Nový občanský zákoník: V dědictví můžete rozhodnout o každé své koruně!
Pokud písemně rozhodnete o majetku po své smrti, máte takřka neomezené možnosti, komu a jak jej rozdělíte.
(Autor: scom, Blesk)
Autor:
rum -
25. ledna 2014
•
06:13
Sdílej:
Velké změny připravil nový občanský zákoník v dědickém právu. Jejich snahou je především dát maximální právo tomu, kdo bude odkazovat svůj majetek, vybrat si jak a komu jej přenechá.
Ten, kdo se rozhodne, že ještě za svého života rozdělí majetek v případě své smrti, má tři způsoby, jak to může učinit: Závěť, dědickou smlouvu a odkaz.
Takhle můžete rozhodnout o majetku po své smrti:
1) Závěť
Je nejběžnější způsob, jak rozdělit majetek mezi příbuzné a další dědice. Závětí můžete také někoho vydědit. Doposud existovaly tři druhy závěti, nyní jsou další čtyři nové možnosti! Novinky myslí třeba i na případ dopravní nehody, kdy bude těžce raněný chtít odkázat své jmění doslova v poslední chvíli. Svědky mu budou třeba policisté nebo záchranáři.
2) Dědická smlouva
Tady pozor! Tato smlouva má přednost před všemi ostatními právními způsoby dědění! Takže, kdo ji uzavře – a musí ji podepsat jak ten, kdo odkazuje, tak ten, komu je odkazováno – má majetek de facto pojištění. Zrušit smlouvu by totiž museli zase oba! Může se tak stát, že třeba muž uzavře dědickou smlouvu se svou milenkou a v případě jeho smrti, manželka ani děti nezdědí nic!
3) Odkaz
Jde opět o novinku, která umožňuje zůstaviteli – tedy tomu, kdo odkazuje majetek – chtít po dědicích splnění určitých podmínek. Zde ale zákon myslí na zdravý rozum, takže vrtochy umíněných příbuzných se neberou. Neprojde tak například podmínka milionářské tetičky, že odkáže svůj majetek tomu, kdo bude po zbytek svého života nosit její nejoblíbenější šaty s vlečkou.
Když nemáte vůbec nic
Mohlo by se zdát, že každý nyní musí sepsat nějaký testament, který rozhodne o jeho majetku po smrti. Není to povinnost, ale je to samozřejmě lepší. Pokud zemřelý nemá nic sepsaného, zemře nečekaně tragickou nehodou, nebo na takové věci prostě nemyslí, je platné ještě tzv. dědění ze zákona. Dědici ze zákona se řadí do 6 tříd podle blízkosti příbuzenského vztahu se zemřelým. V první třídě jsou ti nejbližší - děti a manžel(ka), v šesté naopak ti nejvzdálenější - prabratranci a prasestřenice.
POZOR! Už v pondělí 27. ledna vychází zdarma jako součást deníku Blesk další díl příručky nového občanského zákoníku - tentokrát na téma Dědictví.
Příručka s tématem dědictví vyjde už v pondělí 27. ledna. | Blesk
Pozor! Právník na chatu Blesku!
Chcete znát možnosti, jak naložit se svým majetkem? Chcete někoho vydědit? Nechcete zdědit dům i s dluhy? Na to a další dotazy bude odpovídat na chatu Blesku ve středu 29. ledna od 13 hodin JUDr. Pavel Novák.
b.r.s.a: nemáš pravdu, konečně je zákon takový jaký by měl být,hurá, že to ale trvalo!Právě že v novém zákonu je, že si každý bude moci rozhodnout o svém majetku podle svého. Klidně budu moci svůj dům třeba věnovat charitě i když mám děti. Napíše se závěť, sepsání stojí 2.000,-Kč mám to od notářky. A ta se klidně bude moci měnit kdykoliv ale po každém sepsání nové závěti se opět musí zaplatit 2tácy. Např. proč bych něco dávala dětem když na mě kašlou a nejsme ve styku? Takové to bylo v minulosti, potomek měl za každou cenu nárok a to bylo právě to špatné.
b.r.s.a
(
25. ledna 2014 11:58
)
Nemůžete rozhodnout o ničem.
Když je např.syn odsouzen na méně jak rok - není důvod k vydědění,když se nestará o nemocného otce ,kterému je 63 let a má jen vysoký tlak a vlastně to zatím nepotřebuje - není důvod k vydědění, když nejeví zájem o rodiče ,ale rodič musí !! vyvíjet aktivitu,aby o něj zájem ten kluk měl ,což samozřejmě nedělá,když se nestýkají - není důvod k vydědění atd..
No a když táta napíše do závěti,že nechce aby kluk něco dědil,je to k prdu,jako neopominutelný dědic má stejně na část nárok.
Máme to v rodině,tak vím co píšu.
ted už ho vydědit budete moct