USA spojencem Ruska? 17 případů, kdy Trump šel na ruku Putinovi

Autor: Politico, mav, lig - 
9. března 2025
10:25

Volodymyr Zelenskyj je podle Donalda Trumpa „diktátor“, zatímco čtvrt století vlády Vladimira Putina je nejspíš v pořádku. Stále víc evropských představitelů začíná usuzovat, že americký prezident je ve skutečnosti na straně Ruska. Deník Politico rekapituluje desítky případy, kdy Trump šel na ruku Putinovi.

  1. Zvednutí telefonu: Trump se téměř tři roky po vpádu Ruska na Ukrajinu rozhodl, že je čas obnovit přímý kontakt mezi prezidentem Spojených států a Putinem. 12. února uskutečnil 90minutový telefonát. „Chci poděkovat prezidentu Putinovi za jeho čas a úsilí, které věnoval tomuto hovoru,“ řekl Trump poté. „Dohodli jsme se na velmi úzké spolupráci, včetně vzájemných návštěv svých států.“
  2. Obnova multilaterálního formátu G8, z něhož Rusko vypadlo kvůli výpadům proti Ukrajině. „Rád bych je měl zpátky. Myslím, že byla chyba je vyhodit,“ řekl novinářům v Oválné pracovně den po telefonátu s Putinem.
  3. Jednání s Ruskem v Saúdské Arábii: Trump poskytl Putinovi velkorysé ústupky ohledně NATO a ukrajinského území Rusku ještě před zahájením rozhovorů. Mohl požadovat ruské příměří jako podmínku prvních rozhovorů mezi nejvyššími diplomaty obou stran. Neudělal to. Ve skutečnosti zřejmě žádné předběžné podmínky nebyly. 
  4. Nechat Putinovi spoustu ukrajinského území: Trumpův ministr obrany Pete Hegseth odmítl cíl Ukrajiny získat zpět veškeré území, které Rusko zabralo od roku 2014, jako „nerealistický“.
  5. Ústupek Putinovu přání, aby na Ukrajině neprobíhala žádná mise NATO: Hegseth uvedl, že pokud budou vojáci zemí NATO nasazeni na Ukrajině, nebude se na ně vztahovat článek 5 - že útok na jednoho člena je útokem na všechny. Rovněž Hegseth vyloučil vyslání amerických vojáků na Ukrajinu.
  6. Tvrzení, že Zelenskyj „začal“ válku. Prostě, nezačal. Válku začalo Rusko, ale od té doby se z ní snaží obvinit Zelenského. Nyní to tvrdí i Bílý dům.
  7. Tvrzení, že Zelenskyj je nekompetentní: Každý má právo na svůj názor. Jen zrovna tento názor slouží Rusku k podkopávání Zelenského legitimity doma.
  8. Naopak nulová kritika Vladimira Putina. Jak řekl Trump BBC, ruskému prezidentovi lze věřit, že chce mír. Snad zapomněl, kolikrát Rusko říkalo, že se nechystá k invazi.
  9. Výzva k volbám na Ukrajině: Zelenskyj je podle Trumpa diktátor, neboť bez voleb přesluhuje svůj původně ustanovený mandát. Jenže demokratickým parlamentem vyhlášený a opakovaně potvrzený válečný stav volby suspenduje. Rusko má volby v okolních zemích rádo, protože se může vměšovat do jejich průběhu, a doufá, že dostane příležitost ustavit v Kyjevě novou vládu už před začátkem války.
  10. Ubrání peněz na volební pozorovatele: Jen lidem, kteří si potrpí na svobodnou a spravedlivou demokracii, se líbí, když se ve volbách šťourají otravní úředníci. Putin je stejně nepotřebuje.
  11. Americký prezident se těší na budoucí „investiční“ dohody mezi USA a Ruskem. To je výsledek jednání v Rijádu. Například vysoce postavený ruský představitel sdělil serveru Politico, že je zvláštní zájem o společné energetické projekty v Arktidě.
  12. Odkopnutí neziskovek řešících demokracii. Kreml si již dlouho stěžuje, že nevládní organizace financované USA jsou špionským krytím a rozdmýchávají „barevné revoluce“ v bývalých sovětských republikách, včetně povstání na Majdanu na Ukrajině v roce 2014.
  13. Je pravděpodobně jen náhoda, že Trump a Putin sdílí pohled na otázky jako práva transsexuálů.
  14. Stírá Evropu za její selhání v oblasti migrace. A Trumpův viceprezident JD Vance zahájil při svém prvním vystoupení na Mnichovské bezpečnostní konferenci totální útok na kontinent kvůli téměř všemu ostatnímu. Hudba pro Putinovy uši.
  15. Trump, Vance a/nebo Musk vyjadřovali podporu evropským krajně pravicovým stranám, jejichž voliči nezřídka sympatizují s Moskvou: AfD Alice Weidelové v německých volbách, Reform UK Nigela Farage, v Británii, Călina Georgesca v Rumunsku. 
  16. Námitka proti výrazu „ruská agrese“ v návrhu prohlášení G7 o Ukrajině.
  17. USA se přímo postavily na stranu Ruska v OSN. V Radě bezpečnosti i Generálním shromáždění hlasovaly rezoluce, jež nezmiňují Rusko coby agresora, a naopak se zdrželo, ba dokonce hlasovalo proti těm, které takovou pasáž obsahují.

Na další případy se podívejte na web Politico.com - nebo pár dní počkejte, jistě budou přibývat.

Video  Foltýn: Rusové se svými vojáky zachází jak s dobytkem! Bude 4. rok války na Ukrajině posledním?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa