Nový občanský zákoník chrání spotřebitele: Už žádné mravenčí písmo!

Se smlouvou musí prodejce nakupujícího řádně seznámit.
Se smlouvou musí prodejce nakupujícího řádně seznámit.  (Autor: profimedia.cz, Blesk)
Autor: efr - 
8. února 2014
07:00

Zatímco při nakupování přes internet spotřebitelé většinou vědí, že mají právo vrátit zboží do 14 dnů bez udání důvodu, v jiných případech jsou často nejistí a chybují. Situaci jim neulehčují ani prodejci, kteří o právech na odstoupení od kupní smlouvy často mlčí, což je v rozporu se zákonem.

Jestliže vás doma navštíví prodejce, nebo kupujete nějakou službu po telefonu, jedná se o prostory, které nejsou obvyklé k podnikání. Při uzavření kupní smlouvy pak zákon vždycky umožňuje odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření, a to bez uvedení důvodu a bez jakékoli sankce. U koupě zboží se za počátek lhůty pro odstoupení považuje okamžik převzetí.

Delší lhůta

O právu na odstoupení musí podnikatel spotřebitele písemně poučit. Pokud to neudělá, platí pro kupní smlouvy uzavřené po 1. lednu 2014 lhůta delší, a to jeden rok a 14 dnů. Jestliže během této lhůty podnikatel zjistí své pochybení a spotřebitele poučí dodatečně, běží od okamžiku poučení běžná 14 denní lhůta. „Zákon už nevyžaduje, aby odstoupení bylo provedeno písemnou formou, ovšem je třeba si uvědomit, že odstoupení po telefonu se bude velice těžce prokazovat. Nově taky stačí, aby bylo oznámení odesláno nejpozději poslední den před vypršením lhůty,“ shrnuje Lukáš Zelený z dTestu.

Na základě doručeného odstoupení musí podnikatel do 14 dnů vrátit všechny peníze, které od spotřebitele přijal. Spotřebitel má zase povinnost ve stejné lhůtě vrátit zakoupené zboží s veškerým příslušenstvím i případnými dárky.

Stop mravenčímu písmu

Smlouva uzavřená na předtištěném formuláři podle nového občanského zákoníku nesmí obsahovat informace (takzvanou doložku), které lze přečíst jen se zvláštními obtížemi, nebo které jsou nesrozumitelné. Taková smlouva by platila jen za předpokladu, že zákazníkovi nepůsobí újmu, nebo pokud podnikatel prokáže, že význam doložky zákazníkovi dostatečně vysvětlil.

Zákon tímto míří hlavně na předváděcí akce, kde často docházelo k zneužívání důvěřivosti seniorů, kteří podepsali smlouvu na předražené zboží, aniž byli srozuměni se smluvními podmínkami. Smlouvy teď musejí být přehledné a čitelné, nesmí nikoho poškozovat a pořadatelé akcí budou muset důchodcům vysvětlit, k čemu se ve smlouvě zavazují a kolik za to ve skutečnosti zaplatí. Pokud tak neučiní, je smlouva podle zákona neplatná a při soudním sporu by ji vyhráli právě poškození spotřebitelé,

POZOR! Už v pondělí 10. února vychází ZDARMA jako součást deníku Blesk další díl příruček věnovaných novému občanskému zákoníku. Tentokrát na téma FINANCE!

Příručka s tématem financí vyjde zdarma již v pondělí 10. února jako součást deníku Blesk.

 

namoroman ( 8. února 2014 08:25 )

Nechápu jak je možné, že tohle bylo vůbec možné. To je nemožné...

Zobrazit celou diskusi