"V americké společnosti má vzniknout dojem, že Rusko se aktivně vměšuje do předvolebních procesů (v USA)," reagoval ministr na americká obvinění, že Moskva se kybernetickými útoky na servery Demokratické strany snaží ovlivnit volební výsledek. Terčem hackerských útoků se staly počítače volebního štábu demokratů a šéfa volební kampaně Hillary Clintonové Johna Podesty.

"Pokud jde o skutečně významné otázky, nemají kandidáti co říct. Nynější prezidentská kampaň v USA je unikátní a nedělá americkým kolegům čest," poznamenal Lavrov.

Šéf ruské diplomacie rovněž komentoval politiku Evropské unie vůči Rusku. Údiv vyjádřil nad postojem Německa, které podle něj "podléhá rusofobní menšině v EU a nadřazuje politiku ekonomice". Rusko se prý zřejmě pletlo, když "hodnotilo německý charakter s ohledem na staleté styky s touto velkou zemí".

"Udivuje nás, že pragmatičtí členové EU, kteří prosluli oddaností reálné politice, po vzoru rusofobní menšiny preferují ve vztazích s Moskvou politiku před ekonomikou," řekl ministr Lavrov. Nedávný summit EU podle něj ukázal, že Evropa se stále nedokáže držet pragmatické linie ve vztahu s Ruskem.

Schůze Evropské rady v Bruselu minulý týden podrobila Rusko silné kritice za jeho podíl na bombardování syrského Halabu. Obvinila rovněž ruské vedení z porušování mezinárodních dohod ve vztahu k Ukrajině. Evropská unie si vzhledem k tomuto vývoji ponechala otevřenou možnost vyhlášení nových sankcí vůči Moskvě.