Co bylo ještě před pár týdny nemyslitelné, najednou vyslovil prezident USA Donald Trump (78). Zavolal si se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem (72) a domluvil se s ním na osobní schůzce v Saúdské Arábii kvůli ukončení války na Ukrajině.
7 otázek a odpovědí: Zradil Trump Ukrajinu? A co bude po míru?
1.O čem spolu prezidenti mluvili?
Státníci si společně volali ve středu a zhruba hodinu a půl a spolu mluvili nejen o Ukrajině, ale i o Blízkém východu, energiích, umělé inteligenci či dolaru. „Oba jsme se dohodli, že chceme zastavit miliony mrtvých,“ napsal Trump na sociální síť s tím, že se prezidenti shodli na zahájení okamžitých rozhovorů o ukončení války na Ukrajině.
„Oceňuji Trumpův skutečný zájem o to, jak můžeme společně dosáhnout skutečného míru,“ okomentoval hovor ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (47), kterému Trump sdělil, co mu Putin řekl. Včera ale Zelenskyj dodal, že nepřijme žádnou dohodu uzavřenou bez Ukrajiny. Naopak Kreml si postoj nové americké administrativy pochvaloval.
2.Ztrácí Ukrajina slovo?
Několik hodin před hovorem Trumpa s Putinem řekl Zelenskyj listu The Economist, že se jeho země bojí, že byla vynechána z jednání mezi Ruskem a USA. „Myslím, že opravdu Ukrajina slovo ve vyjednávání o míru ztrácí. Protože s nimi konkrétní návrhy byly konzultovány až v druhém gardu,“ řekl Blesku expert Pavel Havlíček z AMO.
„Je to špatná zpráva jak pro Ukrajinu, tak pro Evropany, jejichž role tu nebyla prakticky žádná,“ dodal s tím, že by to zradou Ukrajiny nenazval, ačkoliv část evropských i světových médií to tak pojmenovala.
3.Konec naděje v NATO?
Jednou z podmínek míru a zajištění bezpečí je pro Ukrajince buď minimálně 200 tisíc spojeneckých vojáků na hranicích s Ruskem, kteří by dohlíželi na mír, anebo členství v NATO. To je ale podle nového amerického ministra obrany Petera Hegsetha (44) nerealistické.
„Jde to do velké míry proti tomu, co samotná Aliance slibovala. Na druhou stranu nepanuje na tom politická shoda ani třeba v Německu,“ uvedl expert Havlíček. Ačkoliv podle Hegsetha USA podporují vznik mírových jednotek NATO na Ukrajině, američtí vojáci by nebyli jejich součástí.
4.Budoucí hranice Ukrajiny?
Ukrajina nabídla Rusku výměnu území. Konkrétně by se mělo jednat o okupovanou část Kurské oblasti v Rusku za část napadené Ukrajiny. To ale Kreml odmítl. Šéf Pentagonu Hegseth ve středu navíc řekl, že je nereálné, aby se hranice vrátily před rok 2014, kdy proběhla ruská anexe Krymu a začaly boje s proruskými separatisty na Donbase.
Trump poté novinářům dodal, že Rusko na Ukrajině území získalo a zároveň ztratilo množství vojáků. A naznačil tak, že by si ho měli nechat. To ale zatím Ukrajina zásadně odmítá.
5.Co bude po míru?
Pokud se povede letos zajistit konec války, Ukrajina by měla podle USA mít prezidentské a parlamentní volby do konce roku. Šéf zahraničního výboru ukrajinského parlamentu Oleksandr Mereško (54) řekl serveru Kyiv Independent, že si ale nedokáže představit, že by se takových voleb mohly zúčastnit strany s vazbami na Rusko nebo ty, které ho podporují. Na druhou stranu Kreml by pak mohl mírem dosáhnout postupného odstraňování západních sankcí vůči své zemi.
6.Jaká je reakce spojenců?
Šéf NATO Mark Rutte (57) zdůraznil, že je klíčové, aby Ukrajina byla zapojena do všech rozhovorů o své budoucnosti. Evropská komise s Británií, Itálií či Polskem se pak shodla, že by společným cílem i USA mělo být dostat Ukrajinu do pozice síly.
„Trump zatím žádný plán nepředstavil. Válka se děje tady v Evropě, takže podmínky příměří se nás bezprostředně dotknou. Evropa nemůže být pouhým divákem,“ vzkázal Blesku ministr zahraničí Jan Lipavský. (39, nestr.). Německý ministr obrany Boris Pistorius (64) navíc zkritizoval předem nabízené ústupky Rusku před mírovými rozhovory.
7.Proč setkání v Saúdské Arábii?
Jak Bílý dům, tak Kreml potvrdili, že se prezidenti navzájem pozvali na návštěvy do svých zemí. „Očekáváme, že on přijede sem a já tam. Poprvé se ale pravděpodobně setkáme v Saúdské Arábii,“ dodal reportérům Trump. Datum setkání ještě stanoveno nebylo. Mohlo by ale být ne v příliš vzdálené budoucnosti.
A proč zrovna Saúdská Arábie? Podle Trumpa se oba prezidenti dobře znají s korunním princem Muhammadem bin Salmánem (39). V pátek navíc začne Mnichovská bezpečnostní konference, kde by měli Američané představit víc své plány dalším státům poté, co vyjednavatelé USA byli na Ukrajině a v Rusku.
Video Úšklebky v Oválné pracovně: Trumpovu tiskovku ovládl syn Muska.Video se připravuje ...
Přesně! Města a vesnice srovnané se zemí, inženýrské sítě mnohde vůbec žádné...než se tam nějak dají dokupy bude trvat roky. U nás byly "jen" povodně a dodnes ještě někteří nebydlí ve svém....