ale napadnou hromady sněhu!

Po mrazivém období čeká Česko sněhová kalamita
Po mrazivém období čeká Česko sněhová kalamita  (Autor: profimedia.cz)
Autor: hoř, hra, mor - 
13. února 2012
14:30

Jak to tak vypadá, to nejhorší snad máme za sebou… Od dnešního dne se má začít konečně trochu oteplovat a koncem týdne meteorologové dokonce očekávají, že rtuť teploměru překročí magickou hranici 0 stupňů a zastaví se až na +5 stupních. Sotva se ale Česko zbaví problémů s mrazy, přijde záplava sněhu.

Po velmi chladné noci ze soboty na neděli se Česko začíná loučit s tuhými mrazy. V následujících dnech se výrazně oteplí a na konci týdne bude až pět stupňů nad nulou,“ informoval mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. K němu se přidala i meteoroložka Dagmar Honsová: „Oteplení opravdu očekáváme a s ním také zároveň velké oblačnosti s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. A to po celý týden,“ potvrdila Honsová s tím, že výrazné sněžení má přijít během středy a čtvrtka.

Předpověď počasí

Pondělí 13. února

Už od rána očekávají meteorologové velké oblačnosti se sněžením. Teplota vzduchu během dne bude kolem -10 °C. Nejnižší ranní teploty budou klesat jen k -13 až -17 °C. Nejvyšší odpolední teploty vystoupí na -5 až -1 °C.

Úterý 14. února

Také v úterý bude oblačno až zataženo, občas se sněžením. Noční teploty budou klesat k -8 až -12 °C, odpolední vystoupí na -4 až 0 °C.

Středa 15. února + čtvrtek 16. února

Výraznější sněžení očekávají meteorologové během středy a čtvrtka. Proto varují před sněhovými jazyky. Ve středu a ve čtvrtek bude zataženo až oblačno se sněžením. Mohlo by napadnout až 20 cm. Noční teploty budou klesat k -3 až -7 °C, denní vystoupí na -4 až 0 °C.

Pátek 17. února

Ubývání oblačnosti nepřinese ani konec týdne – i nadále bude převládat velká oblačnost s občasným sněžením, které bude přechodně v nížinách přecházet v déšť se sněhem. Denní teploty se budou pohybovat mezi -3 až 1 °C, postupně -1 až 3 °C.

Sibiřská zima snad skončila

Poslední záchvěv sibiřských mrazivých dnů máme zřejmě za sebou. Očekávaný absolutní teplotní rekord v neděli nepadl, nebylo úplně jasné počasí. V neděli nad ránem bylo nejchladněji minus 36,5 stupně na šumavské stanici Kvilda. Rekord z roku 1929, kdy v Litvínovicích měli minus 42,2 stupně, navzdory předpovědím v neděli nepadl.

„Nad Kvildou byla střídavá oblačnost a vál i vítr. To znamená, že teploty tak nízko nepadnou. Minulé pondělí bylo k rekordu blíž, když bylo minus 39,4 stupně Celsia,“ řekl Vojvodík. Meteorolog z Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík naměřil na své stanici minus 29,2 stupně. „Padl u nás denní teplotní rekord. Stejně chladno tu v tento den bylo naposled v roce 1986,“ řekl.

hkone ( 14. února 2012 14:12 )

No když to předpovídá Dagmar Honsová, tak je to tutovka ! Ono většina našich tak zvaných meteorologů je schopná předpovědět tak akorát to, že nebude-li pršet, nezmoknem.

tryskomys ( 13. února 2012 15:38 )

Cha, já už se těším na snížek, u nás v Brně zatím v této zimě spadlo jen pár vloček a pořádná kalamitka ještě nenastala Aspoň se trochu pročistí ten vzduch plný popílku.

Zobrazit celou diskusi