Podnikatel Beckhäuser (46) není králem šmejdů pro nic za nic. Je to on, kdo stál za firmami se známým označením BECK. Firmami, které se staly symbolem děsivých praktik "nenažraných" šmejdů, ožebračujících důvěřivé důchodce na předváděcích akcích.

Vyneslo mu to pořádný balík peněz, jenže v poslední době začali šmejdi v Česku strádat. A to i díky rozsáhlé kampani, kterou proti nim rozjel Blesk. O problému předváděcích akcí, na kterých se pod mnohdy surovým nátlakem prodávají předražené cetky, se začalo mluvit, dostal se do širšího povědomí. Zviditelnil jej i filmový dokument Šmejdi režisérky Silvie Dymákové.

Prodává své šmejdské firmy

Beckhäuser začal tušit, že je zle. A nyní bere do zaječích. Prodává podíl ve svých firmách, které již nesmí nést označení BECK. A opouští společnosti, které byly často také v hledáčku České obchodní inspekce (ČOI) právě kvůli agresivním obchodním praktikám. Pouze společnost Beck International nyní bude podle Beckhäusera dále činná v oblasti dodávek vody a bude zpracovávat nadále reklamace, poskytnuté garance a ostatní platné smlouvy s klienty. V oblasti předváděcích akcí však již také podnikat nebude.

Krále šmejdů vyhání z Česka kampaň Blesku!

"Na základě negativní kampaně médií v Česku jsem se rozhodl ukončit svou činnost v oblasti předváděcího obchodního prodeje," přiznává přitom Beckhäuser v prohlášení pro ČTK. Firmy skupiny BECK přitom dostaly v uplynulých letech od ČOI milionové pokuty. Jen za letošní první pololetí dostali provozovatelé předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun! A porušení zákona inspektoři zjistili u 80% z 218 kontrolovaných akcí.

Jenže ani milionové sankce některé šmejdy nepřesvědčily, předváděčky zůstaly výnosným byznysem. Beckhäuser si to však patrně již nemyslí. Kvůli šmejdům se totiž připravují i změny zákonů. V době, kdy vstoupí "bič na šmejdy" v platnost, již však bude král šmejdů patrně již dávno za hranicemi.