"Máme práci s vyklízením trosek ze špatně dostupných míst. Je to prevence, aby nedošlo ke ztrátám na životech. Ve chvíli, kdy uprchlíci vidí místo pokryté žlutými záchrannými vestami, myslí si, že to je místo, kde se vylodí. Vzniká ale řetězová reakce, kdy oni jednou na tam, kde předtím ztroskotala jiná loď," popsal ČTK koordinátor Michal Roth.

Z nedalekého Turecka je to na sever Lesbu asi osm kilometrů. Zhruba dvanáctičlenná česká výprava má k dispozici dva potápěče, lékařku i záchranáře. Dobrovolníci si vyřizují akreditaci, podle Rotha by v pondělí měla být povolena. Každý den ráno se nicméně musejí dobrovolníci nahlašovat seznam lidí, kteří aktuálně pracují. V místě fungují i další humanitární organizace a dobrovolníci.

Část Čechů pracovala dnes na moři, druhá část se věnovala v přístavišti Molyvosu běžencům. Ty od moře natřikrát přivezla pobřežní stráž. Děti a ženy byly zcela promočené. Češi a další dobrovolníci ze zahraničních týmů je převlékli do suchého oblečení a přikryli termofoliemi. Lékaři mimo jiné ošetřili asi šestiletou dívku s epileptickým záchvatem a poraněním hlavy.

Večer pobřežní hlídka přivezla do přístaviště skupinu Syřanů. "Naše loď se zastavila uprostřed moře, motor nefungoval a my jsme museli pádlovat rukama. Volali jsme o pomoc policii," popsala syrská učitelka Haifa. Na člunu bylo zhruba třicet lidí, třetina z nich děti.

"Nic se na našem úmyslu nemění, ani po teroristických útocích. Nejsme politici, chceme zde pomoci lidem v nouzi," uvedl jeden z hlavních koordinátorů akce Brit Patrick Quirke, který patří k vídeňské organizaci SOS Konvoi. Roth dodal, že je dobrovolníkům líto, co se v Paříži stalo a tragédie se jich velice dotkla. Apelují proto na zpřísnění hraničních kontrol a systému přijímání běženců.

Dobrovolníci působí v oblasti, kde je obtížně dostupná lékařská péče. Uprchlíci často připlouvají v noci, čímž více riskují svůj život. Ostrov Lesbos je v Egejském moři a na jeho severním pobřeží přistává největší počet uprchlíků, zejména ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Syrští občané dostávají od řeckých úřadů povolení k pobytu na několik měsíců, nemohou ale jezdit, kam by chtěli.

Od začátku letošního roku přišlo na Lesbos zhruba 400 tisíc uprchlíků, řekl ČTK řecký novinář žijící v Mytiléně Giannis Sinanis, přitom na ostrově žije jen 100 tisíc stálých obyvatel. Řekové podle něj pomáhají, ale už to nezvládají. Všechno se na ostrově podle Sinanise změnilo.

"Všichni se dívají na to, co bylo v pátek v Paříži, ale je třeba říct, že tady bylo daleko víc úmrtí a nikoho to nezajímá. V současné době máme v nemocnici asi 70 mrtvých lidí, vůbec nevíme, odkud jsou," konstatoval. Nevinní lidé se podle něj topí denně a nemůže se rozdělovat, kdo to je.