Miroslav Mazanec a jeho syn Miroslav (24) si ve čtvrtek objednali salonek hotelu Besední dům v Ivančicích. Na desítkách rozeslaných pozvánek slibovali zdravotní přednášku a oběd. To druhé nakonec bylo, to první zkrachovalo.

Krev je základ

Mazanec řečnil před necelou dvacítkou seniorů téměř dvě hodiny. Podle něj je základem všeho zdraví krev. Pokud je správně okysličená, vyloučí z těla všechny toxiny a zbaví ho nemocí. Člověk nepotřebuje ani lékaře, ani chemii, která je v lécích. A okysličit tělo lze jak? Pohybem! Nejlépe ostrou alespoň půlhodinovou chůzí, při které se člověk pořádně zapotí. „Pak se mu otevřou póry, přijímající sedmdesát procent kyslíku, které naše tělo potřebuje,“ popisoval Mazanec.

Jenže který senior zvládne tak dlouhou ostrou chůzi? Málokterý, vždyť ho vše bolí. I na to má Mazanec lék: přístroj Chi-master, k němuž ulehnete a necháte si vibracemi masírovat nohy nad kotníky. Tím se krev okysličí a člověk se zbavuje neduhů. Sedm minut ležení prý vydá za sedmdesát minut ostré chůze. To je v kostce celá báchorka, se kterou Mazanec do Ivančic přijel.

Manipulátor

„Máte potíže se štítnou žlázou, trápí vás pravý kyčel, hrozí vám šedý zákal, tlak máte vysoký, ale cholesterol ucházející. A že vám občas píská v uších a točí se vám hlava? Vidím to hned,“ vychrlil ze sebe Mazanec poté, co se na okamžik dotkl levého předloktí přítomné dámy.

Video
délka: 02:51.09

Šmejdi Mazanec předváděčka - intervence Tým proti šmejdům

„V republice je nás jen pět, co tohle dokážeme,“ pokračoval v reakci na ohromené tváře lidí. „Tohle vám jiný doktor neřekne. Ti se jen honí za body, kterých potřebují kvůli výdělku co nejvíce. Každého z vás po pěti minutách vypakují, ani si vás pořádně neposlechnou.“

Mazanec dokáže šikovně míchat pravdu a lež. Jedné důchodkyni třeba řekl: „Nemáte slinivku, vstřebala se.“ Posluchače přesvědčí ke koupi aparátu, který prodává – Chi-masteru.

Osobní přístup

Není nad osobní zkušenost, a tak Mazanec neváhá poukázat na to, jak prý málem zemřel. „Ortopedií se zabývám pětatřicet let a jen o málo let míň přijímám v ordinaci pacienty,“ řekl zhruba v polovině své »zdravotní přednášky«. „Ale chybělo málo a nebyl jsem tady.“

To ráno se prý probudil od pasu dolů ochrnutý, mrtvý. „Byl jsem pomočený a nic jsem necítil. Vyhřezla mi čtvrtá ploténka a věřte mi, že jsem chtěl umřít.“

Zachránil ho, jak jinak, Chi-master. „Rodina mě nosila na rukou, pokládala do něj a já byl ani ne za dva roky zcela zdráv. Teď si dělám s páteří, co chci. Skoro jako někteří naši politici,“ zavtipkoval.

Video
délka: 02:22.76

Jak doktor Mazanec napálil Jaroslavu Richard Veselý, Fratišek Prachař, Karolina Hošek

Odvážná žena

Vtipkování by si nejspíše odpustil, kdyby tušil, že jeho řečnění poslouchá několik lidí, kteří na jeho akci rozhodně nepřijeli něco koupit. Byla to zejména čtenářka Blesku paní Jaroslava (70) z malé obce poblíž Ivančic. Před čtyřmi lety si Chi-master od Mazance koupila. Letmým dotykem na její předloktí jí diagnostikoval špatnou štítnou žlázu, špatné cévy, vysoký tlak a další potíže včetně hrozby šedého zákalu. „Skutečný lékař mi později řekl, že nic z toho není pravda,“ svěřila se nám někdejší školní kuchařka.

Mezi přítomnými byl i reportér Blesku. Na smluvený signál vešli do sálu další dva reportéři s kamerami a začali natáčet. „Dámy a pánové, jsme zvláštní tým Blesku proti šmejdům. Tohoto muže už dlouho hledáme, abychom mu dali prostor k vyjádření,“ zahájil reportér veřejnou »besedu « s Mazancem.

Lžidoktor nejdříve odmítl. „Je to hon na čarodějnice,“ vykřikoval, ale utéct nedokázal, i když mu jeho syn urychleně předal klíčky od vozu.

Pod tlakem otázek nakonec Mazanec přiznal, že lékařem není: „Mám úplné odborné vzdělání, průmyslovku. Jsem ale léčitel.“

Pak si slovo vzala i paní Jaroslava a lidé ohromeně poslouchali, jak Mazancovi naletěla. „Čert vem těch deset tisíc, co jsem vám dala. Ale vy jste mě podvedl a pokusil se mi vsugerovat, že jsem nemocná a jen váš aparát mi pomůže. A to vám neodpustím.“

Konec dobrý? Jak pro koho

Mazancova předváděčka v Ivančicích skončila fiaskem. Senioři snědli předem slíbený a nachystaný oběd skládající se z dršťkové polévky a vepřových výpečků s knedlíky a zelím. „Já si ho dala, však jsem si ho mockrát předplatila,“ zažertovala paní Jaroslava. Pak se všichni rozešli. Nikdo si nic nekoupil. Nedošlo ani na prodej lososových kapslí, o kterých Mazanec tvrdil, že budou v lékárnách až napřesrok za 1500 korun, zatímco on je má už nyní za polovinu.

Další průšvih lžidoktora Mazance

Už zítra přineseme další informace o tom, co všechno falešný lékař Mazanec seniorům provádí. Sledujte deník Blesk!

Bojujte proti šmejdům

Petici proti šmejdům můžete podepsat na každé pobočce České pošty, která se k akci připojila. Archy jsou k dispozici na 3300 pobočkách. www.peticeprotismejdum.cz

Fotogalerie
10 fotografií