Hynek zdůraznil, že i přes tyto problémy se firmy rozvíjejí. Nejsou mezi nimi jen klasické zbrojařské podniky, ale také například IT společnosti. Loni jich v asociaci šest ubylo a deset přibylo. Mezi lety 2013 až 2014 ale firmy sdružené v asociaci zvýšily celkovou produkci zhruba o pětinu.

Stropnický uvedl, že ministerstvo loni zřídilo sekci pro spolupráci s domácími zbrojaři. Ministr zdůraznil, že expozice českých zbrojařů na mezinárodních veletrzích kdysi připomínaly "zapadlou vatru", byly opomíjené a neposkytovaly o české produkci kvalifikované informace, což se změnilo.

"Byl bych rád, kdyby se podařilo aktivizovat naše firmy směrem k NSPA (agentura NATO pro akvizice). Myslím, že tam nejsou dostatečně aktivní," řekl Stropnický. Ocenil, že některé firmy se dynamicky rozvíjejí, na druhé straně připustil, že jiné podniky jsou konzervativní a čekají na to, jak jim pomůže stát.

Hynek považuje za důležité, aby se ČR vydala cestou Polska, kde je domácím firmám předem avizováno, jakou techniku či výstroj bude polská armáda potřebovat. Ony podle toho mohou nastavit svůj výzkum a vývoj tak, aby se na těchto zakázkách mohly podílet. "V ČR se firmy dostávají k těmto věcem až v momentu, kdy armáda už hledá konkrétní produkt," uvedl.

Stropnický ale zdůraznil, že přestože některé výrobky nejsou čeští producenti schopni dodat, například vrtulníky, pro stát je vždy při výběru dodavatele klíčové, jak se na něm podílejí jako subdodavatelé nebo zajištěním servisu strojů či výcviku obsluhy. "Kdo by (ze zahraničních dodavatelů) na tuto spolupráci nepřistoupil, nemá velké šance prorazit," dodal ministr.

V Brně se dopoledne zúčastnil jednání asociace, která vybírala na čtyři roky své nové vedení. Prezidentem asociace se opět stal Jiří Hynek, který ji vede od roku 2011. Získal 68 ze 73 hlasů účastníků jednání, což jsou především představitelé firem.

Asociace má šest viceprezidentů. Pět z nich bylo potvrzeno, stejně jako Hynek, v dosavadních funkcích. Nováčkem je pouze Pavel Šalanda z české pobočky německé společnosti pro rozvoj komunikačních technologií Rohde@Schwartz. Na starosti bude mít výzkum a vývoj. Ve funkci vystřídal Petra Ruska.