175 tisíc podpisů!

Kampaň a petici „Proti šmejdům“ odstartoval deník Blesk v dubnu a od té doby si desetičlenný tým Blesku posvítil na předváděčky a aktivity společností, které je organizují. Intenzivní tlak na české státní orgány skrze petici „Proti šmejdům“, kterou podepsalo na 175 000 občanů ČR, tak nese ovoce.

Přísný dohled!

Pořadatelé předváděček budou muset hlásit dopředu místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet. Stejné údaje budou muset být také na letácích, kterými organizátoři zejména seniory na tyto akci lákají. Za porušení těchto povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun.

Kuba naklepl, Rusnok doklepl

Novelu proti tzv. šmejdům připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ještě pod vedením bývalého ministra průmyslu Martina Kuby (ODS). Jestli ale projde v nejbližší době Sněmovnou, kterou čeká rozpuštění, není jisté.  

Pokuty za 11 milionů

ČOI udělila v prvním pololetí provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun. Porušení zákona inspektoři zjistili u 80 procent z 218 kontrolovaných akcí.

70 tisíc zadlužených seniorů!

„Kampaň Blesku „Proti šmejdům“ se dotkla všech generací a odhalila větší sociální problém, než se mohlo na první pohled zdát. Senioři se totiž nákupem předraženého zboží na předváděcích akcích dostávají do dluhové pasti (česká exekutorská komora eviduje 70 000 zadlužených seniorů!), což může mít devastující ekonomický vliv na celou společnost. Akci „Proti šmejdům“ podporují desítky osobností veřejného života a široká veřejnost navíc oceňuje, že se umíme postavit za svoje čtenáře a že dokážeme vytrvat v boji za jejich potřeby a práva,“ vysvětluje Radek Lain, šéfredaktor deníku Blesk.

Ředitel ČOI ocenil Blesk

"Co na to říct, je to úžasná zpráva. Znamená to pro nás výraznou pomoc, protože dozorový orgán se bude moci účastnit předváděcích akcí, budeme vědět dokonce 14 dní předem kde se jaká akce koná, takže se můžeme rozhodnout, na jakou jít a podobně. Doufal jsem v to, že se novelu podaří prosadit, usilovně na ni pracoval už aparát bývalého ministra Kuby a svou zásluhu na tom mají i redaktoři Blesku,“ řekl ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Více informací o akcích deníku Blesk „Proti šmejdům“ najdete na http://www.blesk.cz/smejdi/ nebo na www.facebook.com/ProtiSmejdum.